14 godina od ubistva premijera Zorana Đinđića
Članovi Vlade Srbije položiće danas venac na spomen-ploču u dvorištu Vlade povodom navršetka 14 godina od ubistva premijera Zorana Ðinđića.
Raspisan međunarodni konkurs za idejno rešenje spomen-obeležja Zoranu Đinđiću
Kako se u saopštenju navodi, na istom mestu, danas će poštu ubijenom premijeru Zoranu Ðinđiću odati i bivši članovi vlade, tadašnji potpredsednik Čedomir Jovanović, a zatim i članovi vlade Zorana Živkovića.
LDP Jovanovića najavio je "Šetnju za Zorana", od sedišta te stranke do Vlade Srbije i do Aleje velikana na Novom groblju.
Premijer Zoran Đindić ubijen je 12. marta 2003. godine.
Kao izvršioci odmah su osumnjičeni pripadnici zemunskog kriminalnog klana, a uvedeno je vanredno stanje, koje je trajalo do 22. aprila.
U policijskoj akciji "Sablja", uhapšeno je 11.665 osoba, među kojima je bilo partijskih funkcionera, visokih vojnih oficira, nosilaca pravosudnih funkcija i estradnih zvezda, a neki od njih su proveli određeno vreme u pritvoru.
Osumnjičeni kao glavni u organizovanju ubistva premijera bili su nekadašnji komandant raspuštene Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i pripadnici zemunskog klana koji su ubijeni u policijskoj akciji, Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum.
U "Sablji" je uhapšen neposredni izvršilac ubistva Zvezdan Jovanović.
Avgusta 2003. podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva, suđenje je trajalo od decembra 2003. godina a maja 2007. godine proglašeni su krivim i osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne.
Legija se skrivao 14 meseci, predao se maja 2004. godine i osuđen na 40 godina zatvora, koliko je dobio i Jovanović.
Politička pozadina ubistva Zorana Ðinđica još nije otkrivena.
Ðinđić je rođen 1. avgutsa 1952. u Bosanskom Šamcu. Bio je doktor filozofije i jedan od osnivača i dugogodišnji predsednik Demokratske stranke.
Funkciju gradonačelnika Beograda obavljao je 1997. godine, a predsednika Vlade Srbije od 2001. do ubistva 2003. godine.
Odigrao je važnu ulogu u predsedničkim izborima SRJ septembra 2000. godine, i u petooktobarskim demonstracijama koje su dovele do svrgavanja sa vlasti Slobodana Miloševića.
Predvodio je DOS koji je činilo 18 stranaka. Ta koalicija pobedila je na parlamentarnim izborima decembra 2000. godine, i zatim januara 2001. postao premijer Srbije.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: EKSKLUZIVNO Pogledajte šta je Donald Tramp uradio kada je sa Melanijom stigao na inauguracioni bal
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
eh
Pragmatican politicar, covek spreman da donosi izuzetno teske i nepopularne odluke, covek koji nije bio demagog i po tome je apsolutno jedinstven na srpskoj politickoj sceni. Nazalost,bio je jedini politicar tog formata kod nas ikada a i njegova stranka nije imala kvalitetne kadrove, izuzimajuci njega samog. Da nije bilo njega, Kostunica i ostali bi u 2017 verovatno jos raspravljali da li treba slati krsioce zenevske konvencije i ratne zlocince u Hag. Kada je ubijen pre 14 godina od strane olosa i ljubavnika bele udovice, moj ceo fakultet je plakao. Bio je veliki covek. Istinski rodoljub nazivan izdajnikom od strane onih koji su ubili hiljade dece ove zemlje. Slava mu!
Podelite komentar
Kula
A koliko godina ima od kad je prizivao NATO da nas bombarduje?
Podelite komentar
Vesna
Danas će "demokrate" da idu u više kolona ubeđujuci nas da su baš oni nastavljači lika i dela pokojnog Djindjica a za dvanaest godina vladavine nisu mu ni spomenik podigli. Čekali su Vučića jer nije bilo ni volje ni para. Sve su strpali u svoje džepove.
Podelite komentar