MISLITE NA SRBIJU: Vučić u Štutgartu sa predstavnicima nemačkih kompanija! (FOTO)
- Proces pridruženja je dugotrajan i zato treba što pre raditi na svakom njegovom delu - zaključio je ministar za Evropu i međunarodne poslove pokrajine Baden Virtemberg u Veću saveznih pokrajina, koji se satao sa premijerom Srbije
Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić započeo je jednodnevnu posetu Štutgartu učešćem na poslovnoj konferenciji u Štutgartu pod sloganom „Mislite na nove mogućnosti, mislite na Srbiju“, tokom koje je razgovarao sa predstavnicima nemačkih kompanija zainteresovanih za ulaganje u Srbiji.
Forum je otvorio Peter Fridrih, ministar za Evropu i međunarodne poslove pokrajine Baden Virtemberg u Veću saveznih pokrajina. Pozdravljajući prisutne Fridrih je naglasio da Srbija i pokrajina Baden Virtemberg imaju tradicionalno dobre odnose zasnovane na ličnim vezama, i dodao da strateške odnose treba razvijati, kako u oblasti privredne saradnje, tako i u svim drugim oblastima. On je istakao da Baden Virtemberg želi da pomogne Srbiji u ekonomskom razvoju, jer će to čitav region učiniti snažnijim, kao i u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.
- Evropskoj uniji je potrebno proširenje, jer će je to učiniti jačom i stabilnijom. Stoga će predstavnici pokrajine Baden Virtemberg u petak predati inicijativu u Veću saveznih pokrajina da se što pre otvore prva poglavlja za Srbiju. Proces pridruženja je dugotrajan i zato treba što pre raditi na svakom njegovom delu - zaključio je ministar Fridrih.
- Srbija je na dobrom putu i firme iz Baden Virtemberga su to prepoznale - naglasio je nemački ministar i istakao da je kompanija Bosch do sada uložila 70 miliona evra u razvoj svojih pogona u Srbiji.
Premijer Vučić upoznao je predstavnike nemačkih kompanija sa ekonomskim i zakonskim reformama koje sprovodi srpska Vlada naglasivši da Srbija neće odustati od teških mera u cilju ozdravljenja srpske ekonomije.
- Investitorima nudimo dobre uslove, bolje od mnogih zemalja u regionu. Srbija ima sporazum o slobodnoj trgovini sa zemljama EU, Ruskom Federacijom, Kazahstanom, Belorusijom, Turskom, tržištem od jedne milijarde ljudi do koga možete doći preko svojih predstavništava u Srbiji - istakao je Vučić i zahvalio na podršci evropskom putu Srbije.
Nakon obraćanja na Forumu predsednik srpske vlade sastao se sa ministrom za Evropu i međunarodne poslove pokrajine Baden Virtemberg Peterom Fridrihom, sa kojim je razgovarao o političkoj i ekonomskoj situaciji u Srbiji, procesu evropskih integracija, kao i situaciji u Ukrajini. Premijer Vučić je zahvalio na podršci i naporima za poboljšanje odnosa između pokrajine Baden Virtemberg i Srbije.
Tokom učešća na konferenciji u Štutgartu premijer Vučić će imati odvojene sastanke sa pet najvećih kompanija iz ovog regiona, među kojima su i Daimler i BOSCH. Svoja iskustva poslovanja u Srbiji preneće i nemačke kompanije koje već poseduju fabrike u našoj zemlji, poput kompanije Dunkenmotoren i Hemofarm Stada.
U okviru konferencije biće organizovan i direktan susret srpskih i nemačkih kompanija iz oblasti informacionih tehnologija. Za tu priliku je iz Srbije su na ovu konferenciju došli i predstavnici pet velikih firmi, koje svoje sofisticirane proizvode već uveliko plasiraju na inostranom tržištu. Inače, Baden Virtemberg važi za centar nemačke IT industrije kada su u pitanju softverska rešenja, koja se primenjuju u oblasti automobilske i elektronske industrije.
Premijer Vučić će se popodne sastati i sa Vinfridom Krečmanom, predsednikom Vlade Pokrajine Baden Virtemberg, jednom od privredno najjačih pokrajina Savezne Republike Nemačke.
(Telegraf.rs)
Video: Bela kuća konferancija za novinare Karin Žan-Pjer
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
VladimirDankovic
Nemačka ekonomija je najvažnija karika u EU. Dobri odnosi sa Nemačkom idu isključivo nama u prilog, jer preko te države otvara nam se tržište zapadne Evrope.
Podelite komentar
Nenad
Vučić ima mnogo energije koju ulaže u razvoj Srbije
Podelite komentar
Denisa
Kad svi investitori shvate da imaju stabilnu zemlju sa kojom ce moci da saradjuju, svi ce ponuditi investicije (njima je jednako vazno kao i nama). Srbija je i ranije ovo mogla da iskoristi, samo sto nije imao ko to da uradi, mislili su samo na sopstveni dzep.
Podelite komentar