62,2 odsto građana misli da su odnosi SAD i Srbije bili najbolji za vreme Tita: Ovo su rezultati najnovijeg istraživanja

 
 ≫ 
  • 9

U istraživanju Instituta za evropske poslove se navodi da su na skali od 1 do 5 odnosi dve države ocenjeni prosečnom ocenom 2,27

Polovina građana Srbije smatra da zemlja u kojoj žive treba da ime dobre odnose i sa Amerikom i sa Rusijom, dok čak 40 odsto veruje da će se odnosi između Srbije i SAD u budućnosti popraviti.

Dan Srbije u SAD: Ambasador Skat i Vučić na izložbi u Arhivu povodom 100 godina savezništva

To su rezultati istraživanja Instituta za evropske poslove, u kome se još navodi da četvrtina građana odnosima Srbije i Amerike daje jedinicu, ali da 40 odsto smatra da će se odnosi u budućnosti popraviti, mada većina ne zna kako.

Većina ispitanih nije upoznata sa činjenicom da je Amerika drugi najveći donator Srbiji, posle EU i njenih članica.

Povodom 100 godina od podizanja zastave Srbije na Beloj kući 28. jula 1918. godine, Institut za evropske poslove objavio je rezultate istraživanja javnog mnjenja, koje je u saradnji sa Ninamedia istraživačkom kućom sproveo u periodu od 16. do 20. marta. Četvrtina građana odnose Srbije i Amerike ocenjuje najnižom ocenom, dok je samo 1,7 procenata dalo tim odnosima najvišu ocenu 5.

U istraživanju se navodi da su na skali od 1 do 5 odnosi dve države ocenjeni prosečnom ocenom 2,27. Više ocene daju žene, građani mlađi od 30 godina, kao i stanovnici Vojvodine.

Foto: Profimedia/Alamy

Na pitanje šta bi poboljšalo odnose Srbije i Amerike 29,4 odsto građana ne zna odgovor, dok petina smatra da se odnosi ne mogu popraviti.

Tek 7,2 odsto ispitanika navodi promenu odnosa Amerike prema Srbiji, više uvažavanja i razumevanja, dok 6,5 odsto građana smatra da do poboljšanja odnosa može doći samo ukoliko Srbija pristane da "bude sluga" SAD.

U istom procentu građani se zalažu za poboljšanje dijaloga i političke saradnje, dok 6,3 odsto navodi da bi odnose poboljšalo da se Srbija odrekne Kosova. Samo 5,4 odsto isptanika pominje ekonomsku saradnju i investicije.

Prema rezultatima istraživanja, građani su podeljeni u oceni na koji način bi uticao eventualni dolazak Donalda Trampa u Beograd na odnose Srbije i SAD. Njih 44 posto veruje da bi dolazak američkog predsednika poboljšao odnose Srbije i Amerike, dok 45 odsto misli da bi ishod bio drugačiji. Neodlučnih je 11 procenata.

Stav da bi poseta imala pozitivne efekte dele uglavnom žene, građani stariji od 60 godina, dok muškarci i građani mlađi od 60 godina smatraju da poseta predsednika Amerike ne bi poboljšala odnose dve države. Prema mišljenju 62,2 odsto građana odnosi Srbije i Amerike bili su najbolji u vreme Titove Jugoslavije.

Rozalin Karter, Josip Broz Tito i Džimi Karter na travnjaku ispred Bele kuće 7. marta 1978. godine, za vreme predsednikovanja ovog demokrate Foto: Wikimedia Commons/U.S. National Archives and Records Administration

U većoj meri ovaj stav dele žene, građani osnovnog obrazovanja, stanovnici regiona Vojvodina, dok sa godinama raste i broj građana koji dele ovaj stav.

Samo 13,1 odsto ispitanika smatra da su odnosi Srbije i Amerike bili najbolji pre i tokom Drugog svetskog, dok njih 11,9 odsto veruje da da smo sa SAD bili u najboljim odnosima u toku I svetskog rata.

Interesantno je da 9,1 odsto građana Srbije veruje da su nam SAD bile najbliže nakon 5. oktobra, dok 3,7 procenata navodi vreme Slobodana Miloševića. Prema rezultatima istraživanja, 70,4 odsto nije upoznato sa donacijama Amerike.

Donacije u oblasti zdravstva pominje 7 odsto, u oblasti infrastrukture 6,4 odsto, dok 5,8 odsto navodi donacije na polju kulture, a 5,3 odsto u oblasti energetike, a svega 5,1 odsto ispitanika smatra da su donacije Amerike najveće u oblasti obrazovanja.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundzic

Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skat izjavio je danas u Beogradu da su odnosi dve zemlje zasnovani na zajedničkim vrednostima i da ponovo mogu da budu kao u vreme Prvog svetskog rata.

Na konferenciji "Američko-srpsko istorijsko savezništvo", povodom 100 godina postavljanja zastave Srbije na Beloj kući, Skat je ocenio da takozvano "zlatno doba" u odnosima Srbije i SAD iz vremena Prvog svetskog rata predstavlja "normu, a ne izuzetak".

- Nikada ne snemo da zaboravimo da su naše zajedničke vrednosti ono što nas danas spaja i što će nastaviti da nas spaja u budućnosti - kazao je Skat.

VIDEO: Stravičan tornado opustošio grad u Americi, rušio je zgrade, čupao drveće i prevrtao kola

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Promocija knjige Darka Bajića "Film davne budućnosti" na Sajmu knjiga

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jeca

    26. jul 2018 | 14:58

    Tacno je da smo tada bolje ziveli,,nije imalo nacionalizma,,nje smelo,,plate na vreme,odmor ,letovanja,zimovanja,,pravice mo mi njega od blata

  • Inkvizitor

    26. jul 2018 | 18:10

    Najbliži su nam sada jer su svuda oko nas. A najveću pomoć smo dobijali a trajalo je 79 dana 1999. god. Koliko nam je ta pomoć značila i koliko smo zadovoljni i zahvalni osećamo u sve većem broju srećnih dobitnika kancera. Seme im se zatrlo degenerisani licemeri.

  • Donald Trump

    26. jul 2018 | 19:21

    Apsolutno je tacno da su odnosi sa USA i tadasnjom Jugoslavijom bili za vreme Tita,koji je otisao kod Amerikanaca posle rezolucije informbiroa i kada je odlucno rekao ne Staljinu koji je 22 puta pokusao da ubije Tita saljuci svoje agente,koje je udba likvidirala,a Tito je Staljinu poslao samo jednu poruku,da ce biti dovoljno samo jednog coveka da mu posalje,otisao je u Ameriku i dobio milijarde i izgradio Jugoslaviju

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA