8 poslanika povuklo potpise za ukidanje Specijalnog suda za zločine OVK

  • 2

Osam od 43 poslanika u kosovskom parlamentu povuklo je potpise sa inicijative za ukidanje Specijalnog suda za zločine OVK, čime je, praktično, okončana višednevna politička kriza u kojoj su, ponovo, ključnu ulogu odigrale zapadne diplomate.

Kosovski poslanici ne odustaju od ideje o ukidanju Specijalnog suda za zločine OVK

Kako je preneo RTS, dvojica poslanika Alijanse za Kosovo Bedžeta Pacolija i šestorica poslanika Inicijative za Kosovo povukla su potpise sa zahteva za sazivanje sednice parlamenta na kojoj bi se raspravljalo o ukidanju Specijalnog suda za zločine OVK, čime je ova inicijativa, na neodređeno vreme, skrajnuta sa kosovske političke scene.

- Ostali su potpisi 35 poslanika i sa njima nije moguće sazvati bilo kakvu sednicu. Ovo se završilo tako što su kosovski lideri izgubili kredibilitet - rekao je za televiziju Dukađini poslanik Iljir Dedaj.

Inače, sekretr Organizacije ratnih veterana tzv. OVK Faton Klinaku na RTV Dukađini rekao je da je u vreme izglaavanja za formiranje Specijalnog suda Hašim Tači pretio veteranima, koji su tada protestovali protiveći se njegovom osnivanju.

- Mi smo protestovali, a on nas je optužio javno - rekao je Klinaku.

Prištinski advokat Tom Gaši izjavio za istu TV da nema šanse da se Zakon o formiranju Specijalnog suda potpuno ukine.

- Moramo znati kako je došlo do Zakona o specijalnom sudu - rekao je Gaši i dodao da je ovaj zakon štetan za Kosovo i Albance gde god se oni nalazili.

Foto: Profimedia/Abaca

On je, međutim, podsetio da je onima koji se bave pravnim poslova još u svežem sećanju pritisak koji je tadašnji premijer, a sada predsednik Hašim Tači vršio u parlamentu na poslanike da se taj zakon usvoji.

Bio je to veliki pritisak na poslanike, posebno poslanike Demoratske partije Kosova Veliki pritisak na poslanika, naročito poslanika PDK-a, kojima je, kaže, Tači rekao da ako Zakon o specijalnom sudu ne prođe, biće prevremenih opštih izbora, a oni koji ne budu glasali za taj zakon neće se naći na listi te stranke.

Prvobitno, zahtev za parlamentarnu raspravu o ukidanju suda, koji je formiran pre gotovo tri godine kako bi se procesuirali zločini koje su tokom i neposredno posle rata počinili pripadnici tzv. OVK, potpisala su 43 poslanika, ali se podrška ovoj inicijativi topila kako se pojačavao međunarodni pritisak na prištinske lidere.

Lideri stranaka proisteklih iz Oslobodilačke vojske Kosova, uz podršku predsednika Hašima Tačija, premijera Ramuša Haradinaja i predsednika parlamenta Kadrija Veseljija, pokušali su u petak da izdejstvuju sazivanje sednice parlamenta i anuliranje zakona o Specijalnom sudu.

Foto: Tanjug/AP

Dva pokušaja da se održi bar sednica predsedništva parlamenta propala su posle bojkota Demokratskog saveza Kosova, pokreta Samoopredeljenje i Srpske liste, a prvi čovek parlamenta Kadri Veselji je, nakon serije sastanaka sa zapadnim ambasadorima, svega dan kasnije poslao poslanike na odmor do sredine januara.

Za anuliranje zakona o Specijalnom sudu, čije se prve optužnice očekuju sredinom februara, potrebna je podrška 61 od ukupno 120 poslanika u kosovskom parlamentu, pa zapadne diplomate smatraju da je ova inicijativa praktično okončana.

Sa takvim stavom ne slažu se poslanici Demokratske partije Kosova, koji smatraju da će parlament o tom pitanju raaspravljati posle praznika.

- Nismo odustali i nismo povukli zahtev. Tražili smo hitnu sednicu... Sada je sve u rukama predsednika parlamenta - rekao je za dnevnik Zeri Nait Hasani, koji se prvi potpisao na zahtev za sazivanje sednice.

Kadri Veselji, predsednik parlamenta i nominalno prvi čovek DPK od kako je Tači izabran za predsednika, jedan je od mogućih optuženika novog suda, uz još nekolicinu bivših komandanata OVK, uključujući i Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja.

Foto: Profimedia/AFP

Veselji, Tači i Haradinaj bi se, prema pisanju kosovskih medija, mogli naći u drugoj grupi optuženika, nedugo pošto sredinom februara budu objavljene prve optužnice.

Pozivajući se na izvore bliske Specijalnom sudu, prištinski portal Insajderi, naveo je da će se pred ovim tribunalom, u prvoj grupi optuženika naći Daut Haradinaj zbog slučaja Radonjičko jezero, Azem Sulja zbog serije ubistava političkih rivala, kao i još nekolicina bivših komandanata OVK.

Iz Specijalnog suda, međutim, do sada nije procurela ni jedna infomacija koja bi potvrdila ove spekulacije.

Iako se, prethodno, oštro protivio formiranju suda, pokret Samoopredeljenje nije podržao poziv na ukidanje suda, tvrdeći da inicijativa predstavlja pokušaj ključnih ljudi kosovske politike da se nađu u optuženičkoj klupi.

Istovremeno, ova stranka optužila je Tačija, Haradinaja i Veseljija da su, u pokušaju da spasu političke karijere, naneli silnu štetu međunarodnom ugledu Kosova.

Tači, Haradinaj i Veselji su, u petak kasno uveče, bili na korak do sazivanja sednice, sve dok se u zgradi parlamenta nije pojavio ambasador SAD Greg Delavi i upozorio lidere kosovskih stranaka sa rizikuju ozbiljnu međunarodnu izolaciju ukoliko bude oboren zakon o Specijalnom sudu.

Specijalni sud, pod okriljem Evropske unije, formiran 2015. godine je kako bi se procesuirali slučajevi protiv pripadnika OVK za zločine počinjene tokom i posle rata na Kosovu. Istraga o ovim zločinima počela je posle izveštaja specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija.

Daljinac

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lepi

    27. decembar 2017 | 09:32

    Bacanje prašine u oči.Od ovoga nema ništa.Osudjeni ce biti samo obicni "borci" koji ce preuzeti odgovornost,naravno,za pare

  • beli

    27. decembar 2017 | 09:23

    "Nezavisna država Kosovo". To je sloboda, kada Džoni i Hans diriguju.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA