BIA JE ŠTITILA KARADŽIĆA, A RATKA MLADIĆA RUSI: Tvrdnje čuvenog britanskog novinara ŠOKIRALE SRBIJU

  • 25

Istražitelji Bezbednosno-informativne agencije su identifikovali Radovana Karadžića još ranije, ali ga je vrh BIA štitio i on je uhapšen tek kada je došlo do smene rukovodstva, tvrdi britanski novinar Džulijan Borger u intervjuu televiziji N1.

HAŠKI TRIBUNAL ODLUČIO: Presuda Radovanu Karadžiću 24. marta!

Borger, novinar Gardijana i dobitnik Pulicerove nagrade koji je izveštavao s ratišta u BiH za BBC, a na Balkan se vratio i 1999. godine tokom sukoba na Kosovu, objavio je knjigu "Krvnikov trag", koja govori o najtraženijim haškim optuženicima u novijoj istoriji - Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću, prenosi N1

U knjizi je opisan lov na dva ključna čoveka, Radovana Karadžića i Momčila Krajišnika, a skrivanje Karadžića i njegov boravak u Beogradu pod lažnim identitetom doktora Dragana Dabića, kao i njegovo hapšenje prvi put je, kako dodaje ta televizija, detaljno opisano u ovoj knjizi.

- Iako su ga istražitelji Bezbedonosno-informativne agencije identifikovali, nisu mogli odmah reagovati zato što je sam vrh BIA štitio Karadžića. Tek kada je došlo do smene u vrhu BIA, bilo ga je moguće uhapsiti - rekao je Borger u ekskluzivnom intervjuu za N1 koji će u celosti biti emitovan sutra.

Prema njegovim rečima, kod Mladića je bilo najinteresantnije to što su ga štitili Rusi.

Foto: Profimedia/Ferrari Foto: Profimedia/Ferrari

- Federalna služba bezbednosti pomagala je da se olakša pritisak na njegovu porodicu, a špijunirali su i Haški tribunal, i vršili pritisak i na srpske zvaničnike da ne idu u Hag - kazao je Borger.

On u knjizi, kako navodi N1, opisuje i pozadinu ubistva premijera Zorana Ðinđića.

Foto: Profimedia/AFP Foto: Profimedia/AFP

Govori i o dramatičnim trenucima kada je Tribunal tražio arhivu Hrvatske vojske i HVO-a, koju je Tuđmanov režim sakrio u nekoj napuštenoj kući u okolini Zagreba.

Na vlast su, kako podseća N1, bili tek došli Stjepan Mesić i Ivica Račan koji su hteli da budu s Tribunalom, ali predaja važne arhive naišla je na žestok otpor vojnog vrha Hrvatske i došlo je gotovo do oružanog sukoba regularne policije i pripadnika starih obaveštajnih struktura.

(Telegraf.rs/ Tanjug)

Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikolas

    23. februar 2016 | 22:31

    NOVINAR GARDIJANA I DOBITNIK. PULICEROVE NAGRADE BI MOZDA MOGAO NAJBOLJE DA OBJASNI POZADINU UBISTVA ZORANA DJINDJICA-MISLIM NA UMESANOST M6 -ONOG MOMENTA KADA JE IZJAVIO,NEDAM SIPTARIMA KOSOVO,POTPISAO JE SVOJU SMRTNU PRESUDU!!!!!

  • Mirko

    23. februar 2016 | 23:21

    Zao mi je sto ih bolje nismo zastitili od domacih i stranih izdajnika...

  • Sasa M.

    23. februar 2016 | 22:43

    I Tačija štite Amerikanci i šta sad!?!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA