Vilhelm: Srbija je zemlja od reči
Ambasador Nemačke u Srbiji Hajnc Vilhelm ocenio je da je do preobražaja u odnosu Nemačke prema Srbiji došlo iz više razloga ali pre svega zato što je se aktuelna vlada pokazala kao pouzdan partner koji ispunjava ono što obeća i ostvaruje obećano u većem ili manjem obimu.
- To je bio signal da imamo nov kvalitet međudržavnih odnosa, zasnovan na međusobnom poverenju - rekao je Vilhelm u intervjuu za "Politiku".
On je podsetio da je 2012., kada je došao u Beograd, u Berlinu postojalo negativno raspoloženje prema tadašnjoj vladi premijera Ivice Dačića i da se sumnjalo, ne samo u Berlinu, da se situacija u Beogradu pogoršava.
- Ali samo pola godine kasnije u oktobru, otvoren je dijalog Beograda i Prištine. To je bio ključni podsticaj pobljšanju naših odnosa - ukazao je Vilhelm.
U Berlinu je takođe sa zadovoljstvom uvaženo i odlučnost vlade da se suprotstavi korupciji.
Upitan šta Berlin očekuje od Beograda, Vilhelm kaže da je od ključnog značaja da se dijalog Beograda i Prištine nastavlja.
- Uz to je bitno za samu Srbiju, ne samo za njene odnose sa EU, da se sprovode privredne reforme , a paralelno i donose odgovarajući zakoni koji će omogućiti nebirokratski i dinamičan razvoj zemlje. Bitna je i treća stavka - široka javnost se mora suočiti sa novim realnostima u društvenim odnosima i prihvatiti ih u načelu i u praksi - ističe nemački ambasador.
Gvoreći o dijalogu sa Prištinom, Vilhelm ukazuje na klauzulu Briselskog sporazuma koja kaže da dve strane neće ometati jedna drugu na putu evrointegracija.
- Mnogo se priča o neophodnom pristanku Srbije na članstvo Kosova u UN. Ono međutim nije pomenuto u sporazumu. Mislim da bi za rešenje tog pitanja mogao da posluži primer nemačko-nemačkog sporazuma o članstvu obe države u UN - rekao je Vilhelm.
Prema njegovim rečima, formula koegzistencije bi bila vid rešenja i put ka potpunoj normalizaciji odnosa.
Kako je rekao Vilhelm, na konferenciju zemalja zapadnog Balkana, koja će biti održana 28. avgusta u Berlinu, poziv je upućen na adresu svih osam zemalja regije i najavio da će učestvovati premijeri, ministri spoljnih poslova i privrede.
- Nemačka je zainteresovana da dođe do poboljšanja svih odnosa, ali to nije samo nemačka stvar već predstavlja zajednički stav Evropske komisije - rekao je Vilhelm.
Nemački ambasador je kazao da je naum da na konferenciju svake godine poziva jedna članica EU i da će sledeći domaćin, posle Nemačke, biti Austrija.
Govoreći o tome da se poslednjih dana govori da sloboda štampe u Srbiji nije na željenom nivou, nemački ambasador kaže da je to pitanje pokrenuo OEBS .
- To ima svoju težinu, mada ne verujem novinarima koji mi ovde kažu da je u Srbiji pre svega reč o autocenzuri. Moj utisak je da postoji raznovrsnost štampe i elektronskih medija, ali, uf, kritika OEBS se mora ozbiljno razmotriti. Mora se razjasniti o čemu je reč - rekao je Vilhelm.
On je još dodao da ne zna ko je cenzor, da mu niko ništa nije konkretno rekao, a nema ni dokaza da je to poteklo od vlade.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Slobodan Ćuković
Srbija je ozbiljna država i zaista drži do svoje reči. Nama je prioritet EU i toga se držimo i preduzimamo sve mere da ispunimo sve uslove da bi što pre postali članovi Evrope. Naravno nikako ne smemo da sapostavljamo naše dobre odnose sa Rusijim i Kinom , kao i sa drugim državama koje nisu članice EU.
Podelite komentar
Љути Четник
Hahaha zaboravio vojni puc od 27.03 1941 hahahah pokazaki smo kolko postujemo rec
Podelite komentar
Istina
Pa ovo je vic! Posedujemo divne osobine ali drzanje reci ne spada u te osobine.
Podelite komentar