Haradinaj u pritvoru najmanje 18 dana

  • 39

Ramuš Haradinaj će u francuskom pritvoru provesti najmanje 18 dana, a njegovo dalje zadržavanje zavisiće od odluke francuskog suda, koji će postupati u skladu sa svojim krivičnim normama i odredbama Evropske konvencije o ekstradiciji. Postupak odlučivanja o molbi za izručenje Haradinaja biće sproveden po pravilima Evropske konvencije o ekstradiciji, potvrđeno je danas Tanjugu u najvišim srpskim pravosudnim krugovima.

PRIŠTINA ZA RECIPROCITET?! Tražiće da se uhapse Vučić, Nikolić, Dačić

Ministarstvo pravde zatražiće izručenje Haradinaja što pre

Francuski apelacioni sud u četvrtak je odlučio da će Haradinaj ostati u pritvoru sve dok Srbija ne uputi zvaničan zahtev za izručenje, dok je srpsko Ministarstvo pravde najavilo da će to učiniti u što kraćem roku.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

S obzirom na to da je, uz zamolnicu za izručenje, neophodno proslediti i dokumentaciju prevedenu na francuski jezik, na osnovu koje će francusko pravosuđe odlučivati o ispunjenosti uslova za izručenje, u praksi to obično zahteva više dana, pa se slanje zahteva Srbije može očekivati počev od iduće sedmice.

Ministarstvo pravde je već prosledilo dokumentaciju koja tiče se rešenja o sprovođenju istrage i određivanju pritvora Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, na osnovu kojih je za Haradinajem i raspisana poternica 2004. godine.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Prema odredbama Konvencije, privremeni pritvor može da se ukine ako zahtev za izručenje i dokumentacija ne budu dostavljeni u roku od 18 dana od pritvaranja, ali se na na molbu države koja traži izručenje nekog lica taj minimalni rok može produžiti na 40 dana od pritvaranja.

Ukoliko Francuskoj bude dostavljen zahtev za izručenje i prateća dokumentacija, pritvor Haradinaju nakon ovih rokova može da bude produžen do konačne odluke o izručenju ili da bude zamenjen nekom od mera za sprečavanje bekstva.

Naime, Konvencija kaže, da je privremeno puštanje na slobodu uvek moguće, ako država preduzme sve potrebne mere za sprečavanje bekstva traženog lica, ali i da puštanje na slobodu ne sprečava mogućnost novog pritvaranja i izručenja, ako joj zahtev za to bude dostavljen kasnije.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Evropska konvencija o ekstradiciji predviđa da se neće odobriti izručenje za dela koja su, prema oceni zamoljene strane, politička krivična dela, u šta, razumljivo, ne spadaju ratni zločini.

Kršenje običaja ratovanja, i kršenje Ženevskih konvencija i Konvencije o sprečavanju genocida nisu politička krivična dela, navodi se u Evropskoj konvenciji o ekstradiciji.

(Tanjug/Telegraf.rs)

Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dend

    6. januar 2017 | 21:15

    EU polako ali sigurno stvara ISIS drzavu na Kosovu, sa svojim saveznicima preko "bare", a kad je bude stvorila onda ce velikodusno da nam dozvoli da se mi sa njom borimo jer to je nasa terirorija ?

  • zvele

    6. januar 2017 | 22:04

    Sad ce sipci da se razlete sa dzakom para i da tutnu kome treba i njega pustise.Velika steta treba da nam padne saka da mu sude ovde da se smire duse SRBA koje je pobio olos jedan...

  • Stranac u noc

    6. januar 2017 | 20:55

    Daj ga daj ga nama

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA