Da li će Srbija lakše do članstva u EU posle Bregzita?
Reakcije na izlazak Velike Britanije iz Evropske unije (Bregzit) vrlo su negativne. Po većini predviđanja, samu Britaniju, pa i ostale zemlje Evrope očekuju negativne posledice takve političke odluke. Pojedini su, međutim, u takvom potezu Britanaca prepoznali iznenadnu priliku za Srbiju kao novu članicu. Mišljenja analitičara se razlikuju...
Politički analitičar Dragomir Anđelković je optimista po ovom pitanju i misli da će Brisel svakako da promeni odnos prema Srbiji i da će se retorički ponašati bolje prema nama.
23. JUN ĆE UĆI U ISTORIJU KAO NAŠ DAN NEZAVISNOSTI: Faraž poručio da EU umire (VIDEO)
- Koliko oni trebaju nama, mi ćemo njima sada trebati još više. U EU će se sada truditi da ubrzaju proces evrointegracija i ponašaće se drugačije prema nama kako bi opravdali ideju svoga postojanja. Na nama je da se drugačije postavimo i ne dozvolimo im više pritiske i da tražimo konkretne koristi od pristupanja, a ne samo da se zadovoljimo time što smo članica. Osim većeg tržišta i veće atraktivnosti za investicije, treba da tražimo i kontraustupke, odnosno, da odustanu od pitanja centralizacije BiH, da ne insistiraju da priznamo Kosovo na njihov način, kao i da se ne odreknemo Rusije - poručuje za Telegraf Anđelković.
Da izlazak Velike Britanije nije iznenadna šansa za Srbiju, veruje politički analitičar Dejan Vuk Stanković koji kaže da ćemo ipak morati da ispunimo zadate uslove EU.
- Nećemo ući u EU dok ne rešimo sve probleme regionalnih odnosa, kako od nas očekuju u Evropi. Pored toga, moramo da radimo na unutrašnjem razvoju zemlje, a ovde mislim na institucionalni i pristojan ekonomski rast. Na sve to, Brisel će morati da rešava ekonomsku krizu u Evrozoni, Ukrajinsku i migrantsku krizu i rekonstruiše odnose u EU nakon Bregzita, što će proširenje staviti u treći plan - ističe Vuk Stanković.
VUČIĆ SE OBRAĆA NACIJI u podne povodom referenduma o IZLASKU Britanije iz EU
Analitičar Đorđe Vukadinović i sadašnji poslanik u Skupštini pitanje brzlog ulaska Srbije u EU nakon Bregzita smatra dobrim i logičnim, ali ipak ne veruje da će do toga doći.
- Na ovo pitanje nije jednostavan odgovor. Ubrzani ulazak Srbije je moguć razvoj događaja jer bi EU prijemom novih balkanskih zemalja u EU pokušala da kompenzuje izlazak Britanije. Verujem da će neki krugovi razmišljati u tom pravcu. Doći će sigurno do intenziviranja pregovora EU sa Srbijom, Albanijom ili Crnom Gorom... Okrenuće se više stabilizaciji unutrašnjih problema nakon Bregzita - poručuje Vukadinović.
Liht: Bregzit neće pokolebati Srbiju na EU putu
(S. Vasić)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
O GOSPODE BOZE JESU LI NASI EURO FANATICI SUNUTI !!!! EU JE U TOTALNOM RASPADU I HAOSU I AKO POTRAJE DO NOVE GODINE BICE CUDO A NASI POLITICARI SE PITAJ KAD CE SRBIJA U EU!!! UTUVITE VISE U GLAVUDZE -EU JE PROSLOST!!! BIROKRATIJA BRISELA JE IZGUBILA-DEMOKRATIJA JE POBEDILA!!!!!!!
Podelite komentar
Pera
NE DAO BOG!
Podelite komentar
boki
Nije EU autobus pa da kad jedan izadje drugi udje
Podelite komentar