Evropska unija i SAD u zajedničkoj akciji na Balkanu: Premijeri sutra u Briselu, Trampov izaslanik u Beogradu

  • 60

Evropska unija i SAD zajednički ulažu napore da se zaoštravanje, ponovo bremenito i etničkim sukobima na Zapadnom Balkanu predupredi i usmeri ka smirivanju i regionalnoj saradnji, kažu EU i NATO diplomatski izvori u Briselu. Deo toga je, rekli su agenciji Beta u Briselu ti izvori, poziv visoke predstavnice EU Federike Mogerini premijerima sa Zapadnog Balkana da sutra u Briselu razgovaraju o "prilikama u regionu u svetlu najnovijih zbivanja", s ciljem i da se "zajednički sagleda kako se dalje može ići napred".

Trampov čovek koji je umirio Makedoniju i Albaniju, pomirio Tačija i Haradinaja, stiže u Beograd: Koju poruku donosi srpskim vlastima?

NATO: Poštujemo odluku Srbije o vojnoj neutralnosti

To je takođe i nova poseta regionu, ovog puta Srbiji, zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD Hojta Brajana Jia koji je u američkom Kongresu uoči puta rekao da je "to područje, mada Balkan više nije u žiži međunarodne pažnje kao nekad, sučeljeno s ogromnim izazovima koji, ako se zapostave, predstavljaju pretnju američkim interesima u Evropi".

Nemačka priprema platformu za Balkan

"Zabrinjavajući razvoj" na Zapadnim Balkanu je bio predmet rasprave i samih vođa EU, a Nemačka koja, za razliku od većine članica Unije, i dalje pridaje pažnju regionu, i sad izgleda jedina priprema i neku novu političku platformu ne bi li se sprečilo urušavanje bezbednosti i stabilnosti u tom području.

Foto: Tanjug/Dimitrije Goll Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

Tu analizu i platformu, za koju se još ne zna da li će sadržati i neke opipljivije predloge, spremaju saradnici šefa nemačke diplomatije Zigmara Gabrijela i trebalo bi da se o njoj raspravlja, ako ne već na ministarskom susretu EU krajem juna, onda na sastanku na vrhu EU-Zapadni Balkan 12. jula u Trstu.

Hojt Ji, koji sad činjenički manje-više vodi američku spoljnu politiku prema Balkanu pošto su svi viši funkcioneri do državnog sekretara smenjeni u očekivanju nove administracije, već je posetio neke zapadnobalkanske zemlje.

On, u očekivanju jasnijih stavova buduće politike Vašingtona, ne nosi sobom nikakve nove elemente, već jednostavno reaguje na ono što on vidi "etničkim zategnutostima koji su ponovo u usponu na Balkanu".

Printskrin: Youtube/FTV Printskrin: Youtube/FTV

Hojt Ji je uspeo da u Albaniji privoli opoziciju i vladajući vrh na saradnju u parlementu, i, mada ne baš sistemom "svilenog gajtana", već ponudom i neke "šargarepe" je ubedio i šefa države u Skoplju da otvori put ka formiranju vlade posle izbora i spreči ono što su u Briselu i Vašingtonu videli kao pretnju političkog rasula i etničkih sukoba.

Nerešavanje problema bi izazvalo sukobe

Diplomatski zvaničnici u NATO su Beti preneli da je među atlantskim saveznicima porasla zabrinutost zbog toga što su EU i SAD u ne malom proteklom razdoblju gurnuli u stranu Zapadni Balkan.

Razlog tome su, što se samo delimično može opravdati, kako je rečeo, bili i burni događaji u samoj Uniji, kao i američki izbori i još uvek nedovoljno jasna politika novog predsednika Donalda Trampa.

Hojt Ji je u "Pododboru za Evropu, Evroaziju i narastajuće pretnje" američkog Kongresa upozorio da na Zapadnom Balkanu osetno jenjava ranija "privlačna moć" za ulazak u EU i NATO zbog duge ekonomsko-socijalne krize, urušavanja demokratije, korupcije, gušenja slobode medija, a na to je nadovezao i pretnju širenja islamskog ekstremizma i terorizma, kao i "zloćudno delovanje Rusije".

Foto: Wikimedia/Loren Foto: Wikimedia/Loren

Visoki zvaničnik Stejt departmenta je upozorio kongresmene da bi "nerešavanje problema regiona" izazvalo sukobe u koje bi SAD "neumitno" bile uvučene.

To je ono, što su posebno podvukle diplomate u NATO, što niko i nikako ne želi jer bi, ako ne baš ratovi, a ono oružani sukobi, pobune i haos upravo "neumitno" izazvali i nestabilnost u samoj Evropskoj uniji i zapretili bezbednosti članica NATO.

Rusofobijom se prikrivaju loši potezi Zapada

Pomenuti pododbor Kongresa je pozvao i poznatog američkog publicistu i novinara Gordona Bardoša da, kao poznavalac Balkana, iznese svoje viđenje tamošnjih zbivanja.

- Svedoci smo opasnosti koje bi iskrsle ako bi Balkan ponovo postao front novog hladnog rata između Moskve i Vašingtona - rekao je Bardoš i dodao da bi to "značilo da se demokratizacija jugoistočne Evrope žrtvuje za vek još jednog pokolenja".

Predsednik Pododbora Dana Rorbaher je zamerio Hojt Jiu i učesnicima u raspravi da pravom "rusofobijom" delom pokrivaju loše poteze Zapada.

Bardoš je ocenio da su "američka i podrška EU demokratskim institucijama u regionu bili sistematski žrtvovani potpori i legitimizaciji autoritarnih lidera koji su shvatili da će jednostavno samo ako pričaju o demokratiji i ljudskim pravima i prikazujući sebe protivnicima ruskog napredovanja na Balkanu, od Vašingtona dobili zeleno svetko da bace na kolena političku opoziciju, nezavisne medije, krenu u opštu korupciju".

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Beta)

Video: Izjava Hristine

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sanja

    24. maj 2017 | 10:58

    U Briselu će se održati sastanak koji će omogućiti da se spreči bilo koji pokušaj narušavanja bezbednosti i stabilnosti kroz novu političku platformu!

  • Šumenko

    23. maj 2017 | 18:27

    Izgleda da je Hojt Ji gori od Vilijama Vo i kera. Nista od njega dobrog nema.

  • Bogdan

    24. maj 2017 | 09:16

    Za očekivanje je uspešna saradnja i iznalaženje zajedničkih rešenja.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA