Haško tužilaštvo ostaje pri svom stavu! Srpskim radikalima suditi u Hagu
Haško tužilaštvo i dalje se protivi prebacivanju procesa protiv dvoje srpskih radikala iz sudskog Mehanizma u Hagu pred sprske pravosudne organe, i u najnovijem dopisu Mehanizmu poručuje da "čvrsto ostaje pri svom stavu".
MEHANIZAM U HAGU: Drugostepena presuda Šešelju 11. aprila
To je tužilaštvo navelo u dopisu koji je danas objavio Mehanizam.
U procesu odlučivanja suda da li će odobriti ustupanje predmeta Srbiji ili ne, Ministarstvo pravde Srbije izrazilo je spremnost da srpsko pravosuđe preuzme taj slučaj.
Haško tužilaštvo se tome usprotivilo tvrdeći da Vjerica Radeta i Petar Jojić, kao poslanici Srpske radikalne stranke u Narodnoj skupštini uživaju imunitet od krivičnog gonjenja.
Iako je Ministarstvo pravde nedavno detaljno obrazložilo da oni ne bi mogli biti zaštićeni poslaničkim imunitetom od suđenja, haški tužilac u novom dopisu sudu tvrdi da to pitanje nije uređeno zakonom.
U dopisu sudu Ministarstvo pravde je takođe istaklo da su Petar Jojić i Vjerica Radeta voljni da se pojave pred sudom, što su i pokazali svojim odazivanjem pozivu Višeg suda u Beogradu 17. maja 2016. godine o čemu je Haški tribunal bio obavešten.
Srbija je već obavestila Mehanizam da je spremna da preuzme slučaj proitv Radete i Jojića pošto su nadležni sud i tužilaštvo rekli da prema međunarodnim pravilima i prema važećem zakonodavstvu Srbije za to postoje uslovi.
U ovom slučaju Radetu i Jojića Haško tužilaštvo tereti za zastrašivanje svedoka u postupku koji je vođen protiv lidera SRS Vojislava Šešelja.
Srbija je 2015. godine odbila da uhapsi i izruči Jojića i Radetu Haškom tribunalu pošto su srpski pravosudni organi konstatovali da nema uslova za njihovo izručenje, jer ni statut Saveta bezbenosti Ujedinjenih nacija o radu Tribunala, kao ni srpski Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom ne predviđaju krivično delo za koje se terete.
Za Jojićem i Radetom, po naredbi Trinunala, posle toga su raspisane su crvene Interpolove poternice sa nalogom za hapšenje.
Nakon što je slučaj iz Haškog tribunala po njegovom zatvaranju 31. novembra 2017. prešao u Mehanizam, sudije tog suda su zaključile da je u interesu pravde i ekspeditivnosti da se ovaj slučaj prebaci državi na čijoj je teritoriji izvršeno krivično delo - a to je Srbija.
Srbija se izjasnila da prihvata da sudi radikalima, ali se tome usprotivilo tužilaštvo u Hagu. Sada se čeka odluka sudskog veća Mehanizma.
Radeta i Jojić su optuženi za krivično delo nepoštovanja suda, odnosno, jer su navodno zastrašivali svedoke u slučaju protiv predsednika SRS Vojislava Šešelja.
Šešelj je u sredu, 11. aprila, odlukom Žalbenog veća Mehanizma pravosnažno osuđen na 10 godina zatvora zbog podsticanja na zločine nad Hrvatima u Hrtkovcima, ali je kaznu već odslužio u protvoru tako da neće ići u zatvor.
Tom presudom preinačena je prvostepena presuda Haškog tribunala iz marta 2016. kojom je Šešelj bio oslobođen svih optužbi.
Video: Pogledajte Šešelja u Hrtkovcima
(Telegraf.rs)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sudija
Ne poštujem taj sud! To su zločinci koji sude žrtvama !
Podelite komentar
Života
Klasično iživljavanje nad malim slobodarskim narodom!
Podelite komentar
Suza
Pred kojim ċe oni sudom da odgovaraju za oslobadjanje svih ratnih zločinaca???? Kakvu pravdu oni sprovode???
Podelite komentar