Đurić otkrio detalje poslednje runde dijaloga Beograda i Prištine: Zašto su razgovori u Briselu bili najteži do sada?

 ≫ 
  • 33

Razgovori u Briselu bili su teški, ali moramo da budemo svesni posledica eventualnog nepostizanja dogovora, kaže direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić.

U Prištini je u toku velika akcija hapšenja: Kosovska policija na tragu osumnjičenima za ubistva

U razgovoru za RTS on kaže i da šta god da u pregovorima dobijemo, biće više od onoga što imamo sada.

Nakon još jedne runde dijaloga u Briselu o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine Ðurić navodi da se slaže da su razgovori bili među najtežima do sada, ilustrujući takvu ocenu nervozom i izjavama Haradinaja i Tačija, u kojima su te pretnji ratom i nasiljem, te ogoljeno insistiranje na punom priznanju nezavisnosti.

Napominje, međutim, da moramo biti svesni da smo suočeni s dilemom - da li dogovor želimo ili ne.

- Treba da budemo svesni posledica eventualnog nepostizanja dogovora - ne bilo kakvog, već koji bi zadovoljio interese Srbije - upozorio je Ðurić.

Vučić i Đurić na sastanku kod Mogerini Foto: Tanjug/Dragan Kujundzic

Pitanje Kosova je povezano i sa pitanjem ekonomskog napretka, objašnjava direktor Kancelarije za KiM.

- Ako ne bi bilo dogovora, ne bi stvari ostale kakve jesu. Naredne tri, četiri, pet godina bismo sigurno vratili zemlju i region u sukobe. Ne bi bilo mira. Ne bismo mogli da osigramo da deca neće opet ginuti. Zato nam je ta vrsta dogovora važna. Uvek ima teškog uslovljavanja. Nemojte da mislite da možemo da nastavimo sa ekonomskim oporavkom, ako ne bude rešenja - rekao je Đurić.

Od toga će zavisiti i odnosi sa EU i radna mesta, navodi Ðurić, te dodaje da i to može da bude politički izbor građana, legitiman, ali da u tom slučaju takođe treba biti svestan posledica.

Nikome, ukazuje Đurić, ni predsedniku ni vladi ne pada na pamet da prihvata nešto što ne bi zadovoljilo interese Srbije i Srba na KiM.

- Predsednik Vučić neće prihvatiti priznanje. Svaki put pita i ponavlja pitanje: Šta možemo da dobijemo za Srbiju, s obzirom na to da nemamo gotovo ništa, 18 godina nema efektivne kontrole, od najbanalnijih stvari do važnih. Ko je ubio Olivera Ivanovića? Naša policija ne može ni čaure da pogleda, moramo da se bavimo obaveštajnim radom. Ali šta god da dobijemo biće više od onoga što imamo danas - rekao je Đurić.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundzic

Kako napominje, za interese Srbije ne bori se samo u Briselu, već i u razgovorima sa ostalim zvaničnicima - Rusima, Amerikancima, francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, od kojeg je, podseća, dobijena javna podrška za postizanje kompromisa.

- Pokucaćemo na svaka vrata da pokušamo da pridobijemo podršku za našu poziciju - poručio je Đurić.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Postavka o Pokahontas u Smitsonijan Muzeju američkih Indijanaca

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • MIKA

    19. jul 2018 | 12:53

    Pristina je stvarno lose postupila sa nama, nikome se ne svidja sta ona radi.

  • Snezana

    19. jul 2018 | 12:02

    Albanci su ocekivali potpuno priznanje, ali nasa delegacija im nije izasla u susret, nismo podlegli pritiscima, i zato je sastanak bio tezak i delikatan.

  • jeca

    19. jul 2018 | 09:44

    Teški su oni Albanci za dogovore, treba EU da ih pritisne da bi ispostovali ono sto je dogovoreno.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA