POKUŠAO SAM DA KUPIM DRŽAVNU VILU - Evo šta mi se dogodilo. Šokiraće vas koliko PAPIRA mi je trebalo za KROV NAD GLAVOM!

  • 1

Velika prašina podigla se oko državnih stanova koji se daju pod zakup, a Srbi su u šoku kada vide po kojim smešnim cenama su "iznajmljene" vile na Dedinju, Senjaku i drugim elitnim delovima Beograda. Telegraf.rs je pokušao da zakupi jednu vilu za sebe, a evo da li nam je to pošlo za rukom!

Odmah po objavljivanju zvaničnih podataka iz DIPOS-a gde su građani Srbije prvi put čuli za Vaćka i Lopova, koji su "zakupili" državne vile, a da nisu na ime toga u budžet Srbije uplatili nijedan jedini dinar, počeo sam da razmišljam da iznajmim sebi udobnu "gajbu" na Dedinju!

AVIONI, KAMIONI: Da li je moguće da Srbija ne zna šta sve ima u svom vlasništvu?! (FOTO)

Nazvao sam Republičku direkciju za imovinu kako bih se raspitao za kompletnu proceduru.

Foto: Wikipedia/Aristote2 Foto: Wikipedia/Aristote2

- Zakup ili kupovina vile uređuje se po Zakonu o javnoj svojini - kao iz topa sam dobio odgovor sa druge strane.

Objašnjeno mi je da je procedura duža i da uopšte nije "toliko jednostavna" kao kada se kupuje stan od nekoliko kvadrata dovoljnih za puko preživljavanje.

Da bi uopšte "zakupio" vilu, kako mi je rečeno treba preskočiti niz prepreka.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

Prvo željeni objekat treba da bude slobodan i da se nalazi na listi za zakup, tada će početnu cenu odrediti grad - opština gde se vila nalazi.

Posle određene cene, svoj sud iznosi i Ministarstvo finansija. Jedini uslov je da "zakupac" bude državljanin Srbije ili ukoliko je to pravno lice, da ono bude registrovano na teritoriji Srbije.

Na kraju se raspisuje konkurs i sa najboljim ponuđačem sklapa se ugovor.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

S obzirom da se cene zakupa stana od 300 kvadrata na Dedinju krećeu od 1.500 do 2.000 evra, zakup vile u državnom vlasništvu možda je pristupačniji. Što bi se moglo naslutiti s obzirom na činjenicu da je vila u Krunskoj gde je bilo sedište Demokratske stranke po odluci opštine Vračar, kako tvrde u DIPOS-u data demokratama u zakup po smešnoj ceni.

- DIPOS je samo na toj vili od 1995. godine do 2000. godine na njoj izgubio oko 434.000 dolara na ime zakupa - kaže Đoko Krivokapić direktor DIPOS-a.

Podsetimo Zakon o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini države predviđao je da nekretnine mogu da kupe samo onima koji su zakupci, a on je povučen iz procedure, nakon što ga je predsednik Srbije Tomislav Nikolić odbio da potpiše.

Od sada Telegraf pratite i na Vajberu!

(Telegraf.rs)

 

Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Fiona

    19. avgust 2015 | 21:26

    Eto i neke koristi od toga što nemam novca!"Glavobolje",bar ove vrste,neću imati.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA