DAČIĆ U UN: Srbija je suočena sa kontinuiranim odlivom mozgova!

  • 14

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je sinoć u sedištvu Ujedinjenih nacija u Njujorku da članstvo u Evropskoj uniji ostaje prvi spoljnopolitički prioritet Srbije, a da pristupni proces sagledavamo i kao šansu za poboljšanje uslova života građana.

U govoru na specijalnoj sednici Generalne skupštine UN, posvećenoj Programu akcije Međunarodne konferencije o stanovništvu i razvoju nakon 2014, Dačić je rekao da je Srbija u potpunosti posvećena ekonomskom oporavku i unutrašnjim reformama, a na globalnom nivou teži da da doprinos u realizaciji Milenijumskih ciljeva razvoja i aktivno je učestvovala u formulisanju ciljeva održivog razvoja posle 2015.

- Populaciona slika Srbije danas ne razlikuje se od evropske. Starenje stanovništva je najizraženiji populacioni fenomen, a prosečna starost najviša u jugoistočnoj Evropi - naveo je Dačić, ističući da je teška ekonomska situacija u zemlji uticala na pad nataliteta.

- Tokom poslednjih 50 godina, udeo mlađe populacije se skoro prepolovio, a oko 20 posto stanovništva čine ljudi starosti od 65 i više godina. Posebno je zabrinjavajuće da u Srbiji danas na jednog zaposlenog imamo jednog penzionera. Pre trideset godina taj odnos je bio četiri prema jedan - naglasio je on.

Dačić je rekao da Srbija, i pored teškoća, čini napore da poboljša položaj starih lica i podsetioa da je Savet za pitanja starosti i starenja osnovan 2007. godine, kao stručno savetodavno telo, koje se bavi sprovođenjem nacionalne politike u vezi sa starijom populacijom i usaglašavanjem sa međunarodnim politikama i strategijama.

- Kako bismo skrenuli pažnju javnosti na probleme i diskriminaciju kojoj su izloženi i promovisali važnost obezbeđivanja adekvatnog životnog okruženja za stare, svake godine 1. oktobra obeležavamo Međunarodni dan starih, u skladu sa Rezolucijom 45/106 Generalne skupštine UN - kazao je šef srpske diplomatije.

Prema njegovim rečima, visoko mesto na našoj agendi zauzima poboljšanje položaja žena, broj žena na funkcijama je povećan, a njihov udeo u neobrazovanom delu stanovništva manji.

- Smrtnost trudnica i porodilja u Srbiji je u proteklih 10 godina smanjena na nivo proseka evropskog regiona, a broj prekida neželjenih trudnoća skoro prepolovljen. Obezbeđivanjem uslova za sigurno materinstvo, podsticanjem obrazovanja i informisanosti žena, doprinosimo promociji i zaštiti reproduktivnog zdravlja - rekao je Dačić.

Dačić je ukazao na to da je pitanje migracija stanovništva ključno i za Srbiju, navodeći da se svake godine iz zemlje iseli blizu 30.000 stanovnika, koji su najvećim delom višeg ili visokog obrazovanja i za oko 10 godina mlađi u odnosu na naš starosni prosek.

- Suočeni smo, dakle, sa kontinuiranim 'odlivom mozgova'. Teško je pomiriti se sa tim brojkama, ako se prisetimo da je Srbija krajem 19. i početkom 20. veka, po statistikama, imala najveći priliv imigranata u svetu, odmah posle SAD. Ugled Srbije je bio takav da su mnogi istaknuti naučnici, lekari, političari želeli srpsko državljanstvo - rekao je Dačić.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Đole prognoza

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aca

    23. septembar 2014 | 16:42

    Volim Srbiju ali odlazim u SAD da zivim,veoma sam strucan u svom poslu i mogao sam da biram izmedju vise inostranih ponuda.Zao mi je ali Srbija je zemlja politicara,tajkuna,mafije i svi su u sprezi,posten i pametan ovde nema sta da trazi.

  • Mirko Babic

    23. septembar 2014 | 11:08

    Na zalost, mozgovi komunjara nikako da se odliju ...

  • ИСТИНА

    23. septembar 2014 | 11:04

    Народ воли земљу која му припада.Србија данас не припада грађанима Србије и зато омладина је напушта.Политичари и тајкуни развијају пројекте себи за славу.У нас постоји пословица "зрно по зрно погача" и "У се и у своје кљусе".Политичари виде спас у неком ван Србије.Само се прича о кредитима и странцима.Где се види потреба за човеком са ових простора ,да он нешто уради и заради?Ово су теме за размишљање а не ко ће нам дати кредит?Српски домаћини,на жалост мало их има данас,знају како би задржали омладину и шта треба радити у Србији.Страни саветници решавају проблеме својих земаља преко леђа српског становништва.Окрените се свом народу.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA