Ðurić: Još uvek bez mehanizma za povraćaj imovine raseljenih lica
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Ðurić izjavio je danas da se u Srbiji trenutno nalazi 204.049 interno raseljenih osoba iz južne srpske pokrajine, ističući da je povratak Srba i nealbanaca na KiM limitiran nedostatkom mehanizma za povraćaj uzurpirane imovine.
Do kada će se odlagati osnivanje Zajednice srpskih opština na Kosovu?
Ðurić je, na trećem regionalnom forumu na visokom nivou o trajnim rešenjima za raseljene osobe sa KiM, rekao da je i posle 17 godina od završetka sukoba u južnoj srpskoj pokrajini i dalje aktuelan problem raseljenih osoba.
Prema njegovim rečima proteklih godina za zbrinjavanje interno raseljenih i poboljšanje njihovog položaja iz budžeta Srbije izdvojena su velika sredstva i urađene su strategije za podršku njima, a, kako je dodao, pomoć je došla i iz Evropske unije kroz IPA fondove.
Ipak, Ðurić je naglasio, uprkos svim naporima, problem ostaje, jer interno raseljena lica ne mogu da ostvare svoja individualna prava u mestu porekla.
Zato se to pitanje ne može rešiti bez koordinisanog seta aktivnosti svih zainteresovanih strana, a kako bi se uspostavio adekvatan implementacioni okvir na Kosovu i Metohiji, rekao je Ðurić.
- Činjenica je da 17 godina posle sukoba ta lica nemaju prava da se slobodno vrate u svoj dom, da im se vrati oduzeta imovina, ili da budu obeštećeni za onu koja ne može da bude vraćena. To nas sve obavezuje da u dobroj veri nastavimo da konsturktivno i pravovremeno radimo na uapređenju njihovog položaja - rekao je Ðurić.
On je pozvao sve učesnike inicijative da nastave sa realizacijom dogovorenih mera i akcionih planova u skladu sa dogovorenim principima i rokovima, ali i međunarodne činioce na Kosovu i Metohiji da aktivno podrže napore za rešavanje problema raseljenih osoba.
Kosovski ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić učesnicima konferencije govorio je o projektu "Sunčana dolina", konstatujući da je to prvi uspešan projekat za povratak raseljenih osoba. Taj projekat daje odgovore na sva važna pitanja koja postavljaju raseljeni - gde će i u kakvim usliovima da žive, da li će imati mogućnost zaposlenja, zdravstvenu zaštitu, pristup obrazovanju, kakva će im biti bezbednost i sigurnost za povratak...
Postavljen kamen temeljac za najveći povratnički projekat na KiM od 1999. godine
- Važno je da mi i danas i u narednom periodu, kroz procese koje imamo, obezbedimo sve zakonom preuzete obaveze kako bi projekat ''Sunčana dolina'' bio uspešan i kako bi to bio projekat koji će pomoći procesu pomirenja koji nam je preko potreban - rekao je Jevtić.
Regionalni predstavnik UNHCR-a za jugoistočnu Evropu Andrej Majn istakao je da je važno prepoznati Skopsku inicijativu kao proces za nalaženje rešenja za raseljene osobe.
- Zato je delovanje ključna reč i veoma je važno što su sve delegacije spremne da na jednom papiru iznesu sve svoje namere i planove za naredne dve ili tri godine i identifikuju načine postizanja svih sveobuhvatnih rešenja - rekao je Majn.
Šef Misije OEBS-a u Srbiji Peter Burkhard smatra da je faza sprovođenja Skopske inicijative najvažniji deo procesa, koji će dovesti do opipljivh rešenja raseljenih osoba sa Kosova i Metohije.
PROŠLO JE 12 GODINA OD PROGONA SRBA S KOSOVA: Paljene su SRPSKE SVETINJE I KUĆE, ubijani su ljudi!
- Podržavamo i posvećujemo se vašoj daljoj saradnji u tom procesu. i dalje ćemo podržavati institucije. Misija OEBS na Kosovu će i dalje pružati podršku u organizovanju neophodnih radionica kako bismo pomogli u ovoj fazi sprovođenja - rekao je Burkhard.
Prema njegovim rečima sledeći forum na visokom nivou krajem godine biće mogućnost da se analizira dokle se stiglo u procesu sprovođenja rešenja za raseljene osobe.
- Vaša puna posvećenost je ključna sa uspeh ostvarivanja prava raseljenih da se vrate u mesto porekla ili da se lokalno integrišu. Misija OEBS će i dalje biti poseećena ovoj međuinstitucionalnoj incicijativi - poručio je Burkhard.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Љиљана
Ђурићу, који си ти фактор? Ниси способан, мораш да радиш по наређењу Шефа.
Podelite komentar