Da li će rešenje kosovskog pitanja izazvati ''domino efekat'' u regionu? SAD traže garancije da sporazum o KiM neće uticati na BiH

 ≫ 
  • 12

Beograd i Priština nemaju neograničenu slobodu u dijalogu, poručeno je u četvrtak iz Ambasade SAD u Prištini, a analitičari taj stav tumače kao upozorenje da nikakvo konačno rešenje neće biti primenjeno bez saglasnosti Amerike i, posebno, da će važiti samo za Kosovo, a ne i za zemlje u regionu.

Pitali su me jutros: Milošević je imao Gazimestan. Šta ćeš ti, Vučiću, da imaš u Mitrovici? Ja ću da razgovaram sa građanima o pravcu kuda idemo u vezi Kosova

Izjavom da će SAD prepustiti Beogradu i Prištini da postignu dogovor o KiM, ali da dve strane neće imati neograničenu slobodu u delovanju, Amerika pokazuje da je nezaobilazan činilac u rešavanju kosovskog problema, bez čije saglasnosti neće biti verifikovano bilo kakvo rešenje, smatra predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun.

- Amerika kao najuticajniji činilac na KiM upozorava i Beograd i Prištinu da će od Vašingtona na kraju zavisiti da li će eventualni dogovor biti primenjiv - rekao je Drecun za Tanjug.

On stav ambasade SAD vidi i kao upozorenje da moguće rešenje kosovskog pitanja ne sme da se poput ''domino efekta'' odrazi na druge zemlje u regionu.

- Mislim da se izjavom cilja na BiH koja bi, ili barem njeni delovi, možda pokušala da primeni rešenje koje bi se postiglo sa KiM - naveo je Drecun.

Stav ambasade SAD je upozorenje da moguće rešenje kosovskog pitanja ne sme da se poput ''domino efekta'' odrazi na druge zemlje u regionu-Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Dušan Proroković iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu zapaža da se Ambasada oglasila nekoliko dana posle izjave Milorada Dodika o rešenju KiM i statusa Republike Srpske.

On to tumači kao poruku SAD da bi, u slučaju postizanja sporazuma o razgraničenju Srba i Albanaca, Beograd morao da pruži garancije da se isti princip neće primenjivati na BiH, odnosno Republiku Srpsku.

- Očigledno je kako su tu izjavu shvatili u Vašingtonu i otuda ovakva reakcija. U tom kontekstu verovatno bi se tražilo od Beograda da pruži garancije da se takav koncept ne može koristiti u BiH - naveo je Proroković.

Oglašavanje ambasade u Prištini, a povodom spekulacija o razmeni teritorija, Drecun tumači i kao potvrdu saglasnosti Amerike da se između Beograda i Prištine konačno postigne sporazum na kompromisan način.

Dušan Proroković zapaža da se ambasada oglasila nekoliko dana posle Dodikove izjave o rešenju KiM i statusa Republike Srpske-Printskin: Youtube/BALKAN INFO - Zvanični kanal

Američki zvaničnici su, kako primećuje, to nagoveštavali i ranije izjavama da će SAD prihvatiti razgovore Beograda i Prištine i da neće nametati svoje rešenje, ali da će se izjasniti da li im odgovara takvo rešenje.

Za Drecuna je najvažnije da je Vašington saglasan da trenutno stanje nije dugoročno održivo i da je, kako kaže, jasno da Beograd neće prihvatiti samoproglašenu nezavisnu državu.

- Najuticajnija zemlja oko kosmetskog problema prihvatila je stav Beograda da mora da se razgovara i postigne rešenje i to je veliki napredak - zaključuje Drecun.

Dušan Proroković ocenjuje da je poruka američke ambasade takođe opomena Beogradu i Prištini da rešenje za KiM treba da bude u skladu sa ranijim stavovima SAD .

Proroković je uveren da američka diplomatija neće odstupati od ranije definisanih smernica za rešavanje kosovske krize i jasno iskazanog stava da SAD podržavaju nezavisnost Kosova u postojećim granicama.

Poruka američke ambasade takođe opomena Beogradu i Prištini da rešenje za KiM treba da bude u skladu sa ranijim stavovima SAD-Foto: Profimedia/AFP

- Njihov cilj je potpuna legitimizacija i legalizacija satusa Kosova u međunarodnim odnosima i mislim da tu neće biti velikih promena - rekao je Proroković za Tanjug.

Profesor Fakulteta političkih nauka Dragan Ðukanović kaže da se SAD vraćaju na prvobitnu poziciju, koja podrazumeva određena ograničcenja kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine.

- Amerika je među prvima priznala nezavisnost Kosova, a mislim da se pomenuta ograničenja odnose na teritorijalnu kompoziciju Kosova - rekao je Ðukanović za Tanjug.

On predviđa da će se Vašington u narednom periodu pozivati na zaključke Kontakt grupe iz 2005. godine o tome da nema podele Kosova, kao ni pripajanja Kosova drugim državama.

Uzimajući u obzir konfuzne poruke o granicama koje su stizale iz Prištine poslednjih dana, Ðukanović ocenjuje da SAD između ostalog i poručuju kosovskoj strani da od njihovih maksimalističkih ciljeva nema ništa.

- Čitali smo na Tviteru različite Tačijeve poruke, od toga da neće biti promene granica do toga da će biti korekcije granice prema jugu Srbije. Mislim da preko ambasade u Prištini SAD šalju signal da od toga nema ništa - zaključio je Ðukanović.

VIDEO: KFOR izvodi vežbe, konvoj vozila prolazi kroz Kosovo

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • RA

    17. avgust 2018 | 17:05

    Nema podele.

  • Vostani Serbie

    17. avgust 2018 | 17:36

    Razgranici se Srbijo sa Kosovom dobrovoljno ali mi daj garanciju da to ne vazi za Republiku Srpsku???!!! Ispada kao da nam cine uslugu pa da za istu ne trazimo jos tako "namireni".

  • Ortodoksni Srbin

    17. avgust 2018 | 17:10

    Pitanje za vlast u Srbiji, cemu sluzi vojska ? da optereti ionako tanak budzet.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA