Učešće delegacije Narodne skupštine na međunarodnoj parlamentarnoj konferenciji u Kijevu (FOTO)

 
  • 0

Na konferenciji su učestvovali Veroljub Arsić, potpredsednik Narodne skupštine, Gordana Čomić, potpredsednik Narodne skupštine i Svetislava Bulajić, generalni sekretar Narodne skupštine

Članovi delegacije Narodne skupštine učestvovali su na godišnjoj međunarodnoj parlamentarnoj konferenciji na temu: "Izgradnja poverenja građana kroz otvorenost i angažovanje", koja je održana u Kijevu u Ukrajini, od 18. do 20. maja 2017. godine.

Za 9 meseci sam doživela ono što se mnogima dogodi za 4 godine mandata: Svetislava Bulajić o izazovima funkcije generalnog sekretara Skupštine Srbije

Na konferenciji u Kijevu su učestvovali Veroljub Arsić, potpredsednik Narodne skupštine, Gordana Čomić, potpredsednik Narodne skupštine i Svetislava Bulajić, generalni sekretar Narodne skupštine.

Kroz tri panela posvećenih ciljevima održivog razvoja (SDGs) i Partnerstvu za otvorenu upravu, u organizaciji Radne grupe za zakonodavnu otvorenost (OGP LOWG), delegacija Narodne skupštine predstavila je dosadašnje rezultate i planove za budući rad na otvorenosti parlamenta.

Potpredsednik Narodne skupštine Veroljub Arsić predstavio je važan softverski alat koji je Narodna skupština razvila uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC).

Foto: Promo Foto: Promo

Portal za nadzor nad javnim finansijama je Narodna skupština, odnosno Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava uveo na osnovu Memoranduma o saradnji sa Ministarstvom finansija.

On je usmeren na stvaranje uslova za veće uključivanje građana u zakonodavni proces i uspostavljanje dvosmerne komunikacije narodnih poslanika sa građanima i civilnim društvom u cilju praćenja i kontrole trošenja javnih sredstava.

Foto: Tanjug/Danilo Peternek Foto: Tanjug/Danilo Peternek

Inicijalna zamisao oko uvođenja Portala za nadzor nad javnim finansijama bila je da se narodnim poslanicima pruži mogućnost da pregledaju razne sisteme (izvore), njihovo uparivanje i, na osnovu određene pripreme i organizacije podataka, dobijanje funkcionalnih izveštaja i unakrsnog prikaza podataka o trošenju sredstava iz budžeta Republike Srbije, s obzirom na to da do uvođenja Portala, nisu imali direktan pristup tim podacima.

Uvođenjem Portala za nadzor nad javnim finansijama Narodna skupština se svrstala u malu grupu nacionalnih parlamenata koji na sličan način nadziru trošenje javnih finansija.

Foto: Promo Foto: Promo

Potpredsednik Narodne skupštine Gordana Čomić predstavila je dobru praksu i rezultate koje su u svom dosadašnjem radu ostarile neformalne parlamentarne mreže obrazovane u Narodnoj skupštini: Ženska parlamentarna mreža i Zelena poslanička grupa.

Na osnovu Arhuske konvencije Odbor za zaštitu životne sredine je u prethodnom periodu ustanovio tzv. „zelenu stolicu“ koja podrazumeva da na svaku sednicu ovog odbora, uključujući i sednice van sedišta, Odbor poziva predstavnike nevladinih organizacija, prema temama koje se razmatraju na određenim sednicama.

Predstavnici nevladinih organizacija koji preko ovog mehanizma učestvuju u radu Odbora za zaštitu životne sredine, imaju pravo da učestvuju u diskusiji i daju svoje sugestije i predloge, kao i da postavljaju pitanja kako narodnim poslanicima, članovima Odbora, tako i predstavnicima izvršne vlasti koji učestvuju na tim sednicama.

Foto: Tanjug/Dragan Stanković Foto: Tanjug/Dragan Stanković

Na ovaj način javnost može da čuje predloge, sugestije i kritike predstavnika nevladinih organizacija, sa jedne strane, a sa druge strane ovakva interakcija je korisna i narodnim poslanicima jer dolaze do dragocenih informacija koje im pomažu pri donošenju odluka, kao i prilikom pisanja amandmana na predložene zakone.

Generalni sekretar Narodne skupštine Svetislava Bulajić, predstavila je dosadašnji rad Narodne skupštine kroz niz aktivnosti (prenos sednica Narodne skupštine i njenih radnih tela uživo, sednice van sedišta i ostale primere dobre prakse po kojima je Republika Srbija preuzela primat u regionu), kao i poseban pristup uključivanju građana i predstavnika civilnog sektora u rad Narodne skupštine kroz učešće na javnim slušanjima u organizaciji odbora Narodne skupštine i mogućnost da putem internet stranice Narodne skupštine postavljaju pitanja, daju predloge za teme javnih slušanja i prate prenos javnih slušanja.

U nastavku izlaganja, ukazala je da su nedelja parlamentarizma, simulacije sednica, mobilni parlament, “zelena stolica“, informativni bilteni Kvorum i Infobil, prenos sednica putem interneta, Portal za nadzor nad javnim finansijama i dr. samo neki od mehanizama i alata koje je Narodna skupština uvela kako bi svoj rad približila građanima i omogućila im uvid i direktno učešće u njenom radu.

Foto: Marko Todorović Foto: Marko Todorović

Upravo su ovakav pristup i rezultati doveli do unapređenja prakse i učinili Narodnu skupštinu primerom dobre prakse kako u regionu tako i globalno. U narednom periodu Narodna skupština će posebnu pažnju posvetiti većem uključivanju građana u procese donošenja odluka i razvijanju pozitivnijeg stava javnog mnjenja prema Narodnoj skupštini i njenom radu, a u skladu sa reformskom agendom i najnovijim nacrtom Akcionog plana za parlament u nadležnosti Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu Vlade Republike Srbije.

Takođe, Služba Narodne skupštine će i u narednom periodu nastaviti da pruža podršku radu neformalnih parlamentarnih mreža i njihovoj saradnji sa civilnim društvom i građanima (GOPAK Srbija, Ženska parlamentarna mreža, Zelena poslanička grupa, Forum za energetsku politiku...).

Učešće visoke delegacije Narodne skupštine na ovoj konferenciji, koje je bilo veoma zapaženo, podržao je projekt "Jačanje nadzorne uloge i javnosti u radu Narodne skupštine - Druga faza" koji sprovode Narodna skupština i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), uz podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC).

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Božović o suđenju za "Ribnikar": Ovo je bilo jedno od najstrašnijih suđenja u mojoj karijeri

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA