SRAMOTA: Od trideset prijava Verice Barać, presuda doneta samo za jednu

 
  • 1

Privatizacija "Jugoremedije" jedina afera koju je otvorio Savet za borbu protiv korupcije, a koja je dobila epilog

Savet za borbu protiv korupcije, na čijem je čelu bila Verica Barać, od oktobra 2001. pokrenuo je tridesetak slučajeva visoke korupcije i spornih privatizacija. Najveći odjek u javnosti imali su slučajevi "Novosti", "Luka Beograd", "Šećerna afera" i "Sartid". Ipak, samo jedan je dobio sudski epilog. Reč je o privatizaciji "Jugoremedije".

Afera "Sartid"

Članica Saveta za borbu protiv korupcije Jelisaveta Vasilić rekla je za dnevni list "Danas" da to telo ni od Vlade Srbije, niti od suda, nikada nije dobilo povratnu informaciju u vezi sa nekim od slučajeva, kojih je bilo preko trideset. Ona kaže da je samo ponekad na njihove prijave odgovaralo tužilaštvo, i to rečenicom "predistražni postupak je u toku".

- Naše tužilaštvo radi selektivno. Navodi iz izveštaja Saveta o stečaju i prodaji "Sartida" iz 2004. još se istražuju. Svi znamo šta se u međuvremenu dešavalo sa tim preduzećem, njegovim kupcem i ponovnom prodajom, a tužilaštvo i dalje istražuje detalje iz 2004. Inače, "slučaj Sartid" uvek navodimo kao školski primer sistemske korupcije, gde je sud u dogovoru sa resornim ministrom, odnosno Vladom, doneo nelegalnu odluku o prodaji preduzeća - tvrdi Vasilić.

Afera "Šećer"

Jedan od prvih slučajeva kojima se Savet bavio, a koji je imao odjeka u javnosti, bila je "šećerna afera", koja, takođe, nikada nije dobila svoj sudski epilog.

- Prvi izveštaj o šećeru podneli smo Vladi Srbije 2003. Godinu dana kasnije, usledio je drugi, a zatim i treći. Odgovor nikada nismo dobili, niti je istraženo ko je odgovoran za ogromnu količinu šećera koja je bez carinske kontrole uvezena u zemlju, prepakivana, a potom po preferencijalnim uslovima izvožena i prodavana, zbog čega nam je EU na određeno vreme zabranila izvoz šećera - podseća Vasilićeva.

Afera "Novosti"

Jedna od većih afera koju je Savet pokušao da razotkrije svakako je i privatizacija kompanije "Novosti". Verica Barać je tvrdila da je kompanija "Novosti" privatizovana navodnim "dogovorom direktora kompanije Manojla Vukotića i biznismena Milana Beka".

Ona je istakla da je u nezakonitostima u slučaju prodaje ove kompanije učestvovao i Predrag Bubalo, koji je bio ministar za privredu u Vladi Vojislava Koštunice. Savet je podneo krivične prijave protiv većeg broja ljudi, ali nijedna do danas nije procesuirana.

Afera "Luka Beograd"

Telo na čijem je čelu bila Verica Barać je ukazivalo je i na spornu privatizaciju Luke Beograd. Izveštaj o koncentraciji vlasništva u ovom preduzeću dostavljen je Vladi Srbije 19. februara 2008. godine, a Republičkom javnom tužilaštvu 11. marta iste godine.

Više javno tužilaštvo istraživalo je navode iz prijave Saveta, kao i dokaze koje je ovo telo dostavilo, ali MUP Srbije nije dobio nalog da se pozabavi slučajem preuzimanja akcija Luke Beograd.

Procesuirane samo tužbe protiv Baraćeve i "Jugoremedija"

Nasuprot tome, tužbe za klevetu koje su protiv Verice Barać, kao predsednice Saveta, podnosile osobe koje se navode u izveštajima Saveta bile su odmah sudski procesuirane. Biznismen Milan Beko podneo je desetak krivičnih prijava za klevetu, narušavanje ugleda i duševnu bol protiv Saveta i Verice Barać.

Krivičnu prijavu protiv Baraćeve zbog zloupotrebe službenog položaja i prekoračenja granica svojih ovlašćenja pred Drugim opštinskim javnim tužilaštvom podneo je i vlasnik kompanije Delta - Miroslav Mišković, zbog "nemerljive štete nanetoj Delti“. Međutim, Drugo osnovno javno tužilaštvo odbacilo je ovu krivičnu prijavu.

Jedini slučaj koji je dobio epilog na sudu je privatizacija "Jugoremedije". Privatizacija tog preduzeća je osporena, a protiv kupca je pokrenut krivični postupak.

(M.S. / Danas)

Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Malo istine molim

    21. mart 2012 | 08:40

    U slučaju Jugoremedije ne vodi se nijedan krivični postupak protiv bivšeg većinskog vlasnika ( Ako neko želi da tvrdi suprotno neka navde sud i broj predmeta pod kojim se vodi). A sama firma je posle raskida privatizacije , tj pobede oppcije koju je podržavala gospođa Barać dovedena do propasti.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA