PUPS: Razgovor o imovini uslov za nastavak dijaloga
Partija udruženih penzionera Srbije (PUPS) saopštila je danas da insistira da srpski pregovarači u Briselu razgovor o srpskoj imovini na Kosovu i Metohiji nametnu kao uslov za nastavak dijaloga sa Prištinom.
- Osim imovine koja je Zakonom o agrarnoj reformi iz 1946. i Zakonom o nacionalizaciji iz 1958. godine oduzeta od Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji i veliki deo onoga što joj je ostalo uzurpirali su lokalni Albanci i privremene prištinske vlasti, ali to nesporno vlasništvo SPC mora da bude jedna od naših "crvenih linija" ispod koje ne bismo smeli da idemo u briselskim pregovorima - navode iz PUPS-a.
PUPS ukazuje da je zaštitu imovine države i građana Srbije na KiM definisao kao jedan od prioriteta svoje politike, naglašavajući da ohrabruje saglasnost skoro svih učesnika unutrašnjeg dijaloga o Kosovu, kao i stav najviših predstavnika naše države da se neće odustati od otete i uzurpirane srpske imovine, odnosno revizije pljačkaške privatizacije na KiM.
Prema podacima Eparhije raško-prizrenske i kosovskometohijske, nakon Drugog svetskog rata, najviše imovine oduzeto je manastiru Devič (3.077 hektara), a slede Pećka patrijaršija sa (846), Visoki Dečani (727), Draginac (207) i Gračanica (100 hektara), tu su i manastiri Svete Bogorodice u Mušutištu sa 12,5 hektara, manastir Svete Trojice u Mušutištu sa 7,8 hektara, manastir Svetu Vrači u Zočištu sa oduzetih 5,5 hektara zemljišta i šuma itd, a kao ilustracija ovome je činjenica da je, samo na području grada Prizrena, oduzeto 269 hektara crkvenog zemljišta.
Od ukupnog obradivog zemljišta, 246 hektara koje je do 1999. bilo u posedu Raško-prizrenske eparhije, 181,5 hektar, ili 73,6 odsto, uzurpirali su i koriste Albanci, a oni koriste i čak 81 odsto ukupnih šumskih površina koje pripadaju Srbima, podseća PUPS.
Procenjuje se da je više od 50 hektara šuma potpuno uništeno ili posečeno. Tako, na primer, u vlasništvu crkvene opštine Gušterica, do 1999, bilo je 30 hektara šume i sve su to uzurpirali Albanci. U Partešu, od 20 hektara, svih 20 koriste Albanci, u opštini Mušutište od 10, svih 10 su oni prisvojili, u Ranilugu od 12 hektara, polovina je u rukama Albanaca.
- Pre samoproglašenja nezavisnosti Kosova 2008. godine, Agencija za restituciju je vratila SPC 5.200 hektara crkvenih i manastirskih imanja na Kosovu. Međutim, a te parcele nisu mogle da budu uknjižene, niti mogu da se koriste, jer Priština ne poštuje odluke srpskih državnih organa. Novim zakonom o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju iz 2011. godine se precizira da će se njegova primena na Kosovu ''urediti posle prestanka međunarodne uprave uspostavljene u skladu sa rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN'' - saopštila je Informativna PUPS-a.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Put do Linkolnove sobe u Kapitolu: U jednoj od prostorija sada stoji i potpis poznatog Srbina
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
KRSTAŠ
"Trepča radi Beograd se gradi!" čuveni slogan rudara iz rudnika Trepča iz vremena komunista. Iz toga se vidi ko kome duguje.
Podelite komentar