Čanak: Nikolić vodi Šešeljevu politiku

 
  • 5

Lider LSV-a smatra da je izbor Nikolića za predsednika Srbije bila greška i ogroman korak unazad po pitanju evropskog puta Srbije

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak smatra da se politika predsednika Srbije Tomislava Nikolića "nije nimalo promenila od vremena Vojislava Šešelja". Čanak je u razgovoru za bosansku agenciju Anadolija istakao da je izbor Nikolića za predsednika Srbije bila "greška", ali da je "dobra vest" to što vlada Borisa Tadića može "dati alternativu" politici predsednika Nikolića.

Komentarišući izjavu Tomislava Nikolića iz intervjua Televiziji Crne Gore, koji je emitovan 31. maja, kako u Srebrenici "nije bilo genocida", Čanak je rekao da se Nikolićeva politika od vremena Vojislava Šešelja "nije nimalo promenila".

- Cela priča o pravljenju Srpske napredne stranke bila je praktično pranje biografije Tomislava Nikolića, a ne zamena njegovog političkog kursa. U svemu tome on, kao čovek koji je ostao zapamćen po izjavama da ne vidi nikakav problem da Srbija bude ruska provincija, nastavlja tu istu politiku koja je čitav region gurnula u sumrak devedesetih godina prošlog veka. Ja Tomislavu Nikoliću ništa ne verujem! Mislim da će tek vreme pokazati kolika je ovo bila greška s njegovim izborom za predsednika Srbije - rekao je Čanak.

Lider LSV-a smatra da će "ovo što se sada događa s Tomislavom Nikolićem, zaista, biti ogroman korak unazad po pitanju evropskog puta Srbije". Ipak, on napominje da postoje i dobre vesti.

- Ovo je bio hladan tuš za sve one koji su mislili da je borba protiv Miloševićevog vremena i Šešeljevih zločina završena. Mislim da se sve demokratske snage moraju vratiti na jasan put beskompromisne borbe protiv takvih pojava, inače će Srbija da se ponovo sunovrati u ponor iz kojeg smo taman pomislili da smo se izvukli - ističe Čanak.

On ne smatra da nova Vlada Srbije, koju bi mogao da vodi lider Demokratske stranke Boris Tadić, može neutralisati Nikolićevu politiku.

- Ali, može dati alternativu, a to će onda biti veoma značajno za sledeće izbore. Od 2000. godine ja se zalažem za lustraciju. Nastaviću da se zalažem dokle god budem živ. Jer, za zločine devedesetih u Srbiji neko mora da plati! Ne može nekoliko žrtvenih jagnjadi u Hagu da opere čitav jedan tip mišljenja koji još uvijek, nažalost, ima predstavnike u Srbiji - smatra Čanak.

NE DRAMATIZOVATI SUKOB DODIK - JOVANOVIĆ

Čanak je potvrdio da on lično neće učestvovati u novoj srpskoj vladi. Kako je objasnio, njemu je važno da u Srbiji postoji jasan proevropski koncept, a "personalna rešenja su manje važna".

Komentarišući insistiranje predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da u novoj Vladi Srbije ne može biti lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović, jer on osporava Republiku Srpsku, Čanak tvrdi da to ne treba "tako dramatično gledati".

- Kao što Jovanović ima pravo da komentariše događaje u Bosni, i Dodik ima pravo da komentariše događanja u Srbiji. Ne bih ja to baš dizao na nivo ucenjivanja. A odavno je poznato da se njih dvojica ne slažu. Ovo neće uticati na odnose Dodika i Tadića - ocenio je Čanak za bosansku agenciju.

(M. S. / Anadolija)

Video: Godišnjica rođenja Nadežde Petrović obeležena putem specijalne projekcije na Kuli Beograd

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • najprovokator

    7. jun 2012 | 16:38

    g-dinu iz Severne Srbije stvari koje su dramatične tako ne izgledaju i obrnuto.Pitam se kako će On ući u istoriju srpske politike i njegovi koalicioni partneri?! Sigurno kao izdajnici srpstva i srpskog naroda.Njegovi komentari su više nego gnusni i odvratni baš kao i on sam sebi kada stane ispred ogledala.

  • Хисториа ест магистра витае

    8. jun 2012 | 09:55

    Делимично се слажем са ставовима гдина Чанка, али недостају неке чињенице, како би се ИСТИНОМ дошло до ПОМИРЕЊА. Нпр о Геноциду над Србима у НДХ (Хрватска и БиХ): Пре Другог светског рата на том подручју је живело 35% Срба (у Хрв 30% а у БиХ 40%). Пре распада СФРЈ, у Хрватској је живело 15%, а данса само 5%.. Значи од усташког геноцида 41-45, до ХДЗ етничког чишћења 91-95, није прошло ни 50 година, а реализовао се план Анте Павелића : 1/3 Срба побити, 1/3 прекрститити у католике, а 1/ 3 протерати.. Исто би се десило Србима и у БиХ, да 1992 није настала Република Српска.. Зато гдине Чанак: Опростити можемо, али заборавити ГЕНОЦИД никада нећемо.

  • milisav milošević

    8. jun 2012 | 01:03

    dragi g-dine Čanak merilointelitgencije nije nikakav fakultet a da ste pametni to stoji jer za vas rade hiljade ljudi među kojima sam i ja bio. Imate stalni izvor prihoda pa vam je vrlo lako da bilo šta komentarišete. Ali ja imam samo jedno pitanje? :kako0 bi ste izveli to VEŠANJE u centru Beograda a za sebe kažete da ste veliki DEMOKRATA

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA