Vučić i Tusk danas i o mogućnosti ubrzanja pristupa Srbije sa EU

  • 71

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se danas u Briselu sa predsednikom Evropskog saveta Donaldom Tuskom, a očekuje se da će oni tom prilikom razmotriti evrointegracioni put Srbije, situaciju u regionu kao i mogućnost ubrzanja prisupnih pregovora Srbije sa EU.

Vučićeva poruka posle sastanka sa Mogerinijevom: Dobar tajming, dobra adresa

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk primiće predsednika Srbije Aleksandra Vučića u novoj zgradi Evropskog saveta "Evropa", gde će biti održan bilateralni sastanak i radni ručak.

Početak sastanka je planiran za 12:45.

Nakon sastanka dvojica predsednika će dati izjave za medije.

Prema diplomatskim izvorima u Briselu osnovna tema razgovora Tuska i Vučića biće "stratešaka orjentacija Srbije".

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će u razgovoru sa predsednikom Saveta EU Donaldom Tuskom ponoviti svoj zahtev da se Srbiji jasno kaže okvir za pristupanje EU.

Vučić je, kako je preneo novinarima juče u Solunu, gde je učestvuje na prvoj sednici Visokog saveta za saradnju dve zemlje, razgovarao o tome i sa predsednikom Evropske komisije Žan Klodom Junkerom.

- Odavde pravo idem u Brisel. Imaću sastanak i ručak sa Tuskom. To je prilika da o našim evropskim stvarima na još bolji način raspravljamo - objasnio je Vučić.

Vučić je prilikom svog poslednjeg boravka u Briselu, na neformalnom satanku sa šeficom EU diplomatije Federikom Mogerini i predsednikom Kosova Hašimom Tačijem, najavio da će sa Tuskom razgovarati i o mogućnostima za ubrzanje evrointegracionog pristupa Srbije, odnosno oročavanje ulaska Srbije u članstvo u EU.

Foto: Tanjug/AP

Predsednik Vučić izjavio je juče za italijansku Ansu da je za Srbiju ključno da Evropska unija odgvori da li je zainteresovana za članstvo Srbije i u kom roku.

Vučić je rekao da je to za Srbiju ključno pitanje i da ne želi više da sluša obećanja.

- To je za nas ključno pitanje. Ne želimo više da slušamo obećanja i odugovlačenja. Želimo da znamo da je Evropa zaista zainteresovana za nas i u kom roku - kazao je Vučić.

Iz EU su ranije poručili da su spremni da sa Srbijom rade na "jačem i bržem pristupnom procesu".

- EU je snažno posvećena strateškom cilju Srbije-njenom članstvu u EU. Pozitivno smo razumeli nastojanja Srbije i radićemo zajedno kako bi ojačali i ubrzali pristupni proces - poručila je Kocijančić odgovarajući na pitanje Tanjuga o mogćem ubrzanju pristupanja Srbije EU.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister je takođe pozdravio "ponovljenu opredeljenost predsednika Srbije Aleksandra Vučića da zemlju vodi ka članstvu u EU".

Foto: Telegraf

- EU je uvek bila vrlo jasna u stavu da Srbija ima evropsku budućnost. Pozdravljam ponovljenu opredeljenost predsednika Aleksandra Vučića da zemlju vodi ka strateškom cilju ulaska u EU. Reformski napori Srbije već za rezultat imaju otvaranja 10 poglavlja u pristupnim pregovorima kao i dovođenje investicija u zemlju važnih za privredni rast i zapošljavanje. Brzina pristupnih pregovora Srbije zavisi od napretka zemlje u primeni reformi - izjavio je Meklasiter.

Evropski analitičari navode da do "ubrzanja" EU puta Srbije može doći prvenstveno na osnovu "ubedljivih rezultata" Srbije u reformskom procesu i dijalogu sa Kosovom ili zbog "događaja" koji mogu ubediti zemlje članice da ubrzaju taj proces.

- Teško je zamisliti da će se stvari odvijati brže za Srbiju ili region ukoliko zemlje članice ne budu uvidele neku vrstu urgentnosti. Konkretni rezultati u procesu pristupanja mogu da doprinesu bržem napretku Srbije, ali strateški uvid u prilike će uvek prevagnuti - smatra Korina Stratulat iz Centra za evropsku politiku u Briselu.

Ka je u pitanju zahtev predsednika Srbije o "jasnom vremenskom okviru za ulazak Srbije u člastvo EU" i diplomate i analitičari u Briselu se slažu da konkretne prognoze u tom smislu nisu moguće niti za Srbiju niti za ostatak Zapadnog Balkana.

Najkonkrenija odrednica koju je region dobio iz Brisela u smislu novog proširenja jeste ona u kojoj se ocenjuje da će jedna ili više zemalja Zapadnog Balkan moći da uđu u EU tokom sledećeg petogodišnjeg madata Evropske komiisje koji počinje 2019.

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA