Zvaničnik NATO: Ako Tači nastavi ovako, moraćemo da razmotrimo odnos prema njihovim snagama bezbednosti
Neimenovani visoki zvaničnik NATO rekao je prištinskom listu "Zeri" da će Alijansa morati da razmotri odnos prema Kosovskim snagama bezbednosti (KSB) ukoliko se one budu razvijale na način kako je to predložio predsednik Kosova Hašim Tači.
TAČI NE ODUSTAJE: Ide protiv NATO i SAD u želji formira Vojsku Kosova
ŠAMAR TAČIJU! NATO protiv formiranja "Vojske Kosova": Vučić razgovarao sa Stoltenbergom
Ovaj zvaničnik je precizirao da bi NATO morao da "razmotri svoj nivo odlučnosti prema ovim snagama (KSB), posebno u pogledu izgradnje kapaciteta".
List takođe navodi da eksperti za bezbednost tvrde da insistiranje na transformaciji KSB u vojsku samo putem amandmana na zakon, a ne promenom ustava može da našteti odnosima sa SAD.
List navodi ocenu bivšeg zamenika izaslanika UN tokom pregovora o statusu Kosova u Beču, Alberta Roana da su "KSB realno vojska".
Prema njegovim rečima, bilo kakve promene u tom smeru trebalo bi da budu urađene putem ustava.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg saopštio je u sredu prištinskim vlastima ozbiljnu zabrinutost Alijanse zbog predložene transformacije Kosovskih snaga bezbednosti (KSB) u oružane snage.
- Danas sam pričao sa (kosovskim predsednikom) Hašimom Tačijem i (premijerom) Isom Mustafom kako bi im preneo ozbiljnu zabrinutost NATO saveznika zbog nedavnih predloga kosovskih vlasti za transformaciju KSB u oružane snage, bez promene Ustava - naveo je Stoltenberg.
Jasno im je, kazao je, stavio do znanja da unilateralni koraci poput ovih nisu od pomoći i zatražio od kosovskih vlasti da ostanu u bliskom kontaktu sa Beogradom.
Stoltenberg je, kako prenosi portal "Juropijen vestern Balkans", dodao da je poslednjih godina NATO podržao razvoj KSB kao profesionalnih i sve više multietničkih snaga.
- Struktura, mandat i misija KSB su u nadležnosti lokalnih kosovskih institucija u skladu sa njihovim ustavnim pravom. Ipak, ukoliko se mandat KSB sada razvije kako je predloženo, NATO će morati da ponovo razmotri nivo svoje posvećenosti, posebno u pogledu izgradnje kapaciteta. To sam jasno stavio do znanja tokom moje posete Kosovu u februaru i ponovio u telefonskim razgovorima koje sam imao danas - istakao je Stoltenberg.
On je dodao da ostaje u bliskom kontaktu sa kolegama u Evropskoj uniji.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dax
Povucite vi vasu NATO vojsku da mi mozemo da vratimo ono sto je od pamtiveka bilo nase.
Podelite komentar
MN67.
Sta ceka nato zasto ih ne bombarduje.
Podelite komentar
Pera Kojot # 1
Proslo je i njihovo uvlacenje zapadu, nista im vise nevredi , znaju svi ko su albanci! Kad prodje 20 godina od rata za Kosovo, lopta dolazi u posed Beograda , a odlazeca americka bulumenta se povlaci u misije rupe ! Tad nastupamo mi Srbi sa normalnom prijateljskom politikom prema svima i dobijamo odresene ruke da resavamo stvari, onako kako jedino mogu da se rese , s tim da verovatno u isto vreme ce biti nekih sukoba okolo, a normalna politika ce imati podrsku sveta!
Podelite komentar