CVET FENIKS NA REVERU: Evo ko je osmislio simbol Dana primirja!
Inicijativa da ljubičasti cvet natalijina ramonda postane u Srbiji simbol Dana primirja u Prvom svetskom ratu potekla je od, današnjeg direktora Kancelarije za KIM Marka Đurića
Prvi put nam je sa revera zvaničnika i voditelja RTS-a najaviila državni praznik, Dan primirja u Prvom svetskom ratu, 2012. godine. Ljubičasti cvet feniks, natalijina ramonda, zajedno sa crno-zelenom trakom, koja simbolizuje traku Albanske spomenice, našla su se na znački koja se nosi uoči i na dan 11. novembra, Dana primirja, piše "Politika".
Državni praznik, koji ove godine pada u utorak i obeležava se neradno, ustanovljen je kao sećanje na pobedu srpske vojske u Prvom svetskom ratu, ali se proslavlja i u drugim evropskim zemljama, potpisnicama primirja u Francuskoj.
Inicijativa da simbol praznika postane malo poznati cvet potekla je od Marka Đurića, tadašnjeg savetnika predsednika republike Srbije Tomislava Nikolića, a sada direktora vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju. Idejno rešenje uradio je sa tadašnjim saradnikom u spoljnopolitičkom timu predsednika Srbije Aleksandrom Ristićem, sadašnjim otpravnikom poslova u Bejrutu.
Đurić objašnjava da je kao inspiracija poslužila ruska georgijevska lenta, narandžasto-crna traka preuzeta sa Ordena svetog Đorđa koja se u Rusiji nosi povodom Dana pobede u Drugom svetskom ratu, i britanska popi. Taj stilizovani cvet bulke u Velikoj Britaniji zvaničnii i javne ličnosti nose uoči Dana primirja u Prvom svetskom ratu i na sam taj dan.
Bulka je, navodno prvi cvet koji je iznikao na poljima Flandrije, poprištu žestokih bitaka u Prvom svetskom ratu. A zašto je Đurić izabrao naizgled nažni ljubičasti cvet kao simbol srpske pobede koja je došla posle masovnog stradanja?
- Istraživanjem o nekom simboličnom i autentičnom srpskom cvetu došli smo do informacije o postojanju ove vrste pod latinskim nazivom Ramonda Serbica, a cela priča o njenom pronalasku, davanju imena natalijina ramonda i svojstvima oživljavanja, daje posebnu težinu i simboliku - kaže Đurić.
Naime, ovaj cvet je među retkim biljnim vrstama koje posle zalivanja mogu ponovo da ožive čak i ako se potpuno osuši. Otuda ga zovu i cvet feniks. A zvanično ime je dobio po kraljici Nataliji Obrenović.
Natalijinu ramondu 1884. godine otkrio je u okolini Niša dr Sava Petrović, dvorski lekar kralja Kilana Obrenovića. Zajedno sa Josifom Pančićem, on je neobični cvet opisao i dao mu ime.
Osim u delovima Srbije, na Suvoj i Šar planini, u Jelašničkoj i Sićevačkoj klisuri, raste i u Makedoniji i u severnoj Grčkoj, a posebno je simbolično što je ima i na Kajmakčalanu, najvišem vrhu planine Nidže i čuvenom lokalitetu iz Prvog svetskog rata.
Cvet se nalazi na spisku retkih, ugroženih i endemičnih biljaka Evrope, a u Srbiji je kao prirodna retkost zaštićen zakonom.
(Telegraf.rs / Politika)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Iv
Nisam znala da je postojao kralj Kilan Obrenovic :D
Podelite komentar