KOSOVO JE SRBIJA: Evo kako Evropa NIJE USPELA Srbima da UZME SRCE!

  • 29

Na današnji dan pre šest godina Evropski parlament je na zasedanju u Strazburu usvojio rezoluciju o Kosovu i pozvao sve članice Evropske unije da priznaju nezavisnost Kosova, ali ni do danas sve države nisu poslušale ovu preporuku i idalje smatraju da je KOSOVO SRBIJA!

Rezolucija, koju je predložio holandski poslanik Jost Lagendajk, usvojena je sa 424 glasa za i 133 protiv, a u njoj se navodi da "prelazni aranžmani dogovoreni između UN i Vlade Srbije moraju da budu ponovo razmotreni u skladu s razvojem događaja na terenu, kada Euleks postigne svoju punu operativnu sposobnost".

Ova rezolucija je, naime, "raspodelila" misije policije i civilne administracije (EULEKS) šitom Kosova, uključujući i područje severno od Ibra, ali u njoj se i naglašava mogućnost odbijanja podele Kosova.

Foto: Tanjug/BOKI Foto: Tanjug/BOKI

Pre donošenja ove rezolucije Vlada Srbije se nadala da će se u nju uvrstiti, odnosno da će EP uvažiti i stav Srbije po pitanju Kosova i Metohije, ali poziv da se prizna nezavisnost Kosova upravo je dokaz da do toga nije došlo. Evropski parlament je, naime, i pre glasanja za pomenutu rezoluciju ohrabrio države koje nisu priznale Kosovo da to i učine.

U rezoluciji se, naime, poziva međunarodna zajednica da "u potpunosti podrži Euleks" i da "olakša preuzimanje širom Kosova svih nadležnosti Unmika iz oblasti carina, policije i pravosuđa".

Od 27 članica EU, nezavisnost Kosova nisu priznale Španija, Grčka, Slovačka, Rumunija i Kipar.

Po završetku glasanja, Lagendajk je izrazio zadovoljstvo usvajanjem rezolucije i amandmana.

- To je moralni i politički poziv svim članicama EU da priznaju nezavisnost Kosova. On dokazuje da većina u Evropskom parlamentu želi da preostale članice EU priznaju Kosovo - rekao je on.

Foto: Tanjug/Boki Foto: Tanjug/Boki

Međutim, ta rezolucija je bila potpuno neprihvatljiva za Srbiju, jer je protivna međunarodnom pravu, kao i Ustavu Republike Srbije. Ono što je Srbe učinilo da se osećaju prevarenim je i činjenica da EP nije institucija koja je ispred EU zadužena da se bavi spoljnom politikom, već je to Savet ministara, u okviru kojih je u to vreme, a i sada, postojalo nekoliko zemalja koje nisu priznavale nezavisnost Kosova.

Od misije Euleksa vlasti u Beogradu su očekivale su da uvede vladavinu prava, da zaštiti srpsku imovinu, obezbedi slobodu kretanja i zaštitu kosovskim Srbima, da omogući masovniji povratak oko 200.000 raseljenih Srba i nealbanaca, spreči etnički motivisan kriminal i da rasvetli sve slučajeve ubistava i kidnapovanja kosovskih Srba, počevši od 1999. godine. Nažalost, nijedan od tih ciljeva nije ispunjen, baš kao što nije rešeno ni pitanje Kosova, koje se iz dana u dan sve više komplikuje.

Foto: Tanjug/Boki Foto: Tanjug/Boki

Pitanje Kosova još uvek nije rešeno i velika je dilema da li će se od Srbije zahtevati da prekrši svoj Ustav kako bi postala članica evropskih naroda. Još ranije izglasavanje Rezolucije o Kosovu iz 2009. je pokazalo da postoji neka vrsta podeljenosti u mišljenju evropskih zvaničnika po pitanju nezavisnosti Kosova, a sigurno je da postoji i sada, ali ono što je neminovno je da se ovo bolno pitanje što pre reši.

(Telegraf.rs)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • СРБИН

    5. februar 2015 | 16:52

    Било биће и остаје Косово Српско

  • ВВП

    5. februar 2015 | 16:04

    А ми и даље срљамо у ту еу....

  • clan biblioteke

    5. februar 2015 | 16:27

    Znam i cekam ,veoma brzo ce albanci bezati sa Kosova i sto dalje od pravoslavnih hramova,stize ih kazna..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA