POGLAVLJE 35 JE IZMIŠLJENO, A ONO JE NAJVEĆI TERET NA PUTU SRBIJE U EU! Evo šta Tomislav Nikolić poručuje Srbima
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić, u autorskom tekstu u dnevnom listu Večernje novosti upozorio je na opasnosti koje vrebaju na putu ka EU. Predsednik kaže da narod mora da zna sve što se odnosi na Kosovo i Metohiju, kao i o izmišljenom poglavlju 35, kako bi EU skinula Kosovo sa dnevnog reda.
Nikolić piše da Vlada Srbije mora da bude oprezna jer će snositi odgovornost i slavu. Srbija je stigla do nove faze odnosa sa EU, do otvaranja poglavlja, što je ključna i najverovatnije najduža faza u našem pristupanju Uniji.
Uz 34 standardna poglavlja, Srbija ima opterećujuće poglavlje 35. Ono se odnosi na Kosovo i Metohiju i najviše će biti predmet razgovora, i oko toga će biti najteže da se sa Evropom uspostavi princip: šta Srbija može da ispuni od zahteva iz tog poglavlja, a šta ne.
Sada treba sačekati da ključne stavke o kojima nagađamo na osnovu dosadašnjih dokumenata, amandmana na te dokumente, budu dostavljene onima koji u Srbiji rade na tom poglavlju. Sve informacije o tome treba da budu dostupne javnosti i ona treba da zna šta se mi dogovaramo u vezi sa KiM i koje tačke tih dogovora impliciraju atribute nezavisne države. Odnosno da li prihvatanjem onoga što od nas traže, praveći se da to ne činimo - de fakto prihvatamo nezavisnost KiM ili ćemo reći otvoreno da to jednostavno nije prihvatljivo, zato što Srbija ne pristaje na ono na šta ne pristaje većina čovečanstva, a to je da tzv. država Kosovo postane nezavisna država, članica UN. Dakle, biće ovo najteže poglavlje.
Evo šta Srbija MORA da uradi u narednom periodu ako ŽELI U EU!
Sva ostala poglavlja uređuju život u Srbiji na bolji način nego što je on bio uređen do sada. Poglavlje 35 je izmišljeno zato što je veći broj članica priznao nezavisnost KiM i zato što žele da konačno taj problem skinu sa dnevnog reda. To u suštini znači da ne žele problem poput Kipra. Za Srbiju bi, sa druge strane, to bilo idealno rešenje, što znači punopravno članstvo u granicama kao članica UN, a da posle toga razgovaramo. Ne, oni će jednostavno tražiti da se mi pre toga o svemu dogovorimo, pre nego što uđemo. Dakle, o tome treba razgovarati mirne glave i o tome treba postići opšti, srpski konsenzus.
Mislim da će to biti najteže zato što je u svemu ovome najteže odrediti se prema KiM. Mnogi bi voleli da taj problem rešimo što pre. Drugi će reći da to ne dolazi u obzir ni po koju cenu. A Vlada, koja će o svemu tome voditi računa i odrediti principe za poglavlje 35, koja će snositi i slavu i odgovornost za rešavanje tog problema, mora da bude veoma oprezna, mora da bude potpuno pripremljena i da bude jasna u opredeljenju šta dogovara, odnosno šta pregovara. Posebno ako se zna da nas na kraju čeka, ako nas čeka, zadatak da potpišemo pravno obavezujući sporazum sa tzv. državom Kosovom, koju ne priznajemo niti ćemo ikada moći da priznamo.
Ključna tačka u vezi sa KiM je određivanje statusa Srpske pravoslavne crkve i srpske kulturne baštine. Postoji mnogo toga oko čega bismo se mogli dogovoriti sa Albancima, ukoliko bi se jasno razgraničila baština albanskog naroda od baštine srpskog naroda. Zaista ne mislim da treba, niti da možemo da brinemo o baštini albanskog naroda, ali zato ne dam da se bilo ko umeša u to šta mi činimo sa svojom sopstvenom baštinom.
Želim da čestitam građanima Srbije na konačnom otvaranju dva poglavlja, da ih upozorim da je proces veoma dug. I da, tempom od dva do tri poglavlja godišnje, sami mogu da izračunaju koliko bi vremena trebalo ako bi sve išlo kako treba. I da im kažem da se bez odricanja ne može ništa dobiti, ali da ono što mislimo da dobijemo treba da bude adekvatno onome čega se odričemo.
ikolić dodaje i da su se u odlazećoj godini odnosi Rusije i Srbije razvijali su se u duhu strateškog partnerstva. Pokrenuti su zajednički projekti od uzajamne koristi u različitim oblastima. Visoko cenim Vaš dolazak u Moskvu na proslavu 70. godišnjice pobede u Velikom otadžbinskom ratu i učešće srpskih vojnika u paradi na Crvenom trgu. To je uverljiva potvrda jedinstva pristupa naših zemalja poukama i nasleđu prošlosti. Nadam se nastavku naših konstruktivnih i sadržajnih kontakata. Želim Vama i Vašim najbližim dobro zdravlje i uspehe, a bratskom narodu Srbije mir i blagostanje!
Ovo pismo, uz čestitku Nove godine i Božića, predsednik Rusije Vladimir Putin poslao je juče Tomislavu Nikoliću. Šefu srpske države pismo je uručio ruski ambasador Aleksandar Čepurin.
(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)
Video: Mina Lazarević o kabareu "Ljubav iz kulisa"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Miki
Znaci ipak ce biti ono ko sto sam i ja predvidjao, ako se otvore 2-3 poglavlja godisnje a ima ih 35 znaci da treba najmanje 11-17 godina da sve rese a to je ona prognoza pojedinih politicara u idealnim uslovima 2027 godina samo bi ja za svaki slucaj dodao ovde jos 100 godina i dobio bi realnu godinu ulaska srbije u eu = 2127. Dok srbija udje u eu i dok se "oseti bolji zivot" koji politicari obecavaju pola nas to nece doziveti...
Podelite komentar
mihailovic
Nema sta tu EU da postavlja neka poglavlja sa Nato okupiranim delom juzne Srbije Kosovo i Metohija.Status KiM je regulisano UV Rezilucijom 1244 i pravno EU nema pravo da pregovara sa Srbijom vezano za vojno Nato okupirani juzni deo Srbije.Srbija mora zahtevati od Vucica ko je njemu dao pravo da pregovara sa albanskim teroristima u Briselu kad je jasno da samo u UN se moze govoriti o KiM tamo imamo Rusiju koja moze staviti VETO ako nasi nesposobnjakovici naprave kobne greske u UN a danas smo svedoci o bespravnom Vucicevom pregovaranju u Briselu o KiM
Podelite komentar
Nebojsa
normalno Izmisljeno kao drzava u Srcu Srbije.
Podelite komentar