Šta je Vučića, Tačija, Ramu i Izetbegovića spojilo u poslednjih mesec dana?
Sledeće nedelje u Sofiji će biti održan samit Evropska unija - Zapadni Balkan, koji treba da potvrdi evropsku budućnost ovog regiona. Međutim, put do članstva je još na dugom štapu i što je još značajnije, pun izazova. Jasnu su poruku u februaru ove godine, predstavljajući Strategiju o proširenju, šefica evropske diplomatije Federika Mogerini i resorni komesar Johanes Han preneli Balkanu: dok ne sredite međusobne sporove, nema članstva. Čini se da je u tom smislu, najuticajnija zemlja EU, Nemačka, na čelu na vodećim liderom Unije, Angelom Merkel, rešila da uzme stvar u svoje ruke. Tome u prilog govore njeni susreti u poslednjih mesec dana.
Kina ima novac kojim podmazuje, a Rusija politički otrov: Američka analiza o "igri trojke" u Srbiji
Naime, u pomenutom periodu, nemačka kancelarka je, u Berlinu, razgovarala sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, premijerom Albanije Edijeom Ramom, predsednikom Kosova Hašimom Tačijem i predsedništvom BiH, predvođenim predsedavajućem Bakirom Izetbegovićem.
Ključne poruke, koje su saopštene javnosti, pre susreta Merkelove i Vučićeve da je Zapadni Balkan visoko na dnevnom redu bugarskog predsedavanja EU, te da je tema sastanka saradnja Nemačke i Srbije, ali i odnosi u regionu.
- Federika Mogerini, visoka predstavnica EU, vodi veoma važne razgovore, gde Srbija igra ključnu ulogu što se tiče Kosova ali i BiH, i veoma je važno da imamo blisku saradnju - rekla je Merkel.
To je bio njihov drugi susret u kratkom periodu. Posle srpskog predsednika u nemačku prestonicu je otputovao Rama, koji je zatražio podršku Merkelove za otvaranje pregovora o članstvu Albanije u EU.
Krug susreta sa liderima Zapadnog Balkana zatvoren je u jednom danu. Merkel se prvo susrela sa Tačijem, a onda i sa članovima Predsedništva BiH.
Nemačka kancelarka je Tačiju poručila da sporazumi koji su postignuti u okviru Briselskog dijaloga moraju da se sprovedu. Rekla je da su i odnosi Beograda i Prištine "glavno pitanje na evropskom putu dve zemlje".
Posle kosovskog predsednika u Kancleramt su ušli Mladen Ivanić, Dragan Čović i Bakir Izetbegović.
Ovaj poslednji je izjavio, posle sastanka njega i ostala dva člana predsedništva BiH s Merkel, da je najviše bilo govora o Izbornom zakonu BiH, ali i da je Merkel postavljala i druga pitanja o aktuelnim temama iz BiH, pre svega o mitingu turskog predsednika u Sarajevu.
Očigledno je da Nemačka pokušava, razgovarajući sa najosetljivijim državama i entitetima u regionu, da čitav Zapadni Balkan ostane na evropskom putu, kaže za Telegraf.rs, Dragan Đukanović, profesor FPN.
- U tom kontekstu, Nemačka i podržava, pre svega, normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, ali već duži period insistira i na srpsko-bošnjačkom dijalogu, tj. poboljšanju odnosa Srbije i BiH. U tom pravcu, treba i pratiti sva ova dešavanja - rekao nam je Đukanović.
Prema njegovim rečima, veoma je značajno da je nemačka kancelarka Merkel ukazala da se mora u potpunosti implementirati sve što je dogovoreno i da je to jasno rečeno Tačiju.
- S druge strane je veoma indikativno da je od članova Predsedništva BiH tražila pojašnjenje u vezi mitinga Redžepa Tajipa Erdogana, koji će održati u sarajevskoj Zetri narednih dana. Očigledno je da Nemačka pokušava da se značajnije pozicionira i da u tom pozicioniranju ne vidi značajniji uticaj drugih aktera, u ovom slučaju, konkretno Turske - napomenuo je Đukanović, potpredsednik Centra za spoljnu politiku.
To je manifestacija cilja Angele Merkel, kao vodećeg lidera u EU, da se ovde reše dva ključna otvorena pitanja za integraciju Zapadnog Balkana u Uniju, kazao je Zoran Milivojević, karijerni diplomata za naš portal.
- To je pitanje Kosova i Metohije i Bosne i Hercegovine. To je suština njene politike i strategije i ona to pokazuje. Merkel želi da stavi u funkciju Berlinski proces i da to realizuje do kraja svog mandata u skladu sa Strategijom o proširenju u narednom periodu - istakao je Milivojević.
Govoreći o Kosovu i Metohiji, Milivojević nam je rekao, da za nas nije dobra vest jeste jaka podrška nezavisnosti južne srpske pokrajine od strane Nemačke.
- S druge strane, kada je reč o Bosni i Hercegovini, cilj Merkelove je da se nađe model funkcionisanja koji podrazumeva više federacije, a manje nezavisnosti Republike Srpske, odnosno centralizacije države - zaključio je Milivojević.
M.Ivas (marko.ivas@telegraf.rs)
Video: Jocić: Ovde se na dan Svete Trojice okupljalo celo selo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
mika
Od svih nabrojanih,Angela Merkel najvise uvazava i postuje Aleksandra Vucica,i to je nasa prednost,inace bi bilo jos vecih ucena siguran sam!
Podelite komentar
Mira
Tesko ce biti izgladiti odnose ali idemo ka tome.
Podelite komentar
Mille
Vučića sa njima? Zaista ništa.
Podelite komentar