UMRO JE DOS (10.01.2000 - 18.11.2003.): Evo ko su politički pokojnici koji su srušili Miloševića, a više ih nema! (FOTO) (VIDEO)

  • 8

Odmah da se ogradimo, da kada kažemo pokojnici, tu pre svega mislimo na partije koje su te 2000-te godine imali jedan san i krenuli da ga ostvaruju i on je glasio RUŠENJE MILOŠEVIĆA, a njih danas više nema na političkom nebu Srbije! Te daleke godine lideri opozicije u Srbiji okupili su se, a kasnije i većinu građana sa idejom da Srbija postane demokratska zemlja, da raskinemo sa komunizmom i da sa vlasti ode Slobodan Milošević! Šta je od tog sna ostvareno, veliko je pitanje, ali jedna stvar je fakat - nema više Demokratske opozicije Srbije, a ni pojedinih političkih partija, kao ni Slobodana Miloševića!

ONI SU DOVELI DEMOKRATIJU U SRBIJU: Gde su lideri SRPSKE REVOLUCIJE koji su oterali MILOŠEVIĆA, 15 godina POSLE? (VIDEO)

Te daleke 2000-te godine 10. januara nastala je Demokratska opozicija Srbije kao politička koalicija, a na inicijativu Srpskog pokreta obnove i sačinjavalo ju je 19 stranaka koje su bile opozicija tadašnjem srpskom režimu Slobodana Miloševića.

SEĆATE LI SE, KAKO JE BILO? 14. godina od velike pobede Koštunice i definitivnog odlaska Miloševića u istoriju!

Foto: Profimedia/Corbis, AFP Foto: Profimedia/Corbis, AFP

Najjače stranke u DOS-u bile su Srpski pokret obnove i Demokratska stranka, ali je nakon atentata na Vuka Draškovića u Budvi, 18 stranaka DOS-a odbacilo sporazum koji su potpisali svi lideri stranaka DOS-a osim Momčila Perišića i odlučilo da se ipak ide na izbore bez SPO-a.

JEZIVO PROROČANSTVO MILOŠEVIĆA: Evo kako je Sloba Srbima, pre 15 godina, PROREKAO CRNU SUDBINU koja ih je danas zadesila! (VIDEO)

Kandidat DOS-a na predsedničkim izborima bio je Vojislav Koštunica iz Demokratske stranke Srbije, koji je na izborima i pobedio Slobodana Miloševića, koji je priznao poraz nakon petooktobarskih demonstracija građana u Beogradu.

Foto: Profimedia, Tanjug/Sava Radovanović Foto: Profimedia, Tanjug/Sava Radovanović

Pored DS i DSS, DOS su činili Demokratska alternativa, Nova Srbija, Građanski savez Srbije, Demohrišćanska stranka Srbije, Liga socijaldemokrata Vojvodine, Socijaldemokratska unija, Savez vojvođanskih Mađara, Reformisti Vojvodine, Sandžačka demokratska partija, Koalicija Vojvodina, Socijaldemokratija, Pokret za demokratsku Srbiju, Liga za Šumadiju, Nova demokratija i Demokratski centar. Uz DOS su tada bili G-17+ i Otpor.

18. 11. 2003. godine u Beogradu je održana poslednja sednica koalicije Demokratske opozicije Srbije, koja je prestala da postoji nakon raspisivanja parlamentarnih izbora za 28. decembar te godine.

Foto: Profimedia/AFP Foto: Profimedia/AFP

Mnogih stranaka iz tadašnjeg DOS-a danas nema na političkom nebu Srbije, kao što su G-17+, Otpor, Demokratska alternativa, GSS, Koalicija Vojvodina, Socijaldemokratija, Nova demokratija, Demokratski centar i druge.

Zanimljivo je i to da mnogi politički lideri, ministri i funkcioneri koji su srušili Miloševića nisu više politički aktivni, kao što je to slučaj sa bivšim ministrom unutrašnjih poslova Dušanom Mihajlovićem, koji se potpuno povukao iz političkog života i svoje dane provodi u šumama Povlena, ministar pravde u vladi ubijenog premijera Zorana Đinđića, Vladan Batić je preminuo. Ista sudbina zadesila je i generala Vuka Obradovića lidera Socijaldemokratije koji je nakon kraće godine preminuo 2008. godine.

Foto: Marko Todorović Foto: Marko Todorović

Dragan Veselinov više politički nije aktivan i sada predaje na FPN-u. Čovek koji je pobedio Slobodana Miloševića Vojislav Koštunica nakon izbornog kraha njegovog DSS-a povukao se iz politike, a to su uradili i Mlađan Dinkić, Nebojša Čović i Miroljub Labus. General Momčilo Perišić završio je u Hagu gde je vodio bitku da dokaže svoju nevinost u ratnim godinama.

Ipak neki od lidera DOS-a su i danas aktuelni, kao što su Velimir Ilić (lider Nove Srbije), Rasim Ljajić (SDP) i Kori Udovički koji su i danas ministri u Vladi Srbije. Čedomir Jovanović je lider LDP-a, koja na prošlim izborima nije prešla cenzus, dok je Zoran Živković na čelu Nove stranke koja se nalazi u redu parlamentarnih partija Srbije.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

Ukoliko imate novih detalja u vezi sa izumiranjem partija koje su bile u DOS-u pišite nam na mail ili nam svoj stav iznesite u komentarima.

(D. Z.)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • alibaba

    18. novembar 2015 | 21:18

    Oni su svoj posao odradili.srbije vise nema oni se upisali kao izdajnici naroda svoga..tako ce ih svi pamtiti..izdali su srpske junake i sve sto je srpsko prodali...

  • DARKO 100%

    18. novembar 2015 | 20:23

    DEMOKRATIJA je kada mnoštvo nesposobnih izabere nekoliko potkupljenih.!!!!;!

  • Kruna

    18. novembar 2015 | 20:17

    Poznato je svim gradjanima Srbije kako je DOS dosao na vlast.Velika energija je potrosena, ali tu mislim na energiju gradjana a ne na energiju lidera DOS, koji su sva nadanja izneverili.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA