ŠPIJUNKA IZ SKUPŠTINSKE BIBLIOTEKE: Srpski političari najviše čitaju knjige o političkom nasilju i o Rusiji!
Sajam knjiga u Beogradu 59-ti po redu uskoro će zatvoriti svoje kapije, a tragom ove manifestacije Telegraf.rs vam otkriva šta čitaju srpski poslanici u Skupštine Srbije i koje knjige najviše uzimaju iz bogate biblioteke srpskog parlamenta!
Prema podacima koje smo dobili iz Skupštine Srbije narodni poslanici najviše čitaju stručnu literaturu kao što je Markus Fabije - Obrazovanje govornika i Dragan Simeunović - Političko nasilje.
- Narodni poslanici su u najvećoj meri zainteresovani za literaturu iz oblasti pravnih i ekonomskih nauka, istorijskih istraživanja i nešto manje za beletristiku. Takođe, postoji značajno interesovanje za dela koja se bave pitanjima evropskih integracija i aktivnosti EU uopšte. Knjige koje se bave temama iz nacionalne istorije su takođe veoma tražene, ali i one koje se bave različitim aspektima globalnih političkih odnosa. Tako su, na primer, jedne od traženijih knjiga sledeći naslovi: Markus Fabije - Obrazovanje govornika, Miodrag Mičić - Diplomatija, Frederik Kopleston - Istorija filozofije, Dragan Simeunović - Političko nasilje, Mirko Kosovac - Diplomatski predstavnici - kažu nam u Skupštini Srbije.
Kako nam kažu poslanici Srbije su uglavnom redovni kada je vraćanje "pozajmljenih" knjiga u pitanju i da biblioteka za sada nema nekog većeg dužnika.
- Fond Biblioteke ne sadrži značajniju kolekciju beletristike. Pošto je reč o specijalnoj biblioteci zatvorenog tipa, najveći deo fonda čine dela iz oblasti prava, ekonomije, međunarodnih odnosa i drugih oblasti koje su od interesa za rad parlamenta - kažu nam u parlamentu.
Biblioteka Doma Narodne skupštine pripada grupi specijalnih, parlamentarnih biblioteka zatvorenog tipa.
Prostorije ove parlamentarne biblioteke su namenski projektovane u vreme kada je planirana izgradnja Narodne skupštine 1901. godine. Kada je završena gradnja, 1936. godine, konačno je i ozvaničen raspored, namena i naziv prostorija u kojima se i danas nalazi biblioteka i čitaonica (soba broj 17).
Fond biblioteke Narodne skupštine je formiran od fonda biblioteke Narodne skupštine Kraljevine Jugoslavije, koja je 1918. godine (prilikom ujedinjenja) nasledila knjižni fond Biblioteke Narodne skupštine Kneževine i Kraljevine Srbije iz 1889. godine.Najstariji deo fonda su knjige koje su pripadale Ministarstvu unutrašnjih dela Kraljevine Srbije, a zatim Predsedništvu Ministarskog saveta, unutar koga se nalazio i Centralni pres biro sa knjižnicom.
Budžet i pravila rada skupštinske biblioteke prvi put su zvanično propisani u Zakonu o poslovnom redu u Narodnoj skupštini Kraljevine Srbije, od 1. novembra 1889. godine.
Prema Pregledu rada Narodne skupštine u II redovnom sazivu za 1909. godinu, od 1. oktobra 1909. do 12. juna 1910. godine,u sastavu Narodnog predstavništva nalazilesu se, pored ostalih prostorija, i biblioteka i čitaonica. U ovoj biblioteci čuvali su se svi skupštinski protokoli i stenografske beleške od početka skupštinskog rada pa sve do dana kada je štampan Pregled. Takođe, nalazili su se isvi zakoni, uredbe i zbornici, pored drugih knjiga, najviše iz oblasti pravnih i finansijskih nauka.
ŠEF NAPREDNJAKA U SKUPŠTINI ČITA: POLITIKU, ISTORIJU RUSIJE i DIPLOMATIJU!
Zanimalo nas je šta šef poslanika SNS-a kao najjače političke opcije u Skupštini Srbije čita i da li je iznajmio i koju knjigu.
- Narodni poslanik Zoran Babić prema svojim potrebama pozajmljuje i redovno vraća knjige. Sada zadužene knjige narodnog poslanika Zorana Babića su: Pavle Miljukov - Istorija Rusije, Miodrag Mičić - Diplomatija, Aristotel - Politika - kažu iz Skupštine Srbije.
(D. Z. - M. B.)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
samo neka citaju
Pa bar oni imaju Vremena!
Podelite komentar