Kako Amerika ZAISTA vidi Srbiju 2017. godine: Evo šta o državi i Vučiću misli Ambasada SAD

  • 92

Politički savetnik u Ambasadi SAD u Srbiji Šeri Danijels kaže da je američki ambasador (Kajl Skat) bio jasan kad je rekao da je bivši premijer, sada predsednik Srbije Aleksandar Vučić, faktor regionalne stabilnosti, ističući da je važno da se svi drugi lideri regiona okrenu pronalaženju zajedničkog interesa.

Zašto je Vučićeva odluka da Ana Brnabić bude premijer HRABRA I ISTORIJSKA

- Zato pozivamo sve lidere, ne samo u Srbiji već u celom regionu i šire, da odustanu od zapaljive i uvredljive retorike ili one koja može zvučati uvredljivo i da se okrenu pronalaženju zajedničkog interesa, kao što su ekonomska stabilizacija, politička stabilizacija i zajednički interes građana regiona -  rekla je Šeri u intervjuu za Srpsku ekonomiju.

U tom smislu, kako je navela, "naš ambasador je jasan kada veoma često hvali bivšeg premijera, a danas predsednika Vučića zbog njegove uloge faktora regionalne stabilnosti".

- Ali, neophodno je da lideri u regionu rade na pronalaženju zajedničkog jezika i uzdrže se od zapaljivih napada, koji zaista ne doprinose ekonomskoj stabilizaciji regiona. Njihove izjave zbunjuju građane jer zvuče veoma opasno, a ne postoje osnove za to - napomenula je Šeri.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

SAD PODRŽAVAJU SRBIJU NA NJENOM EVROPSKOM PUTU

Ona kaže da je jasno da SAD podržavaju Srbiju na njenom evropskom putu, da su njeni partneri, te da očekuju podršku celog regiona u daljem jačanju saradnje i prijateljstva.

Ona smatra takođe da Zapadni Balkan ne može da se suoči s finansijskom krizom, ukazujući da je srpska vlada napravila značajan napredak u regulisanju budžetskog deficita, u kreiranju fiskalne reforme koja je u skladu s postojećim ugovorima sa Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnom fondom.

- Ako posmatramo iz ugla finansijske stabilnosti, mislim da Srbija radi na osnovu dobrog plana, koji generiše finansijsku stabilnost. Ako posmatramo iz ugla političke stabilnosti, smatram da aktuelna nestabilnost svakako utiče na finansije - navela je Šeri.

Ona je podsetila da se ne treba mnogo vratiti u istoriju kako bismo zaključili da političke tenzije imaju uticaj na ekonomiju ovog regiona.Serbia Prime Minister

NEMA KRIZE U REGIONU, SA SRBIJOM JEDINO MOŽEMO U EKONOMSKI RAZVITAK

To, kako je navela, predstavlja ključni razlog što su SAD posvećene unapređivanju partnerstva sa Srbijom u procesu reformisanja i na putu regionalnog pomirenja.

- Ne verujem da se približavamo finansijskoj krizi koja će zahvatiti region, ali smatram da treba da nastavimo da budemo aktivno uključeni u partnerstvo sa Srbijom na putu ekonomskog razvitka i regionalne stabilizacije - rekla je politički savetnik u Ambasadi SAD u Srbiji.

Šeri je navela da će samit u Trstu odlična prilika za "zapadnobalkansku šestorku", iako države ovog regiona već imaju visok nivo ekonomske integracije, zahvaljujući sporazumu CEFTA.

- On sam po sebi donosi značajne benefite za ceo region. Koliko shvatamo, države članice CEFTA razmatraju dodatne protokole koji bi kreirali nove tržišne mehanizme i doprineli produbljavanju ekonomske saradnje, ali na članovima CEFTA je da odluče da li će da prihvate neke od tih predloga - smatra Šeri.

Foto: Twitter/@USEmbassySerbia Foto: Twitter/@USEmbassySerbia

AMERIKA JE OD 2000. DO DANAS ULOŽILA U SRBIJU 4 MILIJARDE DOLARA

Upitana koji industrijski sektori u srpskoj ekonomiji su najprivlačniji za američke kompanije, ona je navela da je to teško precizirati jer je SAD od 2000. godine do danas investirala četiri milijarde dolara u Srbiji.

Američke kompanije koje su prisutne na srpskom tržištu uključene su u privredne grane kao što su proizvodnja, poljoprivreda, pružanje usluga, industrija, informatičke tehnologije, finansijske usluge, sektor komunikacije, tehnologije iz oblasti životne sredine, energetski sektor, razvojne industrije..., podsetila je ona.

- Naše kompanije u Srbiji zapošljavaju skoro 17.000 radnika, što predstavlja ogromnu prednost, i na taj način unapređuju srpsku ekonomiju. Građani Srbije koji su zaposleni u američkim kompanijama rade visokokvalifikovane poslove i na osnovu toga imaju veća primanja - kaže Šeri.

Ona je istala da su to neke od grana u kojima deluju američke kompanije na tržištu Srbije i za koje su izuzetno zainteresovane.

- Kompanije koje već rade na srpskom tržištu ukazuju svojim partnerima u SAD da su izuzetno zadovoljne dostignutim uspehom i da su spremne da proširuju svoje kapacitete čak i u ovom trenutku. Smatram da je sve to dobro i za Srbiju - napomenula je Šeri.

Ona smatra da je ekonomska saradnja između Beograda i Prištine važna za obe strane zbog jačanja njihovih ekonomija, ali i da činjenica da Srbija ima značajne trgovinske odnose sa Kosovom može pospešiti normalizaciju odnosa.

- Takođe, korist će imati obe strane ako međusobni odnosi budu jačali. Naš posao je da im pomognemo kako bi pronašli političku volju da idu dalje u procesu dijaloga koji se odvija pod okriljem EU.

- Čak i da ekonomija pomogne u smislu slobodnog kretanja ljudi i robe, povezivanja preko putne infrastrukture, i drugog, ipak mora da se postigne politička volja kako bi se sprovelo sve ono što je dogovoreno i da se ide napred u procesu normalizacije odnosa, što se očekuje od obe strane - naglasila je ona.

Ključni kriterijumi za američke kompanije kada njihovo rukovodstvo odlučuje da investira u Srbiji i u regionu su stabilno okruženje za poslovanje, stabilne pravne tekovine, kao i veoma čvrst princip vladavine prava.

Foto: Tanjug/Rade Prelić Foto: Tanjug/Rade Prelić

SRBIJA GRADI PUTEVE, POSTAĆE REGIONALNI CENTAR

Srbija, prema njenim rečima, ima kapacitete da bude regionalni centar zbog svoje dobre infrastrukture, odnosno putne strukture u svim pravcima.

- Smatram da su ključni kriterijumi za američke kompanije snažan, efikasan i efektivan pravni sistem i vladavina prava - naglasila je Šeri.

Upitana da li nova administracija u Vašingtonu počinje da vodi takozvanu izolacionističku ekonomsku politiku, ona je rekla da smatra da to nije slučaj.

- Zapravo, američki prioriteti su kreiranje slobodnog i fer tržišnog sistema. Protekcionističke mere ne bi doprinele kreiranju uslova za fer i slobodno tržište, tako da ne verujem da idemo u tom pravcu - zaključila je Šeri.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • sinisa

    17. jun 2017 | 15:26

    Ameri to Vam je pusti san to nece proci u Srbiji budite ubedjeni.Mi jesmo centralna drzava a li nece biti sigurno u vasem interesu.Zivela RUSIJA.........................

  • Jana

    17. jun 2017 | 16:13

    Srbija je pokazala da može da bude centar regiona pre svega zbog razvijene infrastrukture i dobrog geografskog položaja.

  • Ivana

    17. jun 2017 | 17:34

    Vucic je odgovoran i brine za svoj narod i zalaze se za stabilnost Srbije i citavog regiona!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA