KONAČNA ODLUKA 9. NOVEMBRA: Stav Vlade Srbije je borba do kraja - NE KOSOVO U UNESKO!
U Parizu će od 3. do 18. novembra biti održano zasedanje Generalne konferencije Uneska na kojoj će, između ostalog, biti razmatrana preporuka Izvršnog saveta za prijem Kosova u tu organizaciju.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić koji će 4. novembra učestvovati u debati o generalnoj politici Uneska, najavio je da bi glasanje o predlogu za članstvo Kosova moglo očekivati oko 9. novembra i izrazio optimizam da će rezultat glasanja biti povoljan za Srbiju.
- Borićemo se do kraja. To je stav Vlade Srbije, premijera i predsednika. Mi nemamo ništa preče od toga - istakao je on, dodavši da će to biti velika borba sa neizvesnim ishodom.
Dačić je podsetio da su među članicama mnoge zemlje koje su male i udaljene, ali čiji se glas računa.
SRPSKI IGUMAN PREKLINJE SVET! Odložite glasanje o prijemu Kosova u UNESKO! (VIDEO) #NoKosovoUnesco
- Danonoćno razgovaramo sa svima. Ubeđen sam da to neće biti onako lako za Kosovo kao što oni misle i to će mi biti najmilije od svega - zaključio je šef srpske diplomatije i prvi potpredsednik Vlade Srbije.
Dačić je najavio da će 4. novembra učestvovati na generalnoj debati Uneska nakon koje će se znati ko ima pravo glasa i kada će tačno biti održano glasanje o predlogu za članstvo Kosova.
Izvršni savet Uneska podržao je 21. oktobra zahtev Albanije i Generalnoj konferenciji preporučio prijem Kosova, ali je način odlučivanja u Generalnoj konferenciji drugačiji.
Izvršni savet ima 58 članica i odluke donosi prostom većinom. Od 58 članica, 32 su priznale priznale jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost ali je samo 27 je glasalo za prijem Kosova u Unesko dok 14 je bilo protiv, koliko je bilo i uzdržanih čiji se glasovi ne računaju.
Evo zašto KOSOVO ne može da bude član UNESKA!
Za razliku od toga Generalna konferencija ima 195 država od kojih su 111 priznale Kosovo a 84 nije dok se o predlogu odlučuje dvotrećinskom većinom.
Generalna konferencija se sastaje svake dve godine kako bi utvridla politiku i glavne pravca razvoja Uneska. Njena dužnost je da utvrdi programe i budžet, izabere članove Izvršnog odbora i svake četiri godine Generalnog direktora Uneska.
Inače, Generalna konferencija Uneska će eventualni prijemu Kosova u tu organizaciju razmatrati u trenutku kada Priština opstruiše Briselski sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština, potpisan u Briselu još krajem avgusta.
Priština je, naime, nakon dva meseca od potpisivanja Briselskog sporazuma odlučila da taj sporazum dostavi Ustavnom sudu na ocenu, a kosovski premijer Isa Mustafa je najavio da sporazum neće biti primenjen ukoliko Ustavni sud oceni da je on u suprotnosti sa kosovskim zakonima i Ustavom.
(UZNEMIRUJUĆI VIDEO): Pogledajte film koji će Srbija poslati svim članicama UNESKA!
Takođe, Mustafa je opoziciji, koja se protivi prihvatanju tog sporazuma, poručio da vlada uvek može da suspenduje ZSO a njene pripadnike da hapsi ukoliko se ne budu ponašali u skladu sa Ustavom i zakonima.
Ustavni sud ima rok od 60 dana da se izjasni o Briselskom sporazumu.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dobi
Dzabe se vi trudite oko toga,siptari ne cine nisa a dobice bagoslov amera a da prstom nisu mrdnuli.Pa to je upravo americka i evropske demokratija oko koje se mi toliko trudimo,sta vam tu jos nije jasno.
Podelite komentar