Evropski parlament: Srbija na pragu pregovora za ulazak u EU

  • 0

Evropski parlament pozdravio je danas u Briselu davanje Srbiji statusa kandidata za prijem u EU i zatražio da što pre počnu pregovori s Beogradom.

To je naglašeno u raspravi o rezoluciji o evropskoj integraciji Srbije koju sutra treba da izglasa EP, u kojoj je poziv Evropskom savetu da što pre odredi početak pregovora s Beogradom o prijemu, uz zaključak da je Srbija ispunila sve uslove koje su u decembru 2012. postavili u EU.

Evropski komesar Štefan File naglasio je da je 2011. bila godina krupnih izazova za Srbiju i ocenio da ove godine Srbija može doći na prag pregovora o članstvu.  Pred Evropskom komisijom stoji veliki zadatak da u sledećem godišnjem izveštaju preporuči pokretanje pregovora sa Srbijom.

Najpre Srbija mora da sprovede ključne prioritete kako bi ostvarila "vidljivo i trajno poboljšanje odnosa s Kosovom" što "posebno znači da Srbija treba da primeni i drži se slova i duha svih do sada postignutih dogovora u dijalogu s Prištinom".

Drugo što je File predočio je potreba da vidimo da se zamah reformi nastavlja kako bi se potvrdilo da Srbija u dovoljnoj meri ispunjava politička merila EU.

- Mi smo rešeni da nastavimo naše angažovanje sa Srbijom - istakao je evropski komesar, i dodao da su ciljevi i merila EU "jasno određeni" i ima puno poverenje u sposobnost Srbije da pokrene svoje snage i dostigne nužni dodatni napredak kako bi se uputila ka pregovorima o ulasku u redove EU".

File je rekao da je uveren da će Srbija, uz podršku Brisela "celom regionu poslati povoljnu poruku s ciljem da se ojačaju mir i ekonomski napredak zapadnog Balkana". 

U ime predsedavajućeg EU Danske, ministar za evropska pitanja Nikolaj Vamen je evro-poslanicima rekao da je za pokretanje pregovora o prijemu Srbije u EU najvažnije da ona nastavi reforme i primeni dogovore s Prištinom.

Vamen je naglasio da Srbija mora sprovesti "politička merila EU iz Kopenhagena" o delovanju demokratije, primeniti dogovore s Prištinom, sprovesti odredbe Sporazuma EU-Srbija o stablizaciji i pridruživanju, uspostaviti delotvornu tržišnu privredu i očuvati makroekonomsku stabilnost.

U predlogu rezolucije koji je pripremio izvestilac EP za Srbiju Jelko Kacin, takođe se pozdravljaju ključni dogovori u dijalogu Beograd-Priština.

Evropski parlament, piše u nacrtu rezolucije, smatra da bi, s obzirom na Mišljenje Evropske komisije o napretku Srbije iz oktobra 2011, pregovori o članstvu s Beogradom "trebalo da počnu što pre, čime bi se pokazala privrženost Evropske unije perspektivi te zemlje za ulazak u EU". 

Kacin je u raspravi ocenio da Srbija ima najbolju državnu upravu u regionu i da je spremna za pregovore o članstvu. Izrazio je nadu da izborna kampanja u Srbiji neće omesti dijalog s Prištinom.

On je odao veliko priznanje preminuloj Verici Barać, direktorki Saveta za suzbijanje korupcije, ocenivši da je ona "previše često ostajala usamljena", i rekavši da bi njen rad morao bit primer i državnim institucijama.

Na završetku rasprave o Srbiji, reagujući na ocenu mađarskog poslanika da je mađarska manjina u Vojvodini diskriminisana, File je rekao da to ne stoji i da to jasno pokazuju izveštaji UN, OEBS-a i Evropske komisije.

U raspravi su drugi poslanici ocenili da je u Vojovodini pitanje manjina uzorno rešeno, mada je dvoje rumunskih poslanika navelo da treba da poboljšati položaj rumunske manjine u, kako su naveli, severoistočnoj Srbiji.

Na završetku rasprave File je primetio i da bi Srbija "trebalo da se uzdrži od raspisivanja izbora lokalnih izbora na Kosovu".

EP traži da svi u regionu budu uključeni u saradnju, a posebno se pozdravlja podrška Srbije i Hrvatske Bosni i Hercegovini, kao i doprinos koji su predsednici Boris Tadić i Ivo Josipović dali jačanju veza Srbije i Hrvatske.

Takođe se pozdravlja to što su vlasti Srbije izručile Međunarodnom tribunalu u Hagu preostale odbegle optuženike - Ratka Mladića i Gorana Hadžića, uz napomenu da je nužno istražiti koje su "mreže podrške oni imali, posebno u vojnim i civilnim bezbednosnim službama".

Evro-poslanici pozdravljaju napredak suzbijanja korupcije u Srbiji, ističući odluke Ustavnog suda o sprečavanju sukoba interesa na javnim položajima, ali napominju da postoje "povezani interesi političkih stranaka i tajkuna da održe sistemsku korupciju što je opšti problem u regionu".

U predlogu rezolucije se od vlasti Srbije traži jačanje državnih tela za suzbijanje korupcije i podvlači da je "istinska vladavina zakona nužna za privlačenje stranih investicija i brži prelazak ekonomije na slobodno tržište".

Takođe, ukazuje se na "mnoge nepravilnosti, posebno u privatizaciji i javnim nabavkama", i traži tačno utvrđivanje javnog vlasništva da bi se "obezbedilo sigurno i predvidivo poslovanje".

Predočava se i nužnost "nastavka restitucije privatne imovine i sprečavanja da privatni interesi otuđe javna dobra".

Evropski parlament bi sutra trebalo da glasa i o amandmanima trojice poslanika iz Grupe socijalista i demokrata koji traže da se uz naziv Kosova u EP koristi fusnota usvojena u dijalogu Beograda i Prištine u Briselu.

U toj fusnoti piše da isticanje naziva ne prejudicira status Kosova, da je u skladu s Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN i sa mišljenjem Međunarodnog suda pravde o tome da proglašenje nezavisnosti Kosova nije suprotno međunarodnom pravu.

(Telegraf.rs / Beta)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA