Počela izborna tišina u Srbiji
Kampanja za drugi krug predsedničkih izbora završena je u ponoć i počela je predizborna tišina, koja traje do zatvaranja biračkih mesta - 20. maja u 20 sati.
U tom periodu će biti zabranjena izborna propaganda preko sredstava javnog obaveštavanja, kao i javni skupovi i objavljivanje procene rezultata izbora.
U Uputstvu za sprovođenje izbora navedeno je da je u tom periodu na biračkom mestu i na 50 metara od biračkog mesta zabranjeno isticanje simbola podnosilaca izbornih lista, odnosno političkih stranka, koalicija, grupa građana i drugog propagandnog materijala.
Pošto nijedan od predsedničkih kandidata u prvom krugu izbora nije dobio većinu glasova birača koji su glasali, na ponovljenom glasanju učestvuju dva kandidata koja su dobila najveći broj glasova, a to su Boris Tadić ispred koalicije "Izbor za bolji život" i Tomislav Nikolić ispred koalicije "Pokrenimo Srbiju".
Prvi na glasačkom listiću, koji će biti svetlo drap boje, biće Tadić, koji je prema konačnim rezultatima u prvom krugu predsedničkih izbora u Srbiji osvojio 25,31 odsto, odnosno 989.454 glasova, a drugi će biti Nikolić, koji je osvojio 25,05 odsto, odnosno 979.236 glasova.
Pravo glasa ima 6.770.013 birača, a na ponovljenom glasanju za predsednika Republike, kako piše u Zakonu o izboru predsednika, biće izabran kandidat koji dobije najveći broj glasova, a ako osvoje podjednak broj glasova birači će ponovo izaći na birališta u roku od 15 dana.
Mandat budućem predsedniku počinje da teče od dana polaganja zakletve pred Skupštinom. Tekst zakletve glasi: "Zaklinjem se da ću sve svoje snage posvetiti očuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo, kao i ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, poštovanju i odbrani Ustava i zakona, očuvanju mira i blagostanja svih građana Republike Srbije i da ću savesno i odgovorno ispunjavati sve svoje dužnosti".
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovo je snimak teške saobraćajne nezgode kod Novog Pazara! Autom naleteo na dečaka!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Čeda Cvetković
Da li se pod izbornom tišinom podrazumeva i zabrana kolona protestnih vlasnika lukuznih automobila siromašnih članova SNS-a pored sedišta vlade? Da li će se zabraniti onih 50 vanrednih Tominih kongtrolora na 5 metara ispred glasačkih mesta što podseća na nko pusto ostrvo?
Podelite komentar