TELEGRAF SAZNAJE: Garancije Vlade Srbije nisu potrebne, Šešelj u Beogradu sledeće nedelje!

 

- Ako Haški tribunal ispoštuje svoja pravila, u utorak 24. juna najduži pritvor u istoriji sudskih procesa trebalo bi da bude ukinut, čime bi se Vojislav Šešelj našao na slobodi i u Beogradu - objašnjava Nemanja Šarović iz SRS

Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj mogao bi već krajem sledeće nedelje da se nađe na slobodi i u svojoj kući u Beogradu, i to bez bilo kakvog odlaganja ili potrebnih garancija Vlade Srbije, saznaje Telegraf.rs!

Jedan od članova pravnog tima Vojislava Šešelja i njegov zamenik u stranci Nemanja Šarović kaže za naš portal da će odluka o ukidanju pritvora, dugog 11 i po godina, biti doneta sledeće nedelje, najverovatnije u utorak.

- Kod Tribunala se ništa ne zna, a u prilog tome govori i podatak da je trenutno na snazi 49-ti pravilnik o radu ove ustanove. Oni stalno nešto menjaju, pa se ništa ne može sa sigurnošću tvrditi. Ipak, ako ispoštuju svoja pravila, u utorak bi ovaj najduži pritvor u istoriji sudskih procesa trebalo da bude ukinut, čime bi se Vojislav Šešelj našao na slobodi i u Beogradu - kaže Šarović.

Haški tribunal odluku o pritvoru donosi samostalno i ukoliko odluči da ukine pritvor Šešelju, on će se odmah naći na slobodi, a za to nisu potrebne nikakve garancije, kao ni volja samog optuženika.

- Vojislav Šešelj se dobrovoljno predao i tu nema nikakve opasnosti da se on neće ponovo pojaviti na suđenju. Pošto je odluka o pritvoru doneta u Hagu, samo oni mogu da je i ukinu. O tome se niko ništa ne pita, pa ni Vlada Srbije, niti sam Šešelj - tvrdi Šarović.

Podsetimo, Haški tribunal pozvao je optuženog Vojislava Šešelja da se izjasni o mogućnosti da bude privremeno oslobođen do izricanja presude. Šarović kaže da to nije potrebno jer se on "ništa ne pita" i dodaje da je Šešeljev zahtev za oslobađanje već odbijan.

U jutros objavljenom dokumentu, raspravno veće pozvalo je Šešelja, ali i tužilaštvo, da dostave svoje poglede "na mogućnost puštanja optuženog na privremenu slobodu".

Predsedavajući sudija Žan-Klod Antoaneti naznačio je da je poziv stranama upućen zato što u ovom trenutku nije moguće "odrediti tačan datum izricanja presude" pošto je novi sudija Madiaje Nijang zatražio dodatno vreme da se upozna s čitavim predmetom.

Prema pravilima Tribunala, optuženi može biti pušten na privremenu slobodu isključivo ako sam to zatraži i priloži garancije svoje zemlje da će ga vratiti na nastavak procesa, ali kako saznaje Telegraf, u ovom slučaju ova pravila se stavljaju van snage.

U prošlosti, Šešelj je odbijao mogućnost da podnese zahtev za puštanje na privremenu slobodu, tvrdeći da nikada neće tražiti garanciju "izdajničkog režima u Beogradu".

Jednom prilikom, Šešelj je kazao da bi garancije mogao tražiti jedino od "prijatelja srpskog naroda" poput bivših lidera Severne Koreje Kim Džong-Ila ili libijskog vodje Moamera el Gadafija.

Nekoliko puta, međutim, lider radikala je usmeno od raspravnog veća tražio da mu "ukine pritvor" u kojem je, po njegovoj oceni "neopravdano" već 11 godina, ali je Tribunal odbio da razmotri taj predlog, ocenjujući da nije proceduralno ispravan.

Sud je početkom juna odbio Šešeljevu žalbu na prvostepenu odluku o nastavku procesa sa novim sudijom, posle izuzeća sudija Frederika Harhofa (Harhoff) na zahtev samog Šešelja.

U januaru ove godine, Šešelj je u žalbi zatražio da ga Tribunal ili oslobodi ili da sudjenje počne ispočetka. Šešelj, po odluci apelacionog veća, nije dokazao da je raspravno veće počinilo grešku kada je odlučilo da proces nastavi pošto se novoimenovani sudija Nijang, koji je zamenio izuzetog Harhofa, upozna sa predmetom, čitajući spis čitavog procesa i pregledajući video snimke iskaza svedoka, iako je to "bez presedana" u praksi suda.

Odbacujući tvrdnju optuženog da je prekršeno i njegovo pravo na sudjenje u razumnom roku, apelaciono veće ocenilo je da činjenica da je Šešelj bez presude u pritvoru skoro 12 godina, "nije predrasuda prema njemu, sama po sebi".

Odluči o odbijanju Šešeljeve žalbe suprotstavio se sudija Kofi Kumelio Afandje, koji je naznačio da striktna primena pravila Tribunala nalaže poništavanje ne samo odluke o nastavku sudjenja nego i čitavog procesa.

U zaključku svog suprotnog mišljenja, sudija Afandje naglasio je da bi apelaciono veće Tribunala trebalo da poništi odluku o nastavku procesa Šešelju s novim sudijom i proceni da li je ispravnije održati novo sudjenje ili u potpunosti odbaciti predmet protiv lidera Srpske radikalne stranke.

Po sudiji Afandjeu, argumenti u korist odbacivanja čitavog dosadašnjeg procesa "neznatno pretežu" nad argumentima u korist novog sudjenja.

Na Šešeljev zahtev, posebno veće Tribunala je krajem avgusta prošle godine izuzelo sudiju Harhofa zbog pristrasnosti, u trenutku kada je izricanje presude bilo zakazano za 30. oktobar 2013, pošto je izvodjenje dokaza bilo okončano u martu.

U pritvoru u Sheveningenu, Šešelj je od 24. februara 2003. kada se dobrovoljno predao odmah pošto je bila objavljena optužnica koja ga tereti za zločina nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH od 1991 - 1993. godine.

(D. Z.)

Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA