Od prvog uličnog protesta protiv Slobodana Miloševića prošlo je 27 godina: Godišnjica devetomartovskih demonstracija
Na današnji dan pre 27 godina, 1991. godine, na Trgu Republike, održane su prve velike demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića u organizaciji SPO-a pod sloganom „Miting protiv petokrake“.
Oko 100.000 ljudi stiglo je na zabranjeni ulični protest opozicije protiv režima, na koje je vlast odgovorila silom.
Policija je blokirala prilaze Beogradu, a glavni zahtevi demonstranata te godine bili su smena generalnog direktora i četiri urednika Radio-televizije Beograd, zbog teških optužbi i uvredljivih komentara na račun SPO i drugih opozicionih stranaka.
U podne je policija nastavila sa silom i krenula je u razbijanje demonstracija. Demonstranti su pružali žestok otpor pa su ubrzo počeli višečasovni sukobi sa policijom.
Lideri tadašnje opozicije su se sklonili u zgradu Narodnog pozorišta, a vrata im je otvorila tadašnja upravnica Vida Ognjenović. Lider SPO-a Vuk Drašković i ostali su se obratili sa terase Narodnog pozorišta demostrantima, dok je policija stezala obruč i pokušavala da rastera građane suzavcem, vodenim topovima, gumenim mecima, konjicom….
Drašković je, međutim, odgovorio pozivom na "juriš" sa balkona pozorišta.
U sukobima policije i demonstranata povređeno je više od 200 ljudi, a u Masarikovoj ulici, dok je bežao od demonstranata, život je izgubio policajac Nedeljko Kosović.
Kasnije u toku nemira, policija je upotrebila vatreno oružje i tom prilikom je stradao 17-godišnji mladić Branivoj Milinović.
U jeku okršaja, vlast je na ulice izvela i tenkove. Lider SPO-a Vuk Drašković je uhapšen, a zabranjen je rad televiziji Studio B i Radiju B92.
Slobodan Milošević demonstrante je nazvao "snagama haosa i bezumlja", a odgovor je stigao u vidu srpske Plišane revolucije, kada su kao odgovor na državnu represiju studenti krenuli iz Studentskog grada ka Terazijskoj česmi.
Posle nekoliko dana protesta, usvojeni su zahtevi studenata, iz zatvora je pušten Vuk Drašković, a tadašnji ministar policije Radmilo Bogdanović podneo je ostavku.
Smenjeno je i rukovodstvo RTV Beograd, a televizija Studio B i Radio B92 su nastavili sa radom.
VIDEO: Šta bi se desilo da je Milošević pao pre 27 godina?
(Telegraf.rs)
Video: Đukić Dejanović: Blokada škola ne postoji u zakonu, otkazi nisu rešenje, već dijalog
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srbija
Slobo vrati se, sve ti je oprošteno
Podelite komentar
dago
Za to se nakad streljalo na licu mjesta . Sad bilo ko okuoi narodnu ajmo, rusimo vlast. Ne ulazim i to kako je Milosevic vladao, nista bolje nije doslo ni poslije njega. Samo borba za vlast. A narod, narod su ovce za sisanje, uvijek bili i bice
Podelite komentar
Dag
A onda je doslo - nista...
Podelite komentar