SKANDALČINA! Albanci će u Briselu od Srbije tražiti plaćanje RATNE ODŠTETE!

  • 33

Vlasti u Prištini tražiće od Beograda ratnu odštetu, udele u imovini kosovskih preduzeća koja su imale filijale u centralnoj Srbiji, raspodelu vojnih objekata i ambasade bivše SFRJ - saznaju nezvanično "Novosti".

Ove zahteve, kao i pitanje članstva u međunarodnim organizacijama, staviće na briselski sto Albanci sa KiM u nastavku dijaloga, čime bi pregovore praktično mogli da uvedu u pat poziciju. Jer čak i upuštanje u raspravu o ovim temama praktično bi značilo priznavanje nezavisnosti lažne države, što naše vlasti ne žele da prihvate.

Sva ova sporna pitanja Priština će pokušati da "ugura" u kalendar nove faze dijaloga o normalizaciji odnosa sa Beogradom u Briselu, čiji se nastavak očekuje 9.februara. Osim toga, albanska strana pokušava i da oteže i sa dogovorom oko Zajednice srpskih opština što više, kako bi se u međuvremenu Beograd uslovljavao ustupcima na drugim poljima. A srpska strana insistiraće da se na stolu nađu imovina, položaj SPC i garancije za povratak raseljenih.

Foto: sxc.hu/creationc Foto: sxc.hu/creationc

Pod ratnom odštetom, kako nam prenosi analitičar Fatmir Šeholi, Priština podrazumeva nadoknadu za 127.000 razorenih kuća tokom rata, za imovinu koja je bila u društvenom vlasništvu , a koju su uništile srpske strane, kao i kompenzaciju porodicama čiji su članovi nastradali.

- Priština traži i vraćanje penzija Albancima, a iz procesa sukcesije očekuje i deo blaga SFRJ, kao i vojne i diplomatske objekte bivše države - navodi Šeholi za "Novosti".

Sagovornik "Novosti" ocenjuje da se ovi zahtevi ne mogu brzo razrešiti, pa kada bi postali deo briselskog procesa, on bi mogao da se otegne i čitavu deceniju:

- Dijalog o normalizaciji mora biti oročen, pa su po mom viđenju, ove teme za međunarodnu arbitražu.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Politički analitičar, Dušan Janjić, kaže za "Novosti" da je zahtev Prištine da se otvori pitanje imovine preduzeća i ko je koliko ulagao:

- Jedna ista tema se naziva drugačijim imenom. Priština će insistirati da je posredi dijalog o sukcesiji, jer time želi da predstavi javnosti srpsko priznavanje nezavisnosti, dok će Beograd držati da su razgovori statusno neutralni, kakvi i jesu.

Koja pitanja i kojim redosledom će stizati na briselski sto, umnogome će zavisiti od nove posrednice u dijalogu - visoke predstavnice za EU za spoljnu politiku Federike Mogerini, a, pritom, ne treba zaboraviti da je u poslednjem izveštaju EK o napretku Srbije ka EU zatražena "nova era odnosa sa Prištinom".

(Telegraf.rs)

Video: Vučić: SAD sankcijama žele da Rusi nemaju više nikakvog interesa u NIS-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • rada

    3. februar 2015 | 11:09

    najbolje resenje,po meni, je da amerikanci povedu sa sobom sve siptare sa kosova u amerikum I bice red I mir na na balkanu

  • niki

    3. februar 2015 | 10:39

    ovo nije skandalcina nego realnost

  • Branislav

    3. februar 2015 | 10:26

    Logično pošto Srbija "srlja" u EU i ovo mora da očekuje na tom svom putu u EU

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA