Drašković traži da priznamo "kosovsku stvarnost": Nezavisnost Kosova danas priznaje "ogromna većina članica UN i EU"

 ≫ 
  • 59

Lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković smatra da Srbija treba da prihvati i prizna kosovsku stvarnost i poziva na prihvatanje plana Martija Ahtisarija iz 2007. godine kao temelj nastavka Briselskog dijaloga.

Vučić je otpočinjanjem dijaloga o Kosovu preskočio mračnu senku srpske istorije: Nemci u superlativima pišu o potezu predsednika Srbije

TELEGRAF ANALIZA: Šta nam donose najnoviji predlozi o Kosovu

Prema njegovim rečima, stvarnost je da nezavisnost Kosova danas priznaje "ogromna većina članica UN i EU", da je Međunarodni sud pravde zaključio da proglašenjem nezavisnosti Kosova nisu prekršeni ni Povelja UN, ni međunarodno pravo, ni Rezolucija 1244 SB UN, da oko 90 posto stanovnika čine Albanci, a manje od šest odsto Srbi.

- Suverenitet Srbije nad Kosovom postoji samo u preambuli njenog ustava. Robujući toj normi izvan stvarnosti, država trpi samo ogromne gubitke, i političke, i razvojne, i demokratske i demografske i novčane - naveo je Drasković u autorskom tekstu objavljenom u današnjoj štampi.

Foto: Tanjug/Marko Karović

Makar i sa zakašnjenjem, kaže lider SPO, prihvatimo dokument Martija Ahtisarija, kao temelj nastavka Briselskog dijaloga sa Albancima.

- Potpišimo sporazum o svestranoj normalizaciji naših odnosa sa njima. Neprijateljstvo se gasi prijateljstvom - rekao je Drašković.

On je podsetio da je specijalni izaslanik generalnog sekretara UN Marti Ahtisari u martu 2007. godine predao svoj plan, da su ga kosovski Albanci prihvatili pod snažnim pritiskom Zapada, pre svega SAD, da ga je Srbija odbacila, a Rusija u Savetu bezbednosti blokirala usvajanje tog dokumenta o konačnom statusu Kosova.

Foto: Tanjug/Marko Karović

Prema planu Ahtisarija, koji je predložio "nadziranu nezavisnost Kosova", ističe Drašković, Srbija nije obavezna da prihvati tu nezavisnost.

Lider SPO navodi da je u Ahtisarijevim planu, pored ostalog, predloženo da se Kosovo ne može ujediniti sa Albanijom ili se pripojiti bilo kojoj teritoriji izvan Kosova, da srpski jezik i ćirilica budu ravnopravni sa albanskim jezikom i pismom na celom Kosovu, da su srpske crkve i manastiri na Kosovu "svojina SPC sa sedištem u Beogradu", da Srbi sa Kosova mogu biti i državljani Srbije, da srpski poslanici u parlamentu, a imaju garantovanih 10 mandata, imaju pravo veta na svaki zakon koji bi ugrozio njihova nacionalna, verska ili građanska prava...

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srdjan

    7. avgust 2017 | 09:38

    Opet se ovaj javlja,ajde čoveče bavi se pisanjem,pusti politiku

  • sasa

    7. avgust 2017 | 10:28

    Vecina sveta nije priznala tu tvorevinu. A da li je normalno da neko, kome se drugi bespravno uselio u kucu, dobrovoljno potpise da mu je poklanja. Neverovatno!

  • ATIMUS

    7. avgust 2017 | 09:28

    Dajes tako olako srbijanske politicke karte .....a i sto nebi kada ti dedovi u bosni hercegovini nisu stvarali srpsku drzavu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA