Evropski komesar Han: Pristupanje novih članica EU još nije aktuelno

 
  • 10

Han je ukazao da još uvek postoje brojni nedostaci, na primer, u borbi protiv korupcije

Evropski komesar za proširenje i susedsku politiku Johanes Han istakao je danas da u svim zemljama zapadnog Balkana postoji napredak i pojačano zalaganje za saradnju, ali da iz današnje perspektive pristupanje novih članica EU još nije aktuelno. On je, u razgovoru sa poslanicima austrijskog parlamenta, kazao da nije dovoljno da se primene od Brisela tražena pravna prilagođavanja, već je neophodna i održivost.

Han je ukazao da još uvek postoje brojni nedostaci, na primer, u borbi protiv korupcije.

Po pitanju Turske on je rekao da ekonomska saradnja dobro funkcioniše, ali da na političkon nivou postoje tenzije. Turska, kao zemlja kandidat, mora prihvatiti da moraju biti viši standardi u oblasti vladavine prava, objasnio je Han.

VUČIĆ POSLE SASTANKA S HANOM: Vlada će podržati povećanje minimalca na 130 dinara po satu

On je, međutim, ocenio kao pozitivnu primenu sporazuma EU i Ankare o izbeglicama, navodi se u saopštenju austrijskog parlamenta.

Foto: Tanjug/Rade Prelić Foto: Tanjug/Rade Prelić

Prioritet je, kako je rekao, da sada tri milijarde evra koje je obećala EU dospeju u izbegličke kampove i u regione Turske sa natprosečno visokim procentom izbeglica.

U vezi migrantske krize on je istakao da je neophodno pružiti pomoć na licu mesta, kako bi se ljudima pružila bolja perspektiva.

NAĐENO REŠENJE ZA POGLAVLJE 23: Evropski komesar ima dobre vesti za Srbiju

Prema njegovim rečima, učešće u globalizaciji je u evropskom interesu, ali je bitno da se preko opsežnih ugovora, uključujući one o slobodnoj trgovini, očuva evropska dimenzija.

Evropa je i dalje najatraktivnije tržište i trebalo bi da bude svesna svoje pregovaračke pozicije, poručuje Han apelujući da se u međunarodnim pregovorima moraju osigurati visoki evropski standardi, koje partneri treba da preuzmu.

Han: Srbija je čuvar balkanskog mira

Han je, s tim u vezi, podsetio da Evropa čini sedam do osam odsto svetskog stanovništva, a daje 23 odsto globalnog privrednog doprinosa, kao i da finansira više od 40 socijalnih usluga širom sveta.

- Ne moramo se skrivati - naglasio je on dodajući da to važi posebno za sporazum o slobodnoj trgovini sa Kanadom (CETA), kao i za odnos sa Rusijom.

Što se Bregzita tiče, komesar je podržao stav poslanika austrijskog parlamenta da ne sme biti specijalnih ustupaka Londonu.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Lakićević: 8 dece poginulo u Srbiji u avgustu u saobraćajnim nesrećama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikolas

    3. oktobar 2016 | 23:40

    NA SRPSKOM RECENO STO SE TICE ULASKA SRBIJE U EU -OBECANJE LUDOM RADOVANJE!! TREBA DA PRIZNAMO KOSOVO A ONDA ,MALO MORGEN!!!! A DOTLE CEMO DOBITI. PO DRSKU!!

  • stvarno?

    3. oktobar 2016 | 23:40

    Ako je kriterijum iskorenjavanje korupcije onda mi ne moramo da brinemo. Mi nikad necemo u EU. Ne znam bash tachno kako je u zemlji ali na granichnim prelazima je katastrofa. Tamo skidaju i kozu s ledja.

  • gaga

    3. oktobar 2016 | 22:18

    kako nije aktuelno? pa meni bas lepo kada me lazu da cu vrlo brzo u eu.ovaj han ne zna da im je to jos jedino ostalo sa cime mogu da nas lazu.nemoj prijatelju to da im radis.......

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA