Zaboravite na KM, PR, UR, GL na vozilima: Preregistracija srpskih na kosovske tablice

  • 4

Vozila sa srpskim registarskim oznakama gradova na Kosovu prebacuju su se na KS odnosno RKS registarske tablice, a preregistracija koja je u toku rezultat je Briselskog sporazuma o slobodi kretanja koji su ranije postigli Beograd i Priština.

U toku je preregistracija vozila na kosovske tablice: Svi vlasnici će morati da koriste oznake KS ili RKS

Zamenik kosovskog ministra unutrašnjih poslova u ostavci Milan Radojević kaže u intervjuu za Radio Kontakt plus da svi građani koji su vlasnici vozila sa registarskim oznakama KM, PR, GL i slično mogu obaviti preregistraciju vozila na KS ili RKS tablice.

- Jedan od uslova je da je vozilo registrovano do 14. septembra 2016. godine, to je datum postizanja dogovora u Briselu o slobodi kretanja. Drugi uslov je da vozači imaju kosovska dokumenta, da obave tehnički pregled vozila i slično - navodi Radojević.

On objašnjava da vozila koja su registrovana nakon 14. septembra 2016. godine ne mogu biti preregistrovana.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

- Ta vozila trenutno ne podležu procesu preregistracije, ali razgovori u Briselu o slobodi kretanja nastaviće se tako da pretpostavljam da će se postići novi sporazum koji bi se odnosio i na preregistraciju vozila nakon pomenutog datuma - kaže on.

Kako navodi, bilo je predviđeno da obe strane usaglase datum kada će početi preregistracija i da zajedno rade na medijskoj kampanji.

- Ova odluka od 15. marta, kada je Priština donela administrativno upustvo o preregistraciji, doneta je isključivo od strane Prištine, bez nekih drugih konsultacija koje su trebale da budu obavljene u Briselu, i koje su po tehničkom sporazumu o slobodi kretanja iz 2016. godine morale da budu obavljene sa Beogradom - ističe Radojević.

Foto: Telegraf, Pixabay

Registrovanje vozila skuplja na Kosovu nego u Srbiji

Zamenik ministra policije navodi da cena preregistracije zavisi od vozila, i da je registracija na Kosovu skuplja nego na u centralnoj Srbiji.

- U centralnoj Srbiji je jeftinija registracija, ovde se išlo na varijantu ukidanja određenih taksi kako bi se postigao balans. Takse od strane MUP-a za preregistraciju su ukinute ali, na žalost, ostale takse drugih ministarstava su ostale na snazi - kaže on.

Navodi i da se preregistracija u Severnoj Mitrovici obavlja u Bošnjačkoj mahali, ali i da su u drugim gradovima na severu Kosova otvorene kancelarije za civilnu registraciju, čiji su službenici zaduženi za taj proces registracije vozila i izdavanje dokumenata.

On podseća da je preregistracija omogućena pre više od mesec dana kada je bivši kosovski ministar unutrašnjih poslova potpisao administrativno uputstvo koje se odnosi na preregistraciju vozila sa srpskih na kosovske tablice.

Foto: Tanjug/SLUZBA ZA SARADNJU SA MEDIJIMA PREDSEDNIKA SRBIJE

Šta kaže Briselski sporazum o slobodi kretanja?

Briselski dogovor iz 2011. godine predviđa da svi vlasnici automobila sa prebivalištem na Kosovu moraju da koriste registarske tablice KS (Kosovo) ili RKS (Republika Kosovo) i da se tako izbace iz upotrebe tablice MUP-a Srbije izdate Srbima na Kosovu, kao što su KM (Kosovska Mitrovica) PR (Priština) UR (Uroševac) PZ (Prizren) GL (Gnjilane), koje zvanična Priština smatra ilegalnim.

One se inače izdaju u izmeštenim kosovskim opštinama u gradovima Srbije. Sa njima se vlasnici tih vozila kreću samo na Severu Kosova, ili po centralnoj Srbiji, ali ne i preko prelaza između Kosova i Srbije, osim na prelazima Brnjak i Jarinje.

Briselski dogovor o registraciji vozila na KS tablice sproveden je samo u srpskim opštinama južno od Ibra, ali ne i na severu gde su građani uglavnom odbijali da preregistruju svoja vozila, ili da ih uopšte registruju, budući da se ulicama severa Kosova bez problema kreću i vozila bez ikakvih tablica, na očigled Kosovske policije.

Novi dogovor o registarskim tablicama iz 2016., pored ukidanja srpskih tablica, predviđa i ukidanje "probnih tablica" koje Srbija izdaje za vozila sa RKS tablicama.

Kosovo i Srbija su se saglasile na osnovu modela Makedonije i Grčke, koji na registarskim tablicama predviđa belu nalepnicu na mestima gde se nalaze državni simboli. Ni taj deo sporazuma se još uvek ne sprovodi. Tokom pregovora 2016., i novog dogovora, Priština je prihvatila i da se "rok trajanja" KS tablica, koje su nešto prijvatljivije za Srbe od onih RKS, produži na pet godina.

VIDEO: Čudo u Pećkoj patrijaršiji

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA