BRISEL "IZA ZATVORENIH VRATA": Počela Međuvladina konferencija, otvaranje poglavlja 23 i 24

 
  • 1

Delagaciju Srbije predvodi premijer Aleksandar Vučić, dok je na čelu delegacije EU Miroslav Lajčak, šef diplomatije Slovačke, koja trenutno predsedava Evropskim savetom

Međuvladina konferencija Srbije i Evropske unije o otvaranju poglavlja 23 i 24, a na osnovu konsenzusa svih 28 država članica Unije, počela je danas u Briselu, iza zatvorenih vrata, desetak minuta pre 18.00 sati.

Vučević: Državni organi hitno da reaguju povodom napada na Sinišu Malog i policiju

Delagaciju Srbije predvodi premijer Aleksandar Vučić, dok je na čelu delegacije EU Miroslav Lajčak, šef diplomatije Slovačke, koja trenutno predsedava Evropskim savetom.

Posle konferencije Lajčak, evropski komesar Johanes Han i premijer Vučić obratiće se novinarima.

Vulin: Nadležni organi ne smeju da tolerišu nasilje na ulicama

Vučić je pred početak konferencije na svom tviter nalogu zabeležio da je "atmosfera prijateljska".

Otvaranje dva ključna poglavalja 23 i 24, koja se otvaraju među prvima, a zatvaraju tek pred kraj pregovora o članstvu u EU, bilo je blokirano više od tri meseca uslovljavanjima Hrvatske koja su se odnosila na regionalnu jurisdikciju u procesuiranju ratnih zločina, manjinska prava i punu saradnju sa Tribunalom u Hagu.

Mirović: Utvrdićemo kako se trošio novac građana u Vojvodini

Vlada Republike Srbije Vlada Republike Srbije

Poglavlje 23 odnosi se na pravosuđe i osnovna prava, a poglavlje 24 bavi se pitanjima pravde, slobode i bezbednosti.

Na Međuvladinoj konferenciji Srbiji će biti predstavljena zajednička pregovaračka pozicija EU za svako od ta dva poglavlja.

Pregovaračka pozicija EU sadrži i prelazna merila na osnovu kojih će evropske institucije i zemlje članice odlučivati da li je Srbija napredovala u datim oblastima.

STEFANOVIĆ O NAPADU NA GRADONAČELNIKA: Gađali su ih, a policajca udarili motkom u glavu!

Prelazna merila i sami pregovori Srbije i EU u okviru poglavlja 23 i 24 podrazumevaju neke od najznačajnijih reformi neophodnih kako na putu Srbije ka članstvu u EU tako i za samu modernizaciju države.

Od Srbije se očekuje da u narednom periodu sprovede reformu pravosuđa i policije, pojača borbu protiv korupcije, obezbedi puno poštovanje manjinskih prava i zaštiti medijske slobode i slobodu izražavanja.

VOJNOTEHNIČKA SARADNjA! Ovo stiže za Vojsku Srbije direktno iz Rusije! (FOTO)

Posebna pažnja biće usmerene na primenu donetih zakonskih normi u Srbiji.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Vođena prethodnim iskustvima u procesu proširenja, EU sada insitira na tome da reformski procesi ne smeju ostanu samo "slovo na papiru", već moraju doneti promenu na terenu, vidljivo poboljšanje života građana i u potpunosti pripremiti zemlju kandidata za sva prava i obaveze koje dodnosi članstvo u EU.

Stefanović: Štitićemo granicu od ilegalnih ulazaka

O važnosti koju poglavlja 23 i 24 imaju u pristunim pregovorima Srbije, govori i činjenica da eventualni nedostaci u sprovođenju reformi u ova dva poglavlja, kao i u poglavlju 35, koje obuhvata normalizaciju odnosa sa Prištinom, mogu privremeno blokirati ceo pregovarački proces Srbije o članstvu u EU.

Srbija je, i pre nego što je počela proces pregovora u oblasti pravosuđa i osnovnih prva, bila blokirana više od tri meseca uslovljavanjima Hrvatske koja su se odnosila na regionalnu jurisdikciju u procesuiranju ratnih zločina, manjinska prava i punu saradnju sa Tribunalom u Hagu.

Iako je EU odbacila da prihvati osnovanost zahteva zvaničnog Zagreba u nacrtu zajedničke pregovaračke pozicije EU za poglavlje 23, u koju je Tanjug imao uvid, stoji da se od Srbije se očekuje "temeljna" regionalna saradnja i dobri međususedski odnosi prilikom rešavanja ratnih zločina, uključujući izbegavanje sukoba nadležnosti.

Prva međuvladina konferencija kojom je označen i formalizovan početak pristupnih pregovora Srbije i Unije održana je 21. januara 2014, a na Drugoj, 14. decembra 2015. otvorena su prva dva poglavlja - 32 o finansijskoj kontroli, i 35, o normalizaciji odnosa sa Prištinom.

(Telegraf.rs / tanjug)

Video: Ovo je biralište u Vašingtonu koje je bilo blokirano zbog sumnjivog paketa

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikolas

    18. jul 2016 | 19:28

    STA KAZU BRISELSKE BIROKRATE- KAD CEMO MORATI DEFINITIVNO PRIZNATI KOSOVO I UCI U SAVEZ SA NATO OKUPATOROM SRBIJE????!!!!???

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA