Vučić sumirao utiske posle sastanka sa predsednikom Azerbejdžana: U fokusu razgovora bile su ove teme

  • 75

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sumirao je danas utiske posle završenog sastanka sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim i  istakao je danas da je veoma ponosan na zemlju iz koje dolazi i da su domaćini srpskoj delegaciji ukazali veliku čast i pokazali veliko poštovanje.

Vučić: Ne treba crkva da donosi ključne političke odluke

- Veoma sam ponosan na zemlju iz koje dolazim, što je na ovakav način pokazano poštovanje prema njoj, našim građanima. Naši domaćini su do svakog detalja brinuli da poštovanje pokažu, od predsednikovog automobila, koji su dobili do sada samo predsednici Rusije i Turske, Vladimir Putin I Redžep Tajip Erdogan, preko potpuno od svakog saobraćaja očišćenih ulica, do toga da samo imali veoma dug razgovor u četiri oka sa predsednikom Ilhamom Alijevim - rekao je on u izjavi novinarima u Bakuu.

Vučić je preneo da je sa Alijevim razovarao o saradnji u različitim oblastima, podsećajući da se dobrim pokazala saradnja sa azerbejdžanskim kompanijama na autoputu Ljig-Čačak.

Rekao je da ćemo promptno da krenemo u izgradnju obilaznice Ostružnica-Bubanj Potok u dužini od 19 kilometara i da tu postoji mogućnost za saradnju.

Takođe, kako je dodao, razgovarano je i o energetskom sektoru, zdravstvu, pa sve do saradnje u sportu i kulturi.

Aleksandar Vučić posle sastanka sa predsednikom Azerbejdžana-Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

- Razgovarali smo kako da razmenjujemo znanje iz oblasti sporta, posebno imajući u vidu da je Azerbejdžan velesila u borilačkim veštinama - rekao je Vučić dodajući da su razgovori bili dobri i sadržajni.

Upitan o potencijalnim višemilionskim investicijama Azerbejdžana u Srbiji, Vučić je rekao da je Azerbejdžan "mnogo snažniji" od više miliona evra i da će o tome razgovarati večeras sa predsednikom Alijevim.

Drugačija je klima u Evropi, nikada ovako komplikovana situacija u svetu nije bila, čak ni u vreme pred Prvi svetski rat, primetio je predsednik Aleksandar Vučić, komentarišući rigidne stavove Holandije i Francuske u vezi sa otvaranjem poglavlja za zemlje kandidate u junu, te poziciju i izglede Srbije u tom kontekstu.

- Nije da nesto prejudiciram, ali tako nije bilo ni pred Prvi svetski rat - primetio je on, ali i insistirao na proceni da su okolnosti u Evropi i svetu mnogo komplikovane i složene, te da je mnogo opasnosti koje nas okruzuju.

Nama je u toj situaciji, poručio, bolje da gledamo da sačuvamo mir i stabilnosti i radimo na razvoju ekonomije.

Aleksandar Vučić-Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

U tom smislu su, dodaje, u dosta nezavidnoj poziciji Makedonija i Albanija, kojima će, kako pretpostavlja, u junu biti izrečene neke pohvale, "da se ne kaže baš da je katastrofa i da nisu nista dobili", ali smatra da im neće dozvoliti da otvore poglavlja.

Kad je reč o Srbiji, a na pitanje ostaje li nama taj datum 2025. za ulazak u punopravno članstvo, Vučić kaže da to niko u ovom trenutku ne može da kaže.

- Mislite da oni to znaju, bilo ko u Evropskoj uniji. Ali, prvo mi da uradimo svoj posao, vladavinu prava, razne slobode, da to završimo, a onda ostaje još najteža prepreka, normalizacija odnosa s Pristinom, tako da to da li će do toga doći i kako samo može da se nagađa - rekao je i dodao da niko ne zna pod kakvim uslovima će sve da se zbiva, biće novog talasa izbeglica, iz Sirije svakako, možda i dvostruko, trostruko većeg od prethodnog...

Pomenuo i pritiske na Tursku i najavio promenu stava, možda i pozicije Italije u evropskoj zajednici.

Kako je naveo, veliki je pritisak na Tursku, zato je, kaže, Erdogan i zakazao izbore ranije, jer je pritisak ocekivao, ali se, dodao je, nada da će Turska umeti da se odbrani.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan-Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

- Uveren sam da će Turska i turski narod umeti da se odbrane - poručio je.

Kad je reč o otvaranju novih poglavlja za zemlje kandidate za EU, Vučić je naveo da treba sačekati i videti sta će biti u junu, ali je primetio da je već u Sofiji bilo jasno da to neće "ići lako".

Prosto, kaže, drugačija je atmosfera u Evropi, i Francuska i Holandija tu imaju nešto rigidniji stav u vezi s poglavljima i novim članicama, druge zemlje liberalniji...

- Videli ste uostalom Salvinijevu (Mateo, lider Lige za sever) izjavu, a oni će sad da predstavljaju italijansku vladu. To je bila i jedna od glavnih tema na zasedanju Evrospke narodne partije u Sofiji nedavno, a to sada predstavlja najveći problem u Evropi.Oni, naime, najavljuju da će raditi sve suprotno dosadašnjoj vladi, da će možda čak izaći iz evrozone, videćemo - rekao je Vučić.

Mi, dodao je, da u svemu tome sačuvamo mir i stabilnost i da razvijamo ekonomiju.

- Da nastavimo ovako, sada nas u svetu uvažavaju, bićemo u mnogo boljnoj poziciji nego što smo bili, ali i u boljoj nego zemlje koje su bile ispred nas. Da mi malo sukobe preskočimo, i da imamo rast veći od četiri odsto ove godine, pa 4,5 iduće i polako da omogućimo sigurnu i bolju budućnost za naše građane - zaključio je.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA