ZBOG HARADINAJA I VOZA: Čak 318 amandmana na nacrt Izveštaja o Srbiji u EP
Poslanici Spoljnopolitičkog odobra Evropskog parlamenta podneli su ukupno 318 amandmana na nacrt izveštaja o Srbiji. Rok za podnošenje amandmana na tekst izvestioca za Srbiju Dejvida Mekalistera istekao je 18. januara, a broj podnetih amandmana premašio je 222 amandmana podnetih na prošlogodišnji nacrt izveštaja o Srbiji.
Nastavak dijaloga Beograda i Prištine 24. januara
VUČIĆ RAZGOVARAO SA MERKELOVOM: Nastavak dijaloga sa Prištinom već sledeće nedelje
U diplomatskim izvorima u Briselu naglašavaju da je zbog poslednjih dešavanja oko zaustavljanja voza koji je iz Beograda krenuo za Kosovsku Mitrovicu, ali i hapšenja Ramuša Haradinaja u Francuskoj po srpskoj poternici, Srbija bila često prisutna u zapadnim medijima, što se odrazilo i na povećani broj amandmana evropskih poslanika.
Jedan od amandmana koje su potpisali hrvatski poslanici u Spoljnopolitičkom odboru, zajedno sa potpredsednicom EP i izvestiocem za Kosovo Urlike Lunaček odnosi se upravo na srpski Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine, na osnovu koga je, kako se navodi u tekstu amandmana, Srbija bazirala međunarodnu poternicu za bivšim premijerom Kosova Ramušom Haradinajem.
- Srbija primenjuje proizvoljnu konstrukciju, nepoznatu u teoriji i praksi uporednog međunarodnog krivičnog prava, koja u svojoj suštini ne odgovara na principu univerzalne nadležnosti, niti bilo kojem drugom poznatom principu teritorijalnog važenja krivičnog zakonodavstva - piše u amandmanu.
U tom smislu, poziva se Evropska komisija i države članice da ulože dodatne napore u rešavanju ovog problema u procesu EU i Srbije pregovora, naročito u okviru poglavlja 23”, navodi se u amandmanu hrvatskih poslanika i Urlike Lunaček.
U kabinetu izvestioca za Srbiju Dejvida Meklaistera kažu da će se tokom februara raditi na usaglašavanju amandmana i postojećeg teksta, odnosno kompromisnim rešenjima za tekst izveštaja.
Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta trebalo bi 27. februara da glasa o kompromisnom tekstu koji bi trebalo da bude izglasan u formi Rezolucije o Srbiji na plenarnom zasedanju Evropskom parlamenta u martu u Strazburu.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srba
Eu se raspada ko kancer. Da ovaj izrod voli svoj narod raspisobi referendum al nesme jer gradjani nisi za Eu. Tobi znacilo odma njegov pad sa vlasti
Podelite komentar
lili
Ne mogu da se nacudim, koliko imamo nepismenog naroda - da li se u skolama ne uci kao ranije ili su cak i pedagozi nepismeni?! Maturirala sam davne 1967. (znaci pre 50 godina), pa iako zivim preko 45 godina u inostranstvu, nisam iskvarila gramatiku i nacin izrazavanja na svom maternjem jeziku. Obradovala bi me nova rubrika obrazovnog karaktera u svim nasim casopisima.
Podelite komentar
Milence
Da bi neko razumeo ovaj trkst,mora da zna medjunarodno krivicno pravo.Znaci nista nismo razumeli da bismo ostavili komentar.
Podelite komentar