Uz potvrdu promena pola u matičnim knjigama, u Skupštini će se čuti i mađarski, albanski i romski, dve opštine dobijaju status grada: Pred poslanicima je ovaj set zakona

  • 1

Ministar državne uprave i lokalne uprave Branko Ružić izjavio je danas da se izmenama Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o državnoj upravi postiže bolja primena instituta neposredne demokratije i veće uključivanje javnosti, kao i efikasniji rad opština i gradova. On je tokom obrazlaganja zakona u Skupštini Srbije rekao da će uključivanjem u postupak pripreme investicionog dela budžeta lokalne samouprave građani imati mogućnost da kažu šta da se gradi, a biće uključena javnost u sam postupak pripreme zakona, strateških i drugih dokumenta.

Počela vanredna sednica Skupštine: Bira se i guverner Narodne banke Srbije

Kao važnu novinu Ružić je istakao da će pet odsto ukupnog broja građana sa biračkim pravom biti dovoljno da se pokrene građanska inicijativa.

Zakonom je predvidjeno i da je minimalan rok za sazivanje sednice Skupštine opštine, odnosno Skupštine grada 24 časa čime se sprečava zloupotreba ovlaščćenja u pogledu neprimerenog roka za sazivanje sednica skupština, što omogućava njihov bolji rad, dodao je ministar.

On je kazao i da će broj lokalnih funkcionera zavisti od broja stanovnika opštine ili grada, a uređuje se i položaj mesnih zajednica u težnji da one budu mesto gde će se prepoznati problemi i razgovarati o potrebama gradjana.

Opštine i gradovi se podstiču na saradnju i zajedničko obavljanje poslova poput komunalnih i inspekcijskih.

Govoreći o izmena Zakona o matičnim knjigama rekao je da će promena pola u matične knjige biti omogućena na osnovu potvrde zdravstvene ustanove, čime se ostvaruju pravni interesi osoba koje su promenile pol i podstiču ; mere o zabrani diskriminacije.

On je kazao i da će izmena tog zakona građani ma gde bili u zemlji ili van nje, moći da dobiju izvode iz matičnih knjiga.

Izmenama Zakona o nacionalnim savetima jasnije su definisana ovlašćenja tih saveta, smanjenja prekomerna politizacija i transparentniji rad nacionalnih saveta. Izmenama zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma previđeno je da u mestima i gradovima u kojima nacionalna manjina dostiže 15 odsto ukupnog stanovništva nazivi ulica, trgova, naseljenih mesta i drugi toponimi ispisuju na jeziku te manjine.

Zakonom je obezbeđena i mogućnost da se manjinski narodni poslanici u Skupštini Srbije obrate na svom jeziku.

Ružić je obrazlagao i izmene i dopune Zakona o javnim agencijama i Zakon o platama u javnim agencijama koje finansira Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave kojim se, kako je naveo, uspostavlja usklađen sistem radnih odnosa i plata u celom sektoru.

Istakao je da je obavezan javni konkurs pri zapošljavanju i provera znanja kandidata, utvrdjivanje pravila za imenovanje članova upravnih odbora i direktora, dalji njihov rad, bolja kontrola i raspored prihoda.

Predložene su i izmene i dopune Zakona o teritorijalnoj organizaciji kojima bi trebalo opštine Bor i Prokuplje da dobiju status grada.

Poslanici su posle obrazlaganje predloženih zakona počela objedinju raspravu o tim zakonima kao i predlogu da Jorgovanka Tabaković bude guvernerka NBS.

Objedinjena je rasprava i o izboru viceguvernera NBS, članova Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, i predlozi o izboru predsednika sudova na predlog Visokog saveta sudstva. ;

Poslanici opozicije negodovali su zbog objedinjavanja svih tih tačaka.

(Telegraf.rs/Beta)

Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Brka

    12. jun 2018 | 14:33

    Vidim da i u Nemačkoj oni koji nisu nemci govore svojim jezikom, Britaniji, u Mađarskoj, Rumuniji, Sloveniji, Hrvatskoj, Americi itd, ako bi se zezali.Nikada to nije i neće biti merilo slobode, već je podstrek da manjine (ne sve) ne osećaju zemlju u kojoj su rođeni, žive i stvaraju u njoj, svojom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA