SAMIT U BEOGRADU KAKAV NI TITO NIJE PRAVIO: Evo koliko će premijera, novinara i vlasnika svetskih firmi ugostiti Beograd!
U Beogradu sutra počinje Treći sastanak lidera Kine i zemalja centralne i istočne Evrope (CIE), pod nazivom "Beogradski susret". Pored domaćina, premijera Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kine Li Kećjanga, na samitu će učestvovati još 14 premijera zemalja učesnica, dok će hrvatsku delegaciju predvoditi prvi potpredsednik vlade.
Na samitu i pratećem Privrednom forumu, 16. i 17. decembra u Palati "Srbija" i Centru "Sava", učestvovaće VIŠE OD DVE HILJADE ČLANOVA privrednih i državnih delegacija Kine i 16 zemalja CIE, koji će razmatrati goruće teme iz oblasti poljoprivrede, industrije, turizma, internet tehnologije, transporta i infrastrukture.
PRIPREME ZA KINESKI SAMIT U BEOGRADU: Policija proverava 3500 ljudi!
Cilj sastanka u Beogradu je, kako je navela Vlada Srbije, da obezbedi nastavak zajedničkih napora za jačanje saradnje Kine i zemalja CIE, pokrenute pre tri godine u Budimpešti, a nastavljene i produbljene na sastancima u Varšavi aprila 2012. godine i Bukureštu novembra 2013. godine.
Poseban akcenat je stavljen na unapređenje privredne saradnje, te će "Beogradski susret" biti usmeren na razmatranje i postizanje dogovora o konkretnim projektima saradnje i ulaganja.
PREMIJER KINE: U Beograd dolazim zbog kapitalnih projekata
Vučić je, u autorskom tekstu za Tanjug uoči samita, izjavio da Srbija nije zemlja između Istoka i Zapada, već mesto njihovog kreativnog susreta, i poručio da je naša strateška vizija moderna Srbija kao privredno, saobraćajno i kulturno raskršće jugoistočne Evrope i most Istoka i Zapada u 21. veku.
Prema njegovim rečima, za realizaciju strateške vizije Srbije od ogromnog značaja je izgradnja brze pruge Beograd-Budimpešta.
- U kineskoj strani osećamo da imamo moćnog i pouzdanog partnera, sa kojim našu viziju možemo brzo i odlučno da sprovedemo u delo - naveo je premijer Srbije.
Premijer Li je, u ekskluzivnom autorskom tekstu za Tanjug, naveo da će na Trećem sastanku biti utvrđene "Beogradske smernice", koje će predložiti izvestan broj inicijativa u cilju jačanja sveukupne saradnje zemalja učesnica.
- Kina se nada da će to biti prilika da 17 zemalja sinhronizuju međusobne srednjoročne i dugoročne razvojne ciljeve i Stratešku agendu za saradnju Kine i EU 2020, da otpočnu formulisanje srednjoročne agende za saradnju između Kine i zemalja CIE, i ojačaju saradnju kako bi ona brzo sazrela i napredovala - poručio je Li.
Prema informacijama iz Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima, za izveštavanje sa Samita akreditovano je oko 1.100 novinara iz 110 redakcija. To je tri puta više medijskih predstavnika nego što je bio slučaj na prethodna dva Samita, što govori o značaju skupa.
Kako je rečeno novinarima na brifingu u Vladi Srbije, dolazak u Beograd prvih premijera, među kojima Lija, očekuje se danas, a u utorak su predviđeni bilateralni sastanci učesnika.
U utorak popodne biće održan Četvrti ekonomski forum u Centru "Sava", koji će otvoriti Vučih, Li i premijerka Poljske Eva Kopač.
U Centru "Sava" predstaviće se brojne kineske kompanije, a predviđeno je održavanje tri tematska panela s velikim brojem učesnika.
Isto popodne u Palati "Srbija" biće održan sastanak šefova vlada, na kojem će pozdravne govore održati Vučić i Li. Posle sastanka je predviđeno obraćanje medijima dvojice premijera, a potom svečana večera i prijem.
U sredu, 17. decembra, biće održan sastanak premijera Kine, Srbije, Mađarske i Makedonije, na kojem će se razgovarati o izgradnji pruge Budimpešta - Beograd, posle čega su planirane i izjave za medije.
Sreda popodne predviđena je za sastanke u okviru zvanične posete premijera Kine Srbiji, a prvi je razgovor LI-Vučić.
Li je prvi kineski premijer koji boravi u Srbiji još od 1986. godine.
OD TITA DO VUČIĆA: Svi skupovi svetskih lidera koje je ugostila Srbija! (FOTO) (VIDEO)
Srpska i kineska strana trebalo bi da potpišu niz sporazumna koji su u pripremi, a potom će se premijeri Kine i Srbije obratiti novinarima.
Kineski premijer sastaće se u četvrtak i s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, a zatim će delegacije Kine i Srbije prisustvovati svecanom otvaranju mosta Zemun - Borča, koji gradi kineski partner.
Kineskom premijeru Kećijangu, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, dodeliće zvanje počasnog građanina Beograda.
SAMIT U BROJKAMA:
* 17 premijera država
* 5.000 učesnika
* 1.100 akreditovanih novinara
* 110 redakcija pratiće događaj
* 10.000 policajaca obezbeđivaće skup
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Andrijana
Samit u Beogradu i susret sa premijerom Kine , države sa najjačom privredom sveta je velika šansa za Srbiju!
Podelite komentar
Nina KV
Posle 28 godina kineski premijer dolazi u Beograd i samitu će prisutvovati visoki zvaničnici 17 zemalja centralne i istočne Evrope. Ovo je izuzetna čast kako za Srbiju, tako za njene gradjane i jedinstvena prilika da Srbija bude domaćin ovako značajnog skupa.
Podelite komentar
VATROMET
Srbiji se vraca stari sjaj koji je nekada imala,ovi skupovi su velika sansa za nas. Premijer Vučić je odgovoran čovek koji vodi ozbiljnu i odgovornu politiku.Ovako nesto se nije moglo videti od vremena Tita.
Podelite komentar