TITO JE IMAO REKSA, A SLOBA LEKSA: Evo kako je Milošević priznao poraz, a Đinđić postao vladar Beograda! (FOTO) (VIDEO)
Na današnji dan u rečnik srpske politike ušao je potpuno novi izraz - "lex specialis", a naš portal vam donosi priču o tome kako je on donesen i da li ga je lično Sloba pisao, pročitajte ovde
Sada dalekog 17. oktobra 1996. koalicija SPS-JUL na čelu sa Slobodanom Miloševićem doživela je prvi poraz na izborima od uvođenja višestranačkog sistema, posle čega su usledile demonstracije i priznanje izbornih rezultata od strane režima, a čitava drama rešena je donošenjem čuvenog "lex specialis-a" kojim je priznat poraz, a opozicija preuzela vlast u mnogim gradovima Srbije, dok je Zoran Đinđić postao prvi čovek Beograda!
Posle krađe na lokalnim izborima, kolacija Zajedno organizovala je svakodnevne proteste građana u većim gradovima Srbije, koji su trajali tri meseca, a uporedo sa građanskim otpočeli su i protesti studenata. Pištaljke i šetnja bile su karakteristika protesta, ali i kordoni milicije - dovedene iz unutrašnjosti.
Zanimljivo je to da je u jednom "probijanju kordona" učestvovala i SPC i sam patrijarh Pavle. Rezultati izbora (odn. pobeda opozicije na lokalnom nivou) priznati posle dolaska Felipea Gonzalesa i Miloševićevog "lex specialis-a".
Već sutradan (dan nakon odlaska Gonzalesa) pošto je predsednik Srbije Slobodan Milošević uputio pismo Vladi Mirka Marjanovića i u vidu preporuke joj naredio da brže-bolje usvoji specijalni zakon (lex specialis), kojim bi se najzad okončali prošlogodišnji lokalni izbori u Srbiji (i to kako Gonzales kaže), tokom uobičajene studentske šetnje Beogradom viđen je sledeci transparent: "Tito je imao Reksa, Sloba ima Lexa".
Specijalni zakon, "lex specialis", čije je usvajanje tražio, prema pojedinim teorijama i lično napisao Slobodan Milošević, stupio je na snagu na današnji dan 1997. godine. Tim zakonom priznata je pobeda opozicije na lokalnim izborima u Beogradu i drugim gradovima na osnovu nalaza misije OEBS-a.
Istog dana lideri Zajedno potpisali su dva sporazuma, kojima su dogovoreni učvršćivanje koalicije, zajednički nastup na predsedničkim i republičkim izborima 1997. godine i sprovođenje odluka prethodnog sporazuma o podeli mandata na lokalnim izborima.
Za predsednika Skupštine grada Beograda 21. februara 1997. izabran je Zoran Đinđić. On je smenjen 30. septembra iste godine, po raspadu koalicije Zajedno, posle čega je DS prešao u opoziciju u Beogradu.
Koaliciju Zajedno tada su predvodili Zoran Đinđić, Vuk Drašković, Vesna Pešić i Vojislav Koštunica.
(D. Z.)
Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Realan
Kao juce da je bilo ...
Podelite komentar
Bole
Ti pametnjakovici su nas i doveli gde danas jesmo napunili dzepove, a u drzavi uveli javaslukjos sad nekoga kritikuju
Podelite komentar
kurta
Kad pogledam sliku i vidim moralne likove. Ne mogu da verujem da smo sebi ovo dozvolili.A oni pošteni, prepametni, stručni, imaju svetsku podršku govorili su da pare čekaju na granici, samo smo mi mislili da se će pare da unesu u Srbiju jer veliki prijatelji čekaju a ustvari oni su već isplanirali da iz Srbije pare iznesu. Pa evo gde smo sada.
Podelite komentar