Dačićeva poruka za NATO: Dobrodošli u Srbiju, samo dođite redovnom linijom

 
  • 18

- Za Srbiju je saradnja sa NATO važna i zbog Kosova, koje za Srbiju predstavlja najveći bezbednosni izazov - poručio šef srpske diplomatije

Srbija vodi politiku vojne neutralnosti, a državni organi ne razmatraju članstvo u NATO - rekao je Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić na panelu pod nazivom "10 godina kasnije: Srbija, NATO i Partnerstvo za mir" u okviru Beogradskog bezbednosnog foruma.

Edi Rama doputovao u Beograd, Dačić ga dočekao na aerodromu (FOTO)

Po njemu to ipak nije prepreka za partnersku saradnju sa tom Alijansom.

- Članstvo u NATO nije tema o kojoj raspravljaju državni organi, niti NATO očekuje takvu našu odluku, ali od pristupanja Partnerstvu za mir sve vlade Srbije su vodile politiku razvijanja partnerskih odnosa Srbije i NATO bez aspiracija za članstvo - rekao je Dačić.

On je dodao da Srbija želi da odnosi sa NATO budu iskreni: "Dobrodošli u Srbiju, samo dođite redovnom linijom", rekao je Dačić.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Prema njegovim rečima, region Zapadnog Balkana se suočava sa nestabilnošću i zato je važno da se očuva mir i stabilnost.

- I Srbija će ostati stub stabilnosti i partner svima koji žele mir - rekao je Dačić i dodao da se nada da Srbija i NATO dele interese očuvanja mira i stabilnosti na zapadnom Balkanu.

Kako je naglasio, za Srbiju je saradnja sa NATO važna i zbog Kosova, koje za Srbiju predstavlja najveći bezbednosni izazov.

- Kfor je osnovni garant mira i zaštite srpskog stanovništva i bezbednosni garant primene Briselskog sporazuma. Zato su naši odnosi od vitalnog značaja - rekao je on.

Našalivši se da je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg naš predstavnik NATO jer ga Srbiju vežu mnoge veze, Dačić je rekao da Srbija ceni što je tokom posete Beogradu prošle godine izrazio žaljenje zbog civlinih žrtava bombardovanja i uputio saučešće porodicama nastradalih, čime je dat novi kvalitet odnosima.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Dačić je rekao i da su vlasti u Srbiji često na meti kritika u zemlji od onih koji misle da smo se približili i suviše NATO, ali onih koji misle da se nismo dovoljno približili.

On je ocenio da su se odnosi Srbije i NATO razvijali postepeno, nekad usporeno ali uzlaznom linijom u kontekstu nasleđa iz prošlosti ali i razmišljanja o budućnosti u kontekstu očuvanja mira i stabilnosti u regionu.

- Tu saradnju treba gledati u cilju ostvarenja naših interesa i sve vlade koje s nakon odluke iz Rige (PfP) išle su tim putem - rekao je Dačić. IPAP je najviši oblik saradnje sa jedne zemlje sa NATO koja ne želi članstvo u Alijansi.

"NATO nije nametao rešenja, saradnja je prilagođena našim potrebama i u našim strateškim ciljem integracija u EU i zalaganja za mir i stabilnost u u regionu", zaključio je Dačić, najavljujući posetu premijera Aleksandra Vučića sedištu Alijanse gde će razgovarati s generalnim sekretarom Jensom Stoltenbergom.

Povodom vojnih veži Srbije i Rusije, on je rekao da je ona daleko manjeg obima od vojne saradnje sa NATO i bilateralne saradnje sa nekim zemljama članicama NATO.

- Ne želimo da vas napadnemo - rekao je Dačić.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Takođe, Dačić je podsetio da je Srbija u okviru PfP potpisala Sporazum o statusu snaga koji poštuje osnovni princip u međunarodnim odnosima i spoljnoj politici - princip recipročnosti, za razliku od sporazuma koji su ranije potpisali bivši predsednik Boris Tadić i tadašnja američka sekretarka za bezbednost Kondoliza Rajs, koji je jednostrano štiti američke vojnike.

Džejms Apaturaj, zamenik pomoćnika generalnog sekretara NATO za politička pitanja i bezbednosnu politiku naglasio je da je Srbija čvrst, pouzdan i stabilan partner.

Po njemu, NATO-u potrebno snažno partnerstvo, dijalog i praktična saradnja sa Srbijom, poručivši da "niko nema tajni plan da učlani Srbiju u NATO".

Apaturaj je istakao potrebu za saradnjom u različitim oblicima i dijalogom između Srbije i NATO o mnogim pitanjima.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

- Potrebno je da čujemo od Srbije na najvišem nivou kakvi su stavovi Srbije i šta možemo zajedno da uradimo - rekao je on.

Prema njegovim rečima, Srbija i NATO dosta toga rade zajedno, već 10 godina, pri čemu Srbija, kako je istakao, igra odlicnu ulogu u misijama i doprinosi stabilnosti na međunarodnom planu.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jovo

    13. oktobar 2016 | 16:47

    Molim vas prestanite govorit o prijateljstvu,sa tom produzenom Americkom rukom.Podnesite tuzbu za locine koje su naneli srpskom narodu i u Srbiji i u R Srpskoj.Kad zlocinci budu kaznjeni,i osteta placena,tad se moze sa njima razgovarati.Zlocine koje su nato banda pocinili,po svijetu su strasni.

  • Patriot

    13. oktobar 2016 | 16:18

    To sto je Glavni Sekretar Nato izjavio saucesce , to nama nije potrebno. Neka plate 1 Bilion Dolara odstetu Srbiji i neka se nose u 100 P. Mat....i

  • Sergej

    13. oktobar 2016 | 15:58

    Neka plate stetu od bombardovanja i neka nedolaze mi nemamo neprijatelja osim njih samih

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA