NIKAD NEĆETE POGODITI: Šta je zajedničko za Živojina Mišića, Ružicu Đinđić, kralja Petra i Ivu Andrića?

 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 32

Reč je o jednom velikom priznanju koje ima veliku vrednost u međunarodnoj zajednici

Oreden francuske države, Legiju časti, kojim se odlikuju pojedinci do sada je dobio veliki bro Srba, među kojima su Petar I Karađorđević, vojvoda Živojin Mišić, Milunka Savić, Ivo Andrić, Ružica Đinđić i drugi.

Nacionalni orden Legije časti je ustanovio Napoleon Bonaparta, tada prvi konzul prve Francuske republike, 19. maja 1802. godine, kao priznanje za vojne ili civilne zasluge bez obzira na rođenje ili veroispovest pod uslovom da je primalac ordena privržen i podržava slobodu i jednakost kao princip.

Foto: Wikipedia Foto: Wikipedia

Moto ordena je čast i otadžbina, a ovaj orden ima i svoje sedište koje se nalazi u Palati Legije časti na levoj obali reke Sene u Parizu.

Naime, posle Francuske revolucije u periodu ukinute su sve privilegije, počasti i priznanja koje su do tad važile u monarhiji. Međutim, ratno stanje i rekonstrukcija države zahtevale su podizanje morala stanovništva i vojske za prestojeću mobilizaciju. Vojni lideri kao i proslavljene vojskovođe u prvoj fazi i po potrebi su za svoju hrabrost nagrađivani trofejnim oružijima. Međutim tada se javila potreba za uvođenjem novog oblika priznanja. Pošto restauracija starih monarhističkih oblika i razlika je bila sasvim nemoguća, Napoleon se okrenuo drevnom iskustvu - Starog Rimskog carstva i stepenovanju viteštva.

Foto: Wikipedia Foto: Wikipedia

Legija je uvedeno po uzoru na stare Rimske legije sa sa titulama legionar, oficir, komandant, velika kohorta i veliko veće. Najviši rang nije bio veliki krst već veliki orao  (koji je ipak po mnogo čemu bio nalik na Veliki krst). Legionari su bili plaćeni izuzetno velikodušno.

A ova titula je pripala i mnogim Srbima, među kojima su:

- Petar I Karađorđević

- kralj Aleksandar I Karađorđević

- knez Pavle Karađorđević

- Živojin Mišić

Foto: Arhivska fotografija Foto: Arhivska fotografija

- Milunka Savić

- Ivo Andrić

- Mira Alečković

- Borka Pavićević

- Sonja Liht

- Goran Paskaljević

- Veran Matić

Foto: Tanjug/Tanja Valič Foto: Tanjug/Tanja Valič

- Ružica Đinđić

- Dragoljub Mićunović

Postoji pet nivoa Legije časti: vitez Legije časti (medalja), oficir legije časti, komandir Legije časti, veliki oficir Legije časti - rozeta, veliki krst ili velika lenta Legije časti, majstor Legije časti (dobija samo aktuelni francuski predsednik po službenoj dužnosti).

(Telegraf.rs)

Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • sanja

    20. februar 2015 | 18:07

    Razumem da su orden dobili Mišić, Milunka i Andrić, jer su oni zadužili svoj narod, bili prijatelji francuskog naroda, i dali svoj doprinos borbi za svetski mir ili književnost, ali mi nije jasno čime su ovo odlikovanje zaslužili Sonja Liht i Ružica Đinđić. Kakav je njihov doprinost ovoj državi i narodu, jedna je sefica NVO a druga se čitavog života predstavlja kao domaćica (mada vidimo veoma imućna!)?!

  • Toni

    20. februar 2015 | 21:44

    Ko je dao Djindjicevoj odlikovanje i cime ga je ona zasluzila!?

  • Nistavilo

    20. februar 2015 | 18:51

    Nekada su se odlikovali samo zasluzni, a danas ko stigne...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA