Paunović: Unapređen položaj i prava dece u Srbiji
Srbija je u prethodnom periodu posvećeno radila na unapređenju položaja i prava dece, poručila je direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović na predstavljanju Drugog i Trećeg periodičnog izveštaja o primeni Konvencije o pravima deteta na zasedanju Komiteta za prava detata UN u Ženevi.
Srbija je postigla značajne rezultate u inkluziji Roma
Počelo praćenje sprovođenja akcionog plana za manjine
Kako je navedeno u saopštenju, Paunović je istakla da su prava deteta deo zakona iz sistema obrazovanja, zdravstva, socijalne zaštite, unutrašnjih poslova, pravosuđa i dečije zaštite, a da Vlada Srbije posvećeno radi na punoj njihovoj primeni, dok su članovi Komiteta pozdravili aktivnosti Vlade Srbije na uspostavljanju dečijeg Ombudsmana izrazivši očekivanja da ovo nezavisno telo bude uspostavljeno u što kraćem roku.
Navodeći da vladin Savet za prava deteta koordinira aktivnostima u toj oblasti, Paunović je istakla da je Savet pokrenuo inicijativu za donošenje novog Nacionalnog plana akcije za decu, kojim će se definisati dugoročna politika i utvrditi osnovni zadaci u zaštiti i unapređenju prava dece u Srbiji u narednih deset godina.
Direktorka Kancelarije je ukazala i da je prosečna starost stanovništva u našoj zemlji 42.2 godine, što našu zemlju svrstava među zemlje sa dominantno starijim stanovništvom i zbog čega je Vlada Srbije uspostavila Savet za populacionu politiku, na čijem čelu je prmijer Aleksandar Vućić.
Kako je navedeno, aktivnosti Saveta biće usmerene na rešenja koja treba da doprinesu popravljanju demografske slike u Srbiji i podsticanju nataliteta.
Ukazujući na težak položaj dece, pripadnika srpske i drugih i nealbanskih zajednica na teritoriji AP Kosovo i Metohija, Paunović pozvala je Komitet za prava deteta da zatraži od UNMIK-a da dostavi informacije o primeni Konvencije o pravima deteta u AP Kosovo i Metohija.
Delegacija Srbije upoznala je članove Komiteta da se Srbija na odgovoran način suočila sa problemima migrantsko - izbegličke krize, pokazujući da poštuje evropske vrednosti i standarde.
Posebno je istaknuto da je u prihvatnim centrima zbrinuto 6. 976 dece uzrasta do 18. godina, kojima je pružena potrebna pomoć i podrška.
Paunović je istakla i da Srbija ima jednu od najnižih stopa institucionalizacije dece u Evropi.
Prema njenim rečima, u odnosu na 2001. godinu odnos dece u hraniteljskim porodicama i institucijama je promenjen u korist hraniteljstva, tako da je danas u Srbiji 90 odsto dece bez roditeljskog staranja smešteno u hraniteljske porodice, a 10 odsto u institucije socijalne zaštite.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Doček Srpske Nove godine u Gračanici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milence
Kako objasniti ovoliko vrsnjacko nasilje medju njima a pogotovo u skolama,njihova sve surovija ubistva pogotovo starijih osoba, njihovo ekstremno siromastvo,njihovu upletenost u kriminal,i njihovo svu goru obrazovanost I prekomerna zloupotreba interneta.
Podelite komentar
Gaga
Kod nas je vazno da se teorijski sve donosi a sto se ne primenjuje koga briga, vazno je da se drugi zadovolje I da im se tapse po ramenima. Klasicna prodaja magle za siroke mase.
Podelite komentar