PAKLENI PLAN PRIŠTINE: Ovako hoće da formiraju kosovsku vojsku i zaobiđu Srbe

 ≫ 
  • 50

Priština je, čini se, nikad bliže formiranju kosovske vojske. Posle ohrabrujuće izjave novog državnog sekretara za odbranu Džejmsa Matisa da Bezbednosne snage Kosova moraju dobiti mandat za odbranu zemlje, čelnici privremenih institucija pokušavaju da pronađu način da zaobiđu neophodno odobrenje Srpske liste i formiraju oružane snage.

Trampov "Besni pas" ujeo Srbe za srce: Ovo je novi stav Amerike o Kosovu

Prvi lavež Trampovog "Besnog psa": Što pre formirati Oružane snage Kosova

Prištinski list "Zeri" piše da je uspostavljanje kosovskih oružanih snaga veoma teško zbog toga što je za promenu kosovskog ustava potrebno odobrenje Srpske liste. Međutim, postoji administrativna mogućnost da se preskoči ova barijera.

Foto: mksf-ks.org Foto: mksf-ks.org

- Dok je uspostavljanje Kosovskih oružanih snaga veoma teško zbog toga što je za promenu ustava potrebno odobrenje Srpske liste, kosovske institucije planiraju da ojačaju Kosovske bezbednosne snage (KBS) dajući im dodatna ovlašćenja kroz amandmane na zakon o KBS - navodi Zeri.

Foto: Tanjug/Edib Tahirović Foto: Tanjug/Edib Tahirović

List ističe, pozivajući se na navode analitičara, da promena tog zakona zahteva "ne više od proste većine glasova" u kosovskoj skupštini i da bi bila smatrana privremenim rešenjem dok se ne formiraju oružane snage.

Da je ovakav scenario verovatan upozorio je i u razgovoru za Telegraf, Milovan Drecun, predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju.

Foto: mksf-ks.org Foto: mksf-ks.org

Drecun kaže da SAD žele da zaokruže samoproglašenu nezavisnost Kosova formiranjem tzv. “Oružanih snaga Kosova”, i da u tom smislu treba menjati Ustav.

To izgleda znači da će se tražiti rešenje da se izbegne prepreka u parlamentu u Prištini za formiranje te formacije, a ta prepreka je protivljenje srpskog naroda – napominje Drecun.

Printskrin: Telegraf Printskrin: Telegraf

I Danijel Server, profesor na američkom Univerzitetu "Džon Hopkins", koji važi za stručnjaka za Balkan, smatra da je došlo vreme za formiranje kosovske vojske.

Server je za prištinski RTK govorio i o dijalogu Beograda i Prištine ocenivši da biti za dijalog znači podršku suverenitetu i jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova, preneo je Epoka e Re.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Prema njegovim rečima, dijalog Beograda i Prištine bi trebalo da "proizvede uravnotežene rezultate za obe strane" što se, smatra on, događalo u prošlosti.

Server tvrdi da većina ljudi na Kosovu podržava "kosovsku državnost, nezavisnost i suverenitet".

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srba

    31. januar 2017 | 14:25

    Ako se to slucajno desi,a nasi politicari pocnu da se bune u smislu tuzakanja Briselu a neposalju nase snage na Kosovo i Metohiju, onda treba da se zapitamo da li smo normalni.

  • Dragan RS

    31. januar 2017 | 14:25

    Srbija treba poslati vojsku na sjever pokrajine, da im da do znanja sta mislimo o svemu tome i o buducnosti Kosova i Metohije.

  • Dr.

    31. januar 2017 | 14:29

    Glupost Milosevica, trebao je 1998.resiti za 5-6 dana pitanje siptarski terorista i imao je opravdanje proterivanjem Srba iz Hrvatske nad kojima je u 2.S.ratu izvrsen genocid u NDH.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA