TAČI NA OVO NIJE RAČUNAO: NATO i SAD oštro reagovali zbog formiranja "Vojske Kosova"

 
  • 70

NATO i SAD su izrazile ozbiljnu zabrinutost zbog predložene transformacije Kosovskih snaga bezbednosti (KSB) u oružane snage

Predsednik kosovske skupštine Kadri Veselji izjavio je danas da je rukovodstvo parlamenta jednoglasno odlučilo da nacrt zakona o Kosovskim snagama bezbednosti (KSB) prosledi vladi, izrazivši očekivanje da će nacrt ubrzo biti vraćen parlamentu radi dalje procedure, prenosi RTK2. Prethodno je kosovski predsednik Hašim Tači predao Veseljiju nacrt zakona o transformaciji bezbednosnih snaga Kosova u vojsku Kosova. Međutim, izgleda da neće ići sve idilično i po Tačijevom planu. NATO i SAD su izrazile ozbiljnu zabrinutost zbog predložene transformacije Kosovskih snaga bezbednosti (KSB) u oružane snage.

VOJSKA SRBIJE NA NOGAMA: Provera snaga za hitno reagovanje (FOTO)

Zahtevamo od međunarodne zajednice da stopira formiranje vojske Kosova

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg saopštio je prištinskim vlastima ozbiljnu zabrinutost Alijanse zbog predložene transformacije Kosovskih snaga bezbednosti (KSB) u oružane snage.

Foto: nato.int Foto: nato.int

- Danas sam pričao sa (kosovskim predsednikom) Hašimom Tačijem i (premijerom) Isom Mustafom kako bi im preneo ozbiljnu zabrinutost NATO saveznika zbog nedavnih predloga kosovskih vlasti za transformaciju KSB u oružane snage, bez promene Ustava - naveo je Stoltenberg.

Jasno im je, kazao je, stavio do znanja da unilateralni koraci poput ovih nisu od pomoći i zatražio od kosovskih vlasti da ostanu u bliskom kontaktu sa Beogradom.

Foto: mksf-ks.org Foto: mksf-ks.org

Stoltenberg je, kako prenosi portal "Juropijen vestern Balkans", dodao da je poslednjih godina NATO podržao razvoj KSB kao profesionalnih i sve više multietničkih snaga.

- Struktura, mandat i misija KSB su u nadležnosti lokalnih kosovskih institucija u skladu sa njihovim ustavnim pravom. Ipak, ukoliko se mandat KSB sada razvije kako je predloženo, NATO će morati da ponovo razmotri nivo svoje posvećenosti, posebno u pogledu izgradnje kapaciteta. To sam jasno stavio do znanja tokom moje posete Kosovu u februaru i ponovio u telefonskim razgovorima koje sam imao danas - istakao je Stoltenberg.

On je dodao da ostaje u bliskom kontaktu sa kolegama u Evropskoj uniji.

Foto: Tanjug/Edib Tahirović Foto: Tanjug/Edib Tahirović

Reakcija je usledila i iz ambasade SAD u Prištini.

- Mi podržavamo postepenu, transparentnu transformaciju KBS-a u multietničku snagu, u skladu sa NATO standardima. Međutim, ova transformacija treba da se uradi u skladu sa Ustavom Kosova i kroz jedan sveobuhvatan i predstavnički politički proces koji odražava kosovsku multietničku demokratiju - saopšteno je iz američke ambasade.

Na njihovom sajtu se navodi da su spremni da se uključe u konsultativni proces sa svim zainteresovanim stranama kako bi postigli zajedničke ciljeve za transformaciju KBS-a na način koji bi poboljšao bezbednost Kosova, doprineo stabilnosti regiona i podržao Kosovo na putu ka evro-atlantskim integracijama.

Foto: Facebook/KFOR Multinational Battle Group-East Foto: Facebook/KFOR Multinational Battle Group-East

Usvajanje sada predloženog zakona primoralo bi nas da preispitamo našu bilateralnu saradnju sa Kosovskim bezbednosnim snagama uključujući našu dugotrajnu podršku tim snagama, navodi se na kraju.

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas ranije da po pitanju formiranja vojske Kosova očekuje pomoć EU, SAD, Rusije, navodeći da su to veoma krupne stvari da bi se neko sa tim igrao.

Foto: Tanjug/Rade Prelić Foto: Tanjug/Rade Prelić

Vučić je na konferenciji za novinare na Kopaoniku, upitan o razgovoru sa kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem, rekao da se nisu saglasili oko ključnih pitanja, pre svega formiranja vojske Kosova, koje bi, kaže, bilo kršenje Rezolucije 1244 SB UN, ali i suprotno kosovskom Ustavu.

On je najavio da će Srbija dati sve od sebe da utiče politički, diplomatskim sredstvima, jer je to način na koji može da utiče, ističući da po Briselskom sporazumu postoje garancije NATO da oružane snage Kosova ne smeju da kroče na sever pokrajine bez odluke NATO i lokalnog stanovništva.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Na Zlatiboru prava zimska idila: Snežni pokrivač i -2, predivan snimak sa popularne srpske planine

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jelena

    8. mart 2017 | 19:04

    Sta ce sada Albanci?

  • MICA

    8. mart 2017 | 20:40

    Nato mora da reaguje,da smiri strasti Tacija.

  • Bisenija

    8. mart 2017 | 17:56

    Širi se broj zemalja koje shvataju da je Srbija uvek bila upravu, a da su Kosovski Albanci uvek bili na pogrešnu stranu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA