KONAČNA ODLUKA 9. NOVEMBRA: Stav Vlade Srbije je borba do kraja - NE KOSOVO U UNESKO!

  • 1

U Parizu će od 3. do 18. novembra biti održano zasedanje Generalne konferencije Uneska na kojoj će, između ostalog, biti razmatrana preporuka Izvršnog saveta za prijem Kosova u tu organizaciju.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić koji će 4. novembra učestvovati u debati o generalnoj politici Uneska, najavio je da bi glasanje o predlogu za članstvo Kosova moglo očekivati oko 9. novembra i izrazio optimizam da će rezultat glasanja biti povoljan za Srbiju.

- Borićemo se do kraja. To je stav Vlade Srbije, premijera i predsednika. Mi nemamo ništa preče od toga - istakao je on, dodavši da će to biti velika borba sa neizvesnim ishodom.

Dačić je podsetio da su među članicama mnoge zemlje koje su male i udaljene, ali čiji se glas računa.

SRPSKI IGUMAN PREKLINJE SVET! Odložite glasanje o prijemu Kosova u UNESKO! (VIDEO) #NoKosovoUnesco

- Danonoćno razgovaramo sa svima. Ubeđen sam da to neće biti onako lako za Kosovo kao što oni misle i to će mi biti najmilije od svega - zaključio je šef srpske diplomatije i prvi potpredsednik Vlade Srbije.

Dačić je najavio da će 4. novembra učestvovati na generalnoj debati Uneska nakon koje će se znati ko ima pravo glasa i kada će tačno biti održano glasanje o predlogu za članstvo Kosova.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Izvršni savet Uneska podržao je 21. oktobra zahtev Albanije i Generalnoj konferenciji preporučio prijem Kosova, ali je način odlučivanja u Generalnoj konferenciji drugačiji.

Izvršni savet ima 58 članica i odluke donosi prostom većinom. Od 58 članica, 32 su priznale priznale jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost ali je samo 27 je glasalo za prijem Kosova u Unesko dok 14 je bilo protiv, koliko je bilo i uzdržanih čiji se glasovi ne računaju.

Evo zašto KOSOVO ne može da bude član UNESKA!

Za razliku od toga Generalna konferencija ima 195 država od kojih su 111 priznale Kosovo a 84 nije dok se o predlogu odlučuje dvotrećinskom većinom.

Generalna konferencija se sastaje svake dve godine kako bi utvridla politiku i glavne pravca razvoja Uneska. Njena dužnost je da utvrdi programe i budžet, izabere članove Izvršnog odbora i svake četiri godine Generalnog direktora Uneska.

Foto: Tanjug/Oksana Toskić Foto: Tanjug/Oksana Toskić

Inače, Generalna konferencija Uneska će eventualni prijemu Kosova u tu organizaciju razmatrati u trenutku kada Priština opstruiše Briselski sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština, potpisan u Briselu još krajem avgusta.

Priština je, naime, nakon dva meseca od potpisivanja Briselskog sporazuma odlučila da taj sporazum dostavi Ustavnom sudu na ocenu, a kosovski premijer Isa Mustafa je najavio da sporazum neće biti primenjen ukoliko Ustavni sud oceni da je on u suprotnosti sa kosovskim zakonima i Ustavom.

(UZNEMIRUJUĆI VIDEO): Pogledajte film koji će Srbija poslati svim članicama UNESKA!

Takođe, Mustafa je opoziciji, koja se protivi prihvatanju tog sporazuma, poručio da vlada uvek može da suspenduje ZSO a njene pripadnike da hapsi ukoliko se ne budu ponašali u skladu sa Ustavom i zakonima.

Foto: Tviter/#KosovoUnesco Foto: Tviter/#KosovoUnesco

Ustavni sud ima rok od 60 dana da se izjasni o Briselskom sporazumu.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dobi

    2. novembar 2015 | 14:03

    Dzabe se vi trudite oko toga,siptari ne cine nisa a dobice bagoslov amera a da prstom nisu mrdnuli.Pa to je upravo americka i evropske demokratija oko koje se mi toliko trudimo,sta vam tu jos nije jasno.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA