SRBI DANAS PALE SVEĆE, TUGUJU I PATE! Nestala je sa lica zemlje njihova DINASTIJA koju su OBOŽAVALI! (FOTO)

  • 7

Srbi su kroz istoriju preživeli mnoge vladare, ali čini se da nijednu nisu voleli kao NEMANJIĆE, ona je Srbiji dala najveću teritoriju, izlaz na more i titulu CARSTVA, pa čak i svetitelje, kao što su Sveti Simeon ili Sveti Sava. Ipak, ona je nestala, a poslednji vladar ove slavne dinastije bio je Stefan Uroš Nemanjić, koji je na današnji dan pre 644 godine preminuo, a da iza sebe nije ostavio nijednog naslednika srpskog trona!

ZAŠTO JE SVAKI NEMANJIĆ BIO STEFAN? Kladimo se da nemate pojma! (FOTO)

Na današnji dan KRUNISAN je CAR DUŠAN, a na njegove potomke PROKLETSTVO je bacio otac!

Na današnji dan, 4. decembra 1371. umro je Stefan Uroš Nemanjić, poslednji vladar ove dinastije, poznat i kao Uroš Nejaki. On je bio poslednji srpski car, i nakon njegove smrti, ova titula je ukinuta, a srpska država je počela da srlja u propast.

NIJE NAM IŠLO PROTIV TURAKA, PA TO TI JE! Dve bitke koje je i car Dušan izgubio! (FOTO)

Grb Dušanovog carstva iz Berlinskog grbovnika. Foto: Wikipedia/CarRadovan Grb Dušanovog carstva iz Berlinskog grbovnika. Foto: Wikipedia/CarRadovan

Uroš je bio sin cara Dušana Silnog, tokom čije je vladavine Srbija bila moćna država, i zauzimala veliku teritoriju na Balkanu. Međutim, Uroš je vladao potpuno suprotno od svog oca, zbog toga su ga i prozvali Nejaki, i nije uspeo da zaštiti dražvu i narod.

Po srednjovekovnim pravilima,  Uroš je nakon smrti njegovog oca, morao da vodi bitku za nasledna prava, a najveći protivnik bio  mu je Simeon Nemanjić, Dušanov polubrat. Bez obzira na to što su celokupna srpska vlastela i crkva stale na Uroševu stranu na državnom saboru u Skoplju 1357. Simeon koji je bio vojno znatno snažniji, sebi je dodelio carske dostojanstvene oznake i zavladao Epirom i Tesalijom 1359.

Ipak, mladi Uroš je uz podršku svoje majke Jelene, državnog sabora održanog u Skoplju i Dubrovčana uspeo je da spase svoje vladalačko nasleđe. Ubrzo srpska država podelila na dva carstva, Uroševo i Simeonovo. U većem delu koji je obuhvatao sve stare srpske zemlje vladao je Uroš.

Car Dušan. Foto: Wikipedia.org Car Dušan. Foto: Wikipedia.org

Za vreme njegove vladavine, 1365. godine, za savladara je krunisan kralj Vukašin Mrnjavčević sa očekivanjem da će njegovi potomci naslediti carski presto jer Uroš nije imao potomaka. Te godine Vukašinov brat Uglješa preuzima od carice Jelene, Uroševe majke, vlast u Seru.

Od presudnog značaja za Uroševu vladavinu, bila je Marička bitka, pohod Srba na Turke u jesen 1371. godine. To je bio jedan od najsudbonosnijih događaja ne samo u istoriji srpskog naroda, nego i celog Balkana uopšte. Turci su uspeli da slome otpor najopasnijeg protivnika na Balkanu, osvojili su Makedoniju, ušli sve do Morave na severu i Neretve na zapad.

Foto: Arhivska fotografija Foto: Arhivska fotografija

Srbija je ovim naletom turske sile, doživela slom, i svrstana je u države drugog, pa čak i trećeg reda, a važila je za najveću silu na Balkanu. Od te bitke, Turci počinju da šire svoju vlast nad Južnim slovenima.

Brzo razvijena Dušanova država brzo je i propala. Petnaest godina trebalo je njemu da od mladog zetskog kralja postane moćni car, 1331-1346., a tačno petnaest godina trebalo je od njegove smrti pa do maričke katastrofe, 1355-1371.

NEMAC U SLUŽBI CARA DUŠANA: Ovo je Palman, kapetan Alemanske garde našeg imperatora (FOTO)

Srpska carevina je razbijena u nekoliko malih oblasti, nejakih po vlastitoj snazi ne samo za dela većeg obima nego i za uspešan otpor protiv silnog turskog zavojevača, Srbija se držala u teškom naporu još jedan vek, a izvesne njene zemlje i nešto malo duže, ali, ne više kao država smelih planova za budućnost, nego kao bolesnik koji se grčevito hvatao da očuva život.

Krunisanje cara Dušana, slika Paje Jovanovića. Reprodukcija: Paja Jovanović Krunisanje cara Dušana, slika Paje Jovanovića. Reprodukcija: Paja Jovanović

Posle velikih Dušanovih osvajanja, car Uroš postaje žrtva bahatosti vlastele koja se naglo obogatila u prethodnim ratovima i pljačkama. Infrastrukturna nepovezanost novih teritorija carevine sa jezgrom otežala je uspostavljanje reda i državnih instrumenata.

Uroš Nejaki je proglašen za svetitelja 211 godina posle smrti. Njegove mošti se nalaze u fruškogorskom manastiru Novi Jazak.

(Telegraf.rs)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ĆupričaninSWE

    4. decembar 2015 | 17:56

    Izlaz na više mora, a ne na jedno.

  • Deki

    4. decembar 2015 | 17:51

    Mnogo pljacke i podmetanja u nasoj celokupnoj istoriji, bre.

  • ПГ

    4. decembar 2015 | 17:54

    Срби су имали море и прије Немањића! Што је са династијом Војислављевића?!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA