Srpski naučnici na tragu revolucionarnog otkrića: Ako uspeju, cene biogoriva će dramatično pasti, a praviće ga iz algi
Tim od osmoro srpskih naučnika nedavno je u saradnji s Univerzitetom u Mančesteru i Bejlor Univerzitetom iz Teksasa pokrenuli međunarodno istraživanje kako bi usavršili komercijalnu proizvodnju biogoriva iz mikroalgi. Rukovodilac tima dr Ivan Spasojević objašnjava da je inovativna ideja potekla iz Beograda i da je reč o pionirskom eksperimentu na globalnom nivou.
- Srbija trenutno može da proizvede biogorivo isključivo iz useva, poput kukuruza i pšenice, te očekujem da našim rezultatima s mikroalgama podstaknemo razvoj zelene tehnologije u energetskom sektoru, što je važno za zemlju kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Uspešnim završetkom projekta pritom ćemo, verujem, omogućiti da se u narednih pet godina cena biogoriva spusti bar za petinu, a nadam se da ćemo završiti i na Vikipediji - objašnjava Spasojević.
Trogodišnji projekat s 400.000 evra finansira NATO savez kroz program Nauka za mir i bezbednost, kojim su ranije podržana istraživanja i na novosadskom i niškom univerzitetu.
- Projekat nam daje tačno ono šta nam treba, opremu, potrošni materijal, kao i stipendije za najdarovitije mlade istraživače koji se na taj način zadržavaju u zemlji - kaže Spasojević i dodaje da očekuje podršku nadležnih u rešavanju problema nedostatka prostora za rad instituta.
Šef NATO kancelarije u Beogradu, brigadni general Čezare Marineli, pojašnjava da su u okviru programa i poverilačkih fondova Alijanse države članice do sada donirale preko 15 miliona evra Srbiji.
- Imamo odlična iskustva s našim srpskim partnerima koji su angažovani na nekoliko važnih projekata. NATO je do sada pomogao da se izrade seizmičke karte za zemlje Zapadnog Balkana, zaštite vodni resursi Save, a srpski i nemački naučnici, recimo, zajedno rade na razvoju robota za dekontaminaciju i razminiranje pod nazivom T-Whex - objasnio je Marineli i pozvao istraživačke centre u zemlji da apliciraju za projekte u oblastima poput sajber odbrane ili energetske bezbednosti.
Srbija je od 2007. godine uključena u NATO program Nauka za mir i bezbednost koji okuplja mnoge partnerske i neutralne zemlje poput Švajcarske, Austrije i Irske.
(Telegraf.rs)
Video: Opšti haos prvog dana drugog polugodišta: Pola škola radi, pola ne radi a roditelji zabrinuti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zoki
Ovo je u svetu vec dovoljno izucavana i poznata tehnologija. Dr Dzonatan Trent, ekspert za alge iz Nasa bavio se problemom upotrebe algi u okviru projekta vrednog 11 miliona dolara. Sada ce srpski naucnici sa 400 hiljada da naprave cudo. Bacene pare, kao i obicno.
Podelite komentar
Soki
Odakle nama alge? Uvozicemo alge?
Podelite komentar
dejan 62
posto na parama nepise odakle su kad vec nije drzava srbija ili neki od cuvenih srpskih tajkuna ulozila novac ovo je fenomenalno. konacno i neke lepe vesti . bravo deco.
Podelite komentar